REALIZOWANE PROJEKTYeTWINNING ERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 „Gościu siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie…”

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 20.10.2018 r.

Dnia 27 września uczniowie z klas siódmych uczestniczyli w wyjątkowej lekcji języka polskiego. Jej celem było podsumowanie wiadomości dotyczących największego polskiego poety epoki renesansu - Jana Kochanowskiego. Zajęcia odbyły się w oddalonym o ponad 60 km od Poniatowej Czarnolesie. Wyprawę zorganizowały nauczycielki języka polskiego, panie Jolanta Markuszewska i Iwona Karabela.

Pogoda na szczęście nam dopisywała. Kiedy przeszliśmy aleję porośniętą wieloletnimi dębami, naszym oczom ukazał się budynek Muzeum Jana Kochanowskiego oraz wykonana z brązu figura czarnoleskiego poety, który trzymał złotą różę - ,,symbol poezji wiecznie żywej". Z panią przewodnik udaliśmy się do sal muzealnych, aby poznać biografię poety: jego filozofię życia, karierę zawodową, życie prywatne, problemy dnia codziennego, z którymi się borykał. Podziwialiśmy wiele eksponatów związanych z sylwetką poety, ale też z epoką, w której żył. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie kaplicy, która została wybudowana na fundamentach dawnego domu poety oraz wystawy „Rzeczpospolita Babińska”, ukazującej wiele osobistości z życia publicznego i intelektualnego XVI wieku.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

 

Następnie udaliśmy się do parku, aby odnaleźć  miejsce, gdzie niemal 500 lat temu rosło ukochane drzewo poety - czarnoleska lipa, mając w pamięci słowa poety: „Gościu siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie…”  Znaleźliśmy tam jednak tylko kamienny obelisk poświęcony ukochanej córce poety - Urszulce, a obok olbrzymi kamień, na którym bez wyjątku usiedli wszyscy, wierząc, że dzięki temu nabędą choć odrobinę uzdolnień twórczych i artystycznego polotu. Ta lekcja w terenie pokazała, że nie tylko w szkole można się uczyć. Znaleźliśmy odpowiedź na wiele pytań, również tych niełatwych, a postać twórcy z Czarnolasu wydała nam się znacznie bliższa. Jednocześnie uświadomiliśmy sobie, jak niepospolitym człowiekiem był Kochanowski, powszechnie podziwianym, szanowanym, o nieprzeciętnych walorach umysłu. Wiedza, którą przyswoiliśmy i utrwaliliśmy, na długo zapadnie nam w pamięci.

 

Opracowała: Jolanta Markuszewska


 

 

 


 

redaguje Rafał Pastwa  © 2018