REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 JASEŁKA W SP PONIATOWA 2017

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 02.01.2018 r.


Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych jasełkami. Słowo jasełka pochodzi od słowa jasło, a oznaczającego bydlęcy żłób. To bożonarodzeniowe przedstawienie zwane jest również szopką. Pierwsze jasełka urządził święty Franciszek z Asyżu. Zwyczaj ten ponieśli w świat jego zakonni bracia. Wystawiano je głównie w większych domach, na ulicach, placach. Zawsze, oprócz Świętej Rodziny, pojawiały się w jasełkach Anioły, Diabeł, Pasterze, Trzej Królowie, okrutny Król Herod i Śmierć. W Polsce były okresy, kiedy zabroniono wystawiania jasełek, np. w czasie zaboru pruskiego i rosyjskiego czy ostatniej wojny. Obecnie zwyczaj ten utrzymuje się głównie na wsi, a także w placówkach oświatowych.

Tradycyjnie również w naszej szkole odbyły się 21 grudnia  Jasełka. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście: Burmistrz Pan Zygmunt Wyroślak, Dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu do spraw Obsługi Oświaty w Poniatowej Pani Anna Gogół, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Eugeniusz Chyła, Ksiądz Proboszcz Piotr Petryk oraz Szanowni Nauczyciele emeryci i Rodzice.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Spotkanie wigilijne rozpoczęli harcerze, którzy na ręce Pana Dyrektora Mirosława Plandowskiego przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju, jako wyraz miłości i pokoju od narodzonego Jezusa. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy V a, którzy pod kierownictwem Pani Teresy Malinowskiej-Szczuki oraz Pani Anny Świst przygotowali przedstawienie jasełkowe. Młodzi aktorzy odtworzyli historyczny fragment wydarzeń z czasów narodzin Jezusa. Uroku inscenizacji dodały współczesne kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Za swój występ uczniowie otrzymali brawa od gości, rodziców i nauczycieli, którzy z zainteresowaniem obejrzeli występ.

Na koniec dyrektor szkoły Pan Mirosław Plandowski złożył wszystkim życzenia. Nie zabrakło również życzeń od naszych gości oraz słodkości, którymi zostali obdarowani występujący uczniowie.

 

Marta Sołdaj

fot. Rafał Pastwa

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2018