AIKIDO - system samoobrony

 

 

W lutym 2009 r. w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia aikido.

Treningi odbywają się w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej. Zapraszamy w poniedziałki i środy w godzinach 17 - 18.

Treningi prowadzi  między innymi Jerzy Gorzeń sensei – 4 dan.

 

Jerzy Gorzeń sensei zajmuje się aikido stylu Kobayashi już od wielu lat. Stoi na czele Akademii Aikido - Lublin - AZS UMCS, której to uczelni sam jest absolwentem. Jest wychowawcą licznych uczniów o wysokim stopniu zaawansowania. Jest bardzo skromnym, a jednocześnie doskonałym instruktorem. Zajęcia przez niego prowadzone emanują duchem prawdziwie samurajskim, są bardzo ciekawe i pełne doskonałych instrukcji, pozwalających wznieść aikido na wyższy poziom techniczny.

Aikido jest jedną z najbardziej widowiskowych sztuk walki. Każda ze sztuk walki zawiera elementy samoobrony, więc czym się wyróżnia aikido? Otóż tym, że w aikido nie ma technik ataku (uderzeń i kopnięć). Aikido składa się z samych technik obronnych. Dlaczego tak jest? Twórca aikido Morihei Ueshiba uważał, że napastnik nie jest wrogiem, tylko bratem który pobłądził i że starcie nie powinno zakończyć się okaleczeniem bądź śmiercią napastnika.

Aikido jest systemem samoobrony wykorzystującym siłę przeciwnika. Opartym na precyzyjnych zejściach z linii ataku, bolesnych dźwigniach i rzutach oraz uderzeniach we wrażliwe miejsca ciała. Aikido jest skuteczne zarówno przed jednym napastnikiem jak i większą ich liczbą.

Trening obejmuje też naukę walki mieczem, kijem i nożem. Aikido uprawiane jest aby osiągnąć wewnętrzną dyscyplinę, sprawność fizyczną, pewność siebie, dobre samopoczucie oraz pogłębić zdolność koncentracji. Aikido to także doskonała forma ćwiczeń dla kobiet i dzieci. Kształtuje odpowiednią sylwetkę ciała ucząc jednocześnie samoobrony.

Treningi odbywają się w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Poniatowej w poniedziałki i środy w  godzinach 17 - 18.

Zapisy dzieci i młodzieży w poniedziałki lub środy przed lub po treningu.

 

Agnieszka Lasota

 

opracowanie członkowie koła ITC2008

 

SAMORZĄDSPORT