autor  © 2004 rap

 

 

 

 

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. Młodzież naszej szkoły pokazała, że to szczególne święto można spędzić inaczej. W radosnych nastrojach uczniowie „wyszli z ławek”, by bawić się wspólnie z nauczycielami.

Program całej imprezy został opracowany przez Samorząd Uczniowski oraz współpracujących z nim nauczycieli. Uroczystość zgromadziła tłumy uczniów, przyciągnęła nawet najzagorzalszych wagarowiczów. Na początku uczniowie klas czwartych mieli możliwość wysłuchania Koncertu Wiosennego przygotowanego przez ich starszych kolegów pod przewodnictwem pani Marioli Lisowskiej.

Wytworzyła się szczególna festiwalowa atmosfera. Uczniowie chętnie włączali się do wspólnego śpiewania znanych przebojów. Następnie klasa VI „b” pod czujnym okiem swej wychowawczyni pani Ewy Jędrych zaprezentowała wszystkim zgromadzonym scenki rodzajowe o tematyce wiosennej. Dowcipne teksty i wspaniała gra aktorska wywołała uśmiech na niejednej twarzy.

Najciekawsza część imprezy, na którą czekali wszyscy, rozpoczęła się tuż po inscenizacjach. Był to turniej „Wiosenne Potyczki”, w którym wystąpili uczniowie kontra nauczyciele. Zespołowi nauczycieli przewodniczyła pani Dorota Herda, a znaleźli się w nim nauczyciele różnych przedmiotów, m.in. języka angielskiego, francuskiego, polskiego, matematyki, przyrody, informatyki i wychowania fizycznego. Na czele drużyny uczniów stanęła Magda Jędrych, w jej skład weszli członkowie samorządu. Oba zespoły zmierzyły się w siedmiu konkurencjach: muzycznej, tanecznej, plastycznej, matematycznej, humanistycznej, teatralnej i sportowej. Nauczyciele podeszli do wszystkich konkurencji z humorem i bez żadnych zahamowań, zadziwiając tym wszystkich uczniów. Na początku obie drużyny zmierzyły się w interpretacji piosenki Skaldów p.t. „Wiosna”. Nauczycielom akompaniował na gitarze pan dyrektor Zygmunt Wyroślak, uczniowie zaś śpiewali a cappella. W kolejnej konkurencji nauczyciele wychowania fizycznego zaprezentowali taniec z filmu „Grek Zorba”, a uczniowie dyskotekowy układ taneczny połączony z figurami akrobatycznymi. Oba zespoły zebrały gromkie brawa.

Nadszedł czas na sprawdzenie wiedzy szkolnej. Nauczyciele odnieśli zwycięstwo w konkurencji humanistycznej, a uczniowie w matematycznej, gdzie trzeba było wykazać się nie tylko światłym umysłem, ale także sprawnością fizyczną. Wielkie owacje wzbudziły również inscenizacje popularnych wierszy dla dzieci. Szczególną uwagę przykuły oryginalne, a zarazem śmieszne, stroje oraz charakteryzacja i gra aktorów. Podczas trwania wyżej wymienionych potyczek za kulisami trwała gorączkowa praca przedstawicieli obu drużyn nad pracą plastyczną pod tytułem „Idzie wiosna”. Plakat dzieci wymagał od nich wielkiego nakładu pracy i skrupulatności, nauczyciele zaś wykazali się pomysłowością. Pan Rafał Pastwa wystąpił jako „żywa praca”, w swym kolorowym stroju, damskiej peruce wywołał gromki śmiech na sali.

Zgromadzeni na sali uczniowie oraz nauczyciele z zapartym tchem czekali na rozwój rozgrywek, gorącymi okrzykami dopingowali swych kolegów i radośnie wyrażali swój entuzjazm, gdy drużyna uczniów zdobywała kolejne punkty.

Jury, w skład którego weszła pani dyrektor Bożena Szwed, przedstawiciele uczniów, pracowników szkoły i Rady Rodziców, sprawiedliwie nagradzało oba zespoły zasłużonymi punktami. Na zakończenie imprezy wydało werdykt informujący o jednopunktowym zwycięstwie drużyny nauczycieli.

Uważamy, że takie uroczystości, angażujące zarówno uczniów, jak i nauczycieli, są doskonałą formą integracji społeczności szkolnej, pokazują jak w sposób fair play można ze sobą rywalizować. Uzmysławiają nauczycielom zdolności uczniowskie, które nie są na co dzień wykorzystywane oraz ukazują, że nauczyciel „nie jest sztywniakiem” i też potrafi się bawić.

 

Opracowanie: Dorota Herda, Iwona Karabela, Jolanta Markuszewska

SCENARIUSZEARTYKUŁY