WIECZERZA WIGILIJNA 2006

 

 

 WIGILIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PONIATOWEJ 2006 r.

 

Od kilkunastu już lat Wieczerza wigilijna to uroczystość, która na stałe została wpisana w kalendarz imprez szkolnych. Tak więc wzorem lat ubiegłych i w tym roku 21 grudnia  nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Poniatowej oraz zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Poniatowej Pani Krystyna Zielińska i Dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu do spraw Obsługi Oświaty w Poniatowej Pan Edwin Kaczmarski mieli okazję spożywać uroczystą kolację,

która według tradycji odbywa się w przededniu Świąt Bożego Narodzenia.

Uroczystość opłatkową przygotowały Panie katechetki: Anna Świst i Jadwiga Stańczyk

wspierane przez „szkolnego muzyka” Panią Mariolę Lisowską wraz ze szkolnym chórem .

Nauczycielki wraz z uczniami z klas: V „b” i V „c” przedstawiły inscenizację bożonarodzeniową, w której przypomniały zgodnie z tradycją przebieg wieczerzy wigilijnej.

Było więc strojenie choinki, „drzewka życia” symbolizującej Pana Jezusa dawcę życia, wypatrywanie pierwszej gwiazdki na niebie przypominającej Gwiazdę betlejemską oznaczającą narodzenie Jezusa.

Był też stół nakryty białym obrusem, pod nim sianko, jedno nakrycie dla nieprzewidzianego gościa, a także 12 postnych potraw. Całe  przedstawienie przeplatane było pięknym śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu naszych uczniów,  co spowodowało uświetnienie tego ważnego wydarzenia religijnego.

Po takim przedstawieniu wszyscy zebrani zostali wprowadzeni w uroczysty nastrój, kontynuowany przez  Ks. dr Mirosława Kawczyńskiego, który zgodnie z tradycją chrześcijańską rozpoczął wieczerzę od modlitwy i czytania Ewangelii o narodzeniu Pańskim.

Następnie rozpoczął składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem.

Wieczór wigilijny upłynął nam w miłej, serdecznej i pełnej życzliwości atmosferze przepełnionej powagą i radością.

 

 

Opracowała: Anna Świst

 

KÓŁKA RELIGIA ARTYKUŁYSCENARIUSZE