Tak niewiele brakowało...

 

KONKURSY

2 kwietnia 2008 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej odbył się etap gminny Turnieju Wiedzy Prewencyjnej „ Jestem bezpieczny”. 

 

Opiekunem konkursu był mł. asp. Jerzy Strawa. W gminie Poniatowa wzięło udział 5 drużyn z: Kraczewic, Poniatowej Kolonii, Kowali, Niezabitowa oraz z Poniatowej.

 

Naszą drużynę reprezentowali: Tomek Tomczyk  - kapitan drużyny, Klaudia Wyroślak i Paulina Chabucka.  Ja byłam opiekunem teamu, odpowiedzialnym za jego przygotowanie. Nie ukrywam, że trochę lękałam się o zdrowie Klaudii… Tego dnia z wielkim poświęceniem stawiła się na konkurs pomimo choroby i podwyższonej temperatury. Wszyscy z niecierpliwością czekali na wyniki. Po sprawdzeniu i podsumowaniu testów ww. policjant ogłosił wyniki turnieju. Zajęliśmy I miejsce  w gminie.

I miejsce było nagrodą za trud i wkład pracy włożony przeze mnie, naszą wspaniałą drużynę i prelegentów goszczących w naszej szkole: aspiranta Marcina Sobczaka, sekcyjnego Grzegorza Pyska i strażaka Sławomira Ostachę, młodszego aspiranta Jerzego Strawę, p. Piotra Goliszka - pracownika KRUS i starszej posterunkowej  Sabiny Piłat.

Po wygranej w gminie energicznie i twórczo przygotowywaliśmy się do udziału w konkursie w powiecie.

W piątek 16 maja 2008 roku w kinie „Opolanka” w Opolu Lubelskim, ze względu na deszczową pogodę, odbył się IX finał Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „ Jestem bezpieczny”.  Był on swoistym podsumowaniem wiedzy z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, problematyki uzależnień, pracy Policji, podstawowych przepisów prawnych dotyczących dzieci i młodzieży, wiadomości na temat bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożenia,  bezpiecznego poruszania się po drodze i spędzania czasu wolnego. Jego rozstrzygnięcie opierało się na rozegraniu 4 konkurencji: ,,Prezentacji Szkoły", pisaniu ,,Testu Wiedzy", ocenie wartości przekazu ,,Plakatu" oraz przedstawieniu „Bezpiecznego Hasła". Nad prawidłowym przebiegiem czuwało jury złożone z przedstawiciela: KRUS, MGOK,  Starostwa Powiatowego i Gminy w Opolu Lubelskim i Policji. Zwycięskie drużyny etapu gminnego ze szkół podstawowych: z Wandalina, Józefowa nad Wisłą, Braciejowic, Poniatowej, Chodla, Zaborza i Wilkowa  zmagały się o „palmę pierwszeństwa”.

Zawody rozpoczęły się od prezentacji szkół. Uczniowie naszej drużyny w składzie: Tomek Tomczyk,  Klaudia Wyroślak, Paulina Chabucka, Jakub Janik, Katarzyna Mroczkowska i Łukasz Woś, rapując i śpiewając uplasowali się w tej konkurencji na trzecim miejscu egzekwo z uczniami ze Szkoły z Zaborza . Otrzymaliśmy 14 pkt. na 16 pkt. możliwych.

Podczas wszystkich zmagań nasz team wspierał wzorowy doping:  koleżanek i kolegów z klasy  V „a", mój i pań:  Bożeny Sochy i Sylwii Popiołek oraz ucznia i uczennicy z Gimnazjum w Poniatowej – byłych zawodników z naszej drużyny z ubiegłych edycji tegoż konkursu. 


Test wiedzy, pisany drużynowo, poszedł naszej drużynie podstawowej znakomicie. Zdobyliśmy maksymalną liczbę punktów -25. Tyle samo punktów co i my, miała jeszcze tylko jedna drużyna - drużyna ze Szkoły z Józefowa.

W następnej konkurencji – plakat, niestety nie wiemy dlaczego, zajęliśmy 4 miejsce. Nasz plakat spełniał wszelkie wymogi konkursowe, a mimo to, w naszym mniemaniu, tak nisko nas oceniono. Otrzymaliśmy 12, 8 pkt. na 14 pkt. możliwych.  Po tej konkurencji byliśmy zawiedzeni i „podłamani”.

Ostatnią konkurencją było bezpieczne hasło. Przedstawialiśmy sytuację, w której dwaj chłopcy (Łukasz Woś i Tomek Tomczyk) zastanawiają się, jak spędzić wolny czas. Wówczas pojawia się obcy (Jakub Janik), który oferuje wiele atrakcji u niego w domu. Chłopcy rozważają propozycją obcego. Anioł – policjant (Klaudia Wyroślak), poucza ich, że taka znajomość może okazać się bardzo zgubna, a konsekwencje mogą być nieodwracalne. Za ten etap turnieju  dostaliśmy 13, 5 pkt.  na 14 możliwych.

 

Po rozegraniu wszystkich konkurencji i podsumowaniu wyników zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkól Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą. Nasza drużyna ze Szkoły Podstawowej z Poniatowej zajęła drugie miejsce z łączną liczbą punktów: 65.3. Do zwycięstwa zabrakło nam tylko  1, 6 punktu.  Miejsce trzecie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zaborzu.

Samorządowcy, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody, gratulowali zwycięzcom wiedzy i umiejętności. Zwycięska drużyna za pierwsze miejsce otrzymała od Starosty Opolskiego - 3 rowery i dyplom, za drugie miejsce nasza drużyna otrzymała od wiceburmistrza Opola Lubelskiego – aparaty cyfrowe i dyplom za zajęcie II miejsca. Nagrody i dyplom za trzecie miejsce wręczył wiceburmistrz naszej Gminy - Poniatowa – Krzysztof Brzeziński.

 

 

Za udział w konkursie Wójtowie i Burmistrzowie poszczególnych gmin ufundowali nagrody każdej podstawowej drużynie, która zmagała się we wszystkich konkurencjach - odtwarzacze MP3, zaś 3 osobom z drużyny pomocniczym: książki albumowe.

 

 

Burmistrz Opola Lubelskiego wręczył wszystkim drużynom kamizelki odblaskowe, aby wszyscy uczestnicy byli bezpieczni na drodze. Szkołom, które zajęły pierwsze trzy premiowane miejsca przedstawiciel opolskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu Lubelskim – pan Piotr Goliszek, wręczył odtwarzacze DVD.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku to nasza drużyna zajmie I miejsce w powiecie i nie mniej zaszczytne województwie. Ja ze swojej strony dołożę starań, by tak się stało.

 

 

opracowała  mgr Anna Ćwiklak

 

 

autor  © 2004 rap