Co to jest komunikator internetowy i jak wybrać najlepszy?

 

INFORMATYKA

Polskie gadanie - czyli ciekawostki o komunikatorach internetowych.

W Polsce era komunikatorów rozpoczęła się w 1999 roku, gdy pewien młody człowiek, Łukasz Foltyn, dostrzegł fenomen przedsięwzięcia Mirabilis i stworzył program SMS Express (firma sms-express.com to operator internetowy najpopularniejszego u nas komunikator Gadu-Gadu). Dziś do wyboru mamy kilka i wciąż pojawiają się nowe. Jeśli nie wybraliśmy swojego komunikatora , może pomocna okaże się poniższa charakterystyka tej technologii.

Po pierwsze, co należałoby wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Przede wszystkim rozejrzyjmy się, czego używają nasi znajomi. To ich opinię będą najrzetelniejsze. Mają, używają, to z pewnością najlepiej wskażą wszystkie zalety i wady danego komunikatora.

Po drugie, zwróćmy uwagę na dodatkowe możliwości:

przesyłanie plików, SMS-ów, głosu, obrazu, terminarze, kalendarze, słowem mydło i powidło. I jaka jest jakość tych usług (np. jakość rozmów przez Gadu-Gadu jest słaba, lepiej wypada Tlen, ale godnym polecenia jest Skype). Zastanówmy się więc, do czego będziemy używać komunikatora.

Po trzecie, podczas konfigurowania konta będziemy proszeni o podanie swoich danych, zastanówmy się więc, jakie informacje chcemy udostępnić.

Pozwoli nam to na uniknięcie niechcianych kontaktów i ofert (kierowanych zwłaszcza do kobiet). Uważajmy na dzieci! Internetowy komunikator może służyć bowiem przestępcom. Uczulmy je więc na to.

Po czwarte, umieszczanie komunikatora na pasku systemowym znacznie uszczupla zasoby systemowe i może spowolnić nasz komputer.

Warto więc wyłączyć funkcję automatycznego startu programu po uruchomieniu komputera.

 Gadu-Gadu

Gadu-Gadu (www.gadu-gadu.pl) jest najstarszym i najpopularniejszym polskim komunikatorem internetowym. Popularność nie idzie jednak w parze z jego możliwościami i rozwojem. Wiele osób instaluje go głównie dla modułu „SMS Express”, pozwalającego znacznie uprościć obsługę niewygodnych internetowych bramek SMS Ery, Plusa i Idei. Nie należy jednak przeceniać tej opcji.

Wysyłanie SMS-ów za pośrednictwem komunikatora bywa zawodne. Często dochodzą z dużym opóźnieniem bądź nie dochodzą wcale.

Posiada możliwość przesyłania plików i prowadzenia rozmów głosowych. Jest to nadal program bezpłatny i wszelkie pogłoski jakoby operator chciał wprowadzić opłaty są nieprawdziwe.

Jest doskonały dla osób, które nie mają czasu i ochoty na zbędne konfiguracje. Cechują go bowiem: minimum konfigurowania i prosta, instalacyjna obsługa. Na początek naprawdę wystarczy. Jeśli staniemy się bardziej wymagający, możemy w każdej chwili przerzucić się na inny. Większość komunikatorów jest kompatybilnych z Gadu-Gadu, więc nie ma obawy, że stracimy kontakt z naszymi  znajomymi, którzy okażą się bardziej niż my przywiązani do Gadu-Gadu.

Jeśli nasze oczekiwania wzrosną, a nie będziemy chcieli porzucić Gadu-Gadu, mamy możliwość doinstalowania Power Projecta, który znacznie rozszerzy jego funkcjonalność. 

 Tlen.pl

Komunikatorem „drugiej generacji” jest Tlen.pl (www.tlen.pl),

startujący w 2001 roku i zdobywający coraz większe rzesze zwolenników, dzięki swym możliwościom, prostocie obsługi i częstym aktualizacjom. Jest częścią portalu o2.pl (symbol chemiczny tlenu, stąd nazwa komunikatora). Oferuje ciekawe opcje, przyjemny wygląd (możemy zmieniać wygląd komunikatora skórki) i stabilną sieć.

Jako pierwszy polski program IM  umożliwił komunikację z obcymi systemami, jest m. in. kompatybilny z Gadu-Gadu. W 2002 roku wprowadził usługę bezpłatnych rozmów głosowych VolP, a w 2003 roku dostępu do systemu przez telefon komórkowy i inne urządzenia przenośne – TlenMobile. Dzięki możliwości instalowania licznych wtyczek daje możliwość prowadzenia wideokonferencji, rozmów głosowych, wysyłania SMS-ów i tworzenia własnych czatów. Komunikator dla bardziej wymagających użytkowników.

Jeszcze dwa zdania podsumowania: nie chodzi o to, który komunikator jest najlepszy na rynku.

O tym, czy jest dobry, świadczy to, w jakim stopniu spełnia nasze potrzeby, a te każdy ma inne.

Z sondażu przeprowadzonego w lipcu tego roku przez spółkę internetową America Online i firmę badawczą Research Corporation (objęto nim 4,5 tys. Osób) wynika, że ponad jedna czwarta respondentów (27 proc.) stosuje komunikatory internetowe w miejscu pracy, z czego co trzeci badany z tej grupy porozumiewa się przez komunikator także z kontrahentami i klientami. 29 proc. osób korzystających z komunikatorów używa ich tak samo często (a nawet częściej) jak poczty elektronicznej. 19 proc. ankietowanych nie może się z nimi rozstać i używa programów działających na urządzeniach przenośnych – telefonach komórkowych i palmtopach. 

    cel stosowania                                                 odsetek użytkowników

      Źródło: www.gazeta.pl

 

Najpopularniejsze komunikatory na świecie:

AOL Messenger, MSN Messenger, Yahoo Messenger, ICQ, Skype

Najpopularniejsze komunikatory w Polsce:

Gadu-Gadu, Tlen, Onet Konnekt, WP Kontakt, Odigo

opracował Marcin Piątek

 

 

autor © 2004 rap