REALIZOWANE PROJEKTYeTWINNING ERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 XXI RAJD ŚLADAMI MJR ZAPORY 2019

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 13.06.2019 r.

  

W sobotę 8 czerwca 2019 roku harcerze z 38 DH wraz z druhnami: phm. Jolantą Markuszewską i pwd. Dorotą Herdą uczestniczyli w XXI Rajdzie Śladami mjr „Zapory” i Jego Żołnierzy. Jego organizatorem był Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN Pan Zbigniew Młyniec.

Honorowy patronat nad nim objął Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski. Wśród uczestników rajdu byli świadkowie wydarzeń z 1944 roku oraz zaproszeni goście, m. in.: mjr Stanisław Pakuła adiutant Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, płk. Stanisław Gajewski ps. „Staś” łącznik Zgrupowania Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, poseł Małgorzata Gosiewska oraz potomkowie tych, którzy polegli w walkach na terenie naszego powiatu.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

W tym roku trasa rajdu przebiegała na trasie Owczarnia – Opole Lubelskie – Bielsko-Poniatowa. Są to miejsca boleśnie naznaczone podczas II wojny światowej. Uczestnicy rajdu uczestniczyli  we mszy polowej w intencji poległych, odwiedzili miejsca, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia i złożyli hołd ofiarom:

 ·   Owczarnia – miejsce wymordowania żołnierzy AK ze zgrupowania „Zapory” przez oddział Armii Ludowej w dn. 4 maja 1944,

 ·   Opole Lubelskie – groby, gdzie złożono szczątki zamordowanych żołnierzy w Owczarni oraz miejsce zamordowania C. C. Por. Jana Poznańskiego „”Ewy” przez Niemców w dniu 22 października 1943 roku,

 ·   Bielsko – miejsce egzekucji mieszkańców dokonanej przez Niemców 2 listopada 1942 roku,

 ·   Poniatowa – teren byłego niemieckiego obozu pracy, gdzie 4 listopada 1943 roku jednostki SS dokonały egzekucji ok.15 000 więźniów w ramach akcji o kryptonimie „Erntefest” („Dożynki”).

Nadrzędnym celem tego rajdu i rajdów poprzednich jest odkrywanie miejsc, które nie zostały jeszcze odkryte i poznanie wydarzeń, które nie są znane szerszej opinii publicznej.

Dlatego mimo ogromnego upału warto było podjąć wysiłek, aby poznać tragiczną historię, która rozgrywała się na terenie naszego powiatu, aby czerpać jak najwięcej opowieści od ludzi, którzy byli świadkami wydarzeń z czasów II wojny światowej, by móc dzielić się tą wiedzą z rówieśnikami. Wypełniając obowiązki patriotyczne zapisane w Prawie Harcerskim mamy bowiem w pamięci słowa Józefa Piłsudskiego: Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

 

Opracowała: Jolanta Markuszewska

Zdjęcia: Dorota Herda


 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2019