STRONA GŁÓWNA

 ARTYKUŁYHARCERSTWO

65 rocznica Dnia Zwycięstwa 8 maja 2010

„Wykazaliście hart i odwagę

W masie zwątpień

I dochowaliście wierności

Ojczyźnie do końca”

 

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

W sobotę 8 maja 2010 r. harcerze z 38 DH reprezentowali Szkolę Podstawową im. Stefana Żeromskiego podczas obchodów 65 rocznicy Dnia Zwycięstwa. Wraz z przedstawicielami władz miasta, członkami Związku Kombatantów RP i BWP, delegacjami ze szkół oraz różnych organizacji samorządowych pragnęliśmy uczcić to święto przez złożenie symbolicznego bukietu pod Pomnikiem Symbolem Walki i Męczeństwa w Poniatowej.

Harcerze w tym dniu objęli honorową wartę przy pomniku, wysłuchali przemówienia przedstawiciela Związku Kombatantów RP oraz apelu poległych. Następnie wzięli udział w uroczystościach w CKPiT, gdzie obejrzeli montaż muzyczno – poetycki, włączyli się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz spróbowali bardzo smacznej, żołnierskiej grochówki.

W Europie Zachodniej, a od niedawna także w Polsce, oficjalnym Dniem Zwycięstwa jest 8 maja. Tego dnia w 1945 roku, o godz. 15.00, ogłoszono koniec wojny. Dzień wcześniej, 7 maja, Niemcy podpisały swoją  kapitulację w Reims (Francja), w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR. 
Rosjanie zażądali jednak od Niemiec osobnego podpisania kapitulacji. Nastąpiło to w Berlinie o północy z 8 na 9 maja, a według czasu moskiewskiego - o godz. 2.00, już 9 maja. Stąd w ZSRR jako datę zakończenia wojny przyjęto 9 maja. Również w Polsce przez ponad 40 lat oficjalnie Dzień Zwycięstwa obchodzono tego dnia. Kapitulacja III Rzeszy zakończyła tylko wojnę w Europie. Toczyły się jeszcze walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero kapitulacja Japonii - 2 września 1945 roku - zakończyła II wojnę światową.

II wojna światowa pochłonęła ponad 55 mln ofiar - poległych, zamordowanych, zmarłych w wyniku działań wojennych. Polska w czasie II wojny światowej straciła ponad 6 mln swych obywateli. Straty te(procentowo w stosunku do liczby ludności) były najwyższe na świecie.

 

Jolanta Markuszewska

 

 

 

autor © 2010 rap