REALIZOWANE PROJEKTYeTWINNING ERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 POKAZY BIOLOGICZNE W UMCS W LUBLINIE 2020

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

PSYCHOLOG

 

 

  opublikowano dnia 04.02.2020 r.

W piątek, 10 stycznia 2020 roku uczniowie  z kilu klas VI-VIII wzięli udział w IX edycji „Nocy Biologów” zorganizowanej przez UMCS w Lublinie. Organizatorzy, jak co roku, przygotowali interesujace wykłady, ćwiczenia laboratoryjne, warsztaty i pokazy biologiczne. Wśród wielu ciekawych propozycji UMCS, wybraliśmy te, które co roku cieszą się największym zainteresowaniem odwiedzających.

W pierwszej kolejności  zajrzeliśmy do muzeum zoologicznego, gdzie mogliśmy zobaczyć setki spreparowanych okazów zwierząt z całego świata m.in. żubra, krokodyla nilowego, sarnę, dzika, niedźwiedzia brunatnego. Po raz kolejny, z wielką ciekawością chłonęliśmy opowieści zoologa – P. Jacka Chobotowa, który opiekuje się muzeum.

Następnie udaliśmy się do jednej z sal katedry biochemii i biotechnologii na warsztaty pt. „Pachnący i kolorowy świat cząstek biologicznych”. Tam, najpierw obserwowaliśmy otrzymywanie olejków eterycznych z roślin, z których potem mogliśmy własnoręcznie przygotować mydełko i kulę do kąpieli.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

 

Studenci i pracownicy katedry fizjologii roślin i biofizyki przygotowali pokazy barwnych reakcji chemicznych i warsztaty tworzenia skaczących piłek, „pasty dla słonia” i „ruchomych piasków”. Stamtąd trafiliśmy na warsztaty wytwarzania produktów leczniczych i pielęgnacyjnych z roślin, takich jak: maści, syropy, maseczki i balsamy.

Koniecznie chcieliśmy zobaczyć także prezentację narządów anatomicznych człowieka. W tym celu udaliśmy się na pokazy „Opowieści z krypty” do katedry anatomii. Usłyszeliśmy tu wiele ciekawostek o budowie fizjologii człowieka. Mogliśmy wziąć w ręce ludzki mózg, pęcherz, nerkę czy żołądek. To było bardzo ciekawe doświadczenie!

 

Chyba największe emocje towarzyszyły nam jednak podczas warsztatów „Bezkręgowce na żywo”. Mieliśmy możliwość zobaczenia interesujących owadów np. modliszek, straszyków, karaczanów itd. Niektórzy z nas mogli wziąć na rękę osobliwego wija lub z bliska przyjrzeć się „włochatemu” pająkowi – ptasznikowi. Nawet osoby z arachnofobią, starały się pokonać swój lęk.

Pełni wrażeń i wiedzy wróciliśmy do domu, planując już wyjazd na X Noc Biologów.

 

Joanna Niezgoda z uczniami

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2020