Turniej Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04 kwietnia 2007 roku w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej odbył się na etapie gminnym Turniej Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny”. Opiekunem konkursu był st. asp. Dariusz Strzelczyk.

Z gminy Poniatowa wzięło udział 6 drużyn z: Dąbrowy Wronowskiej, Kraczewic, Poniatowej Kolonii, Kowali, Niezabitowa oraz z Poniatowej. Naszą drużynę reprezentowali: Czarek Bartz - kapitan drużyny, Tomek Tomczyk i Paulina Zakrzewska. Opiekunem byłam ja - Anna Ćwiklak.

Wszyscy z niecierpliwością czekali na wyniki. Nasze oczy skierowane były, jak w roku ubiegłym, na drzwi biblioteki. Właśnie tam odbywał się turniej. W tym też miejscu, pokonując rywali, wygraliśmy w gminie.

I miejsce było nagrodą za trud i wkład pracy włożony przeze mnie, prelegentów goszczących w naszej szkole: aspiranta Artura Abramowicza, strażaka Sławomira Ostachę, posterunkową Sabinę Piłat, p. Piotra Goliszka - pracownika KRUS oraz oczywiście naszą wspaniałą drużynę. Nasze szczęście było przeplecione radością, zmartwieniem i łzami. Okazało się, że termin kolejnego etapu pokrywa się z wycieczką do Grecji na Zieloną Szkołę dwojga naszych zawodników: Tomka Tomczyk i Pauliny Zakrzewskiej. Starałam się o zmianę terminu konkursu. Niestety moje starania nie powiodły się. Byliśmy zmuszeni do zmiany składu. Na miejsce Tomka i Pauliny wytypowałam: Jakuba Janika z kl. V „c” i Klaudię Wyroślak z kl. IV „a”.

Po wygranej w gminie przyszedł czas na przygotowania do udziału w Powiecie. Do wykonania mieliśmy (jak w roku ubiegłym):

W dniu 18 maja br. odbył się w Opolu Lubelskim kolejny etap Konkursu – powiatowy. Ze względów bezpieczeństwa miał on miejsce w Kinie „Opolanka”. Wystartowały następujące szkoły:

Naszą prezentację szkoły tanecznie wyrapowali:

Czarek Bartz, Klaudia Wyroślak, Jakub Janik, Agata Czarnota, Ernest Szarpak i Kaja Mirosław. Na scenie umieszczone były transparenty z herbem powiatu i gminy oraz logo szkoły. Ja byłam na widowni z p. Bożeną Sochą i klasą – kl. V „c”. Kibicowaliśmy naszej drużynie. Dostaliśmy 15,4 pkt. na 16 pkt. możliwych.

Test wiedzy, pisany drużynowo, poszedł naszej drużynie podstawowej nieźle. Przegraliśmy tylko o jeden  punkt ze zwycięzcami. Zdobyliśmy 21 pkt. na 24 pkt.

 

W następnej konkurencji – plakat, zajęliśmy 3 miejsce. Nasz plakat przedstawiał: chłopca stojącego na chodniku oraz anioła – policjanta powstrzymującego dziewczynkę na hulajnodze przed przekroczeniem przejścia dla pieszych na czerwonym świetle.

 

Ostatnią konkurencją było bezpieczne hasło. Przedstawialiśmy sytuację, w której  uczennica Ala (Kaja Mirosław) nie wiedziała jak przekroczyć drogę.  Jeden z diabłów (Agata Czarnota) namawiał ją, by szła do przodu nie zwracając na nic uwagi. Anioł – policjant  (Klaudia Wyroślak) pouczała dziewczynkę, jak należy bezpiecznie zgodnie z przepisami przechodzić przez ulicę. Za ten etap turnieju  dostaliśmy 13 pkt.

Przegraliśmy o włos (niewielką różnicą punktów – 0,2 pkt.) z faworytami tej edycji Turnieju, mając 59,4 pkt.. Ostateczne zajęliśmy  II miejsce.

Samorządowcy, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody, gratulowali zwycięzcom wiedzy i umiejętności. Zwycięska drużyna za pierwsze miejsce otrzymała od Starosty Opolskiego -3 rowery, od Komendanta Powiatowego – puchar i dyplom, za drugie miejsce nasza drużyna otrzymała od wiceburmistrza Opola Lubelskiego – magnetofony z odtwarzaczami CD, puchar od Komendanta Powiatowego i dyplom za zajęcie II miejsca, natomiast nagrody za trzecie miejsce wręczał wiceburmistrz z naszej Gminy z Poniatowej – Krzysztof Brzeziński oraz puchar i dyplom od Komendanta Powiatowego.

Za udział w konkursie Wójtowie i Burmistrzowie poszczególnych gmin ufundowali nagrody każdej podstawowej drużynie, która zmagała się we wszystkich konkurencjach odtwarzacze MP3, zaś 3 osobom z drużyny pomocniczym: książki albumowe. Szkołom, które zajęły pierwsze trzy premiowane miejsca przedstawiciel opolskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu Lubelskim – pan Piotr Goliszek, wręczył odtwarzacze DVD.

 

Mam nadzieję, że w przyszłym roku to nasza drużyna zajmie I miejsce w powiecie i województwie nie mniej zaszczytne. Ja ze swojej strony dołożę starań, by tak się stało.

 

Anna Ćwiklak

 

 

autor  © 2004 rap

 

KONKURSY