Czarne Mamby z Poniatowej

 

STRONA GŁÓWNASPORT

Czarne Mamby

Pod tą egzotyczną i groźną nazwą kryje się drużyna softballowa, która istnieje w naszej szkole od 2007 roku.

Zaczęło się od ukończenia przez pana mgr Wojciecha Zakrzewskiego kursu dla trenerów w Kutnie, gdzie został skierowany przez panią dyrektor Iwonę Kucharek. Już w pierwszych miesiącach istnienia reprezentowała nasze miasto na Turnieju Lessowych Wąwozów w Nałęczowie.

Jest to jedyna drużyna ćwicząca tę dyscyplinę sportu w naszym województwie.

Softball jest to gra podobna do basseballa, lecz rozgrywana na mniejszym boisku, większą piłką oraz lżejszą i cieńszą pałką. Rywalizują ze sobą dwie drużyny po 9 zawodników. Główna część pola gry jest kwadratem. W narożnikach umieszczone są bazy (jedna z nich to baza domowa). Mecz składa się z 7 inningów. W każdym z nich obie drużyny grają na przemian w ataku i w obronie. Drużyna atakująca odbija kijem piłkę rzuconą przez miotacza z drużyny przeciwnej. Celem odbijającego jest wybicie piłki, a następnie obiegnięcie 3 baz i dotarcie do bazy domowej, co daje drużynie 1 punkt. Drużyna rywali dąży do wyeliminowania biegnących do bazy domowej przeciwników. Osiąga się to poprzez złapanie lecącej piłki z góry lub poprzez dotknięcie przeciwnika. Łapacz nosi dodatkowy ekwipunek: kask, maskę, ochraniacz na klatkę piersiową i nogi oraz rękawicę. Softball cieszy się popularnością wśród kobiet, dla których baseball jest zbyt wymagający fizycznie.

Dziewczęta ćwiczyły swoje umiejętności już dwukrotnie w  Kutnie   (we wrześniu 2007 i 2008) pod okiem trenerów  i instruktorów „Małej Szkolnej Ligi”.  Trenerzy byli zachwyceni naszymi zawodniczkami i zaskoczeni ich umiejętnościami. Dziewczęta z Poniatowej wygrały wszystkie mecze.

Dziewczęta tworzą dwie grupy, zajęcia prowadzi obecnie pani mgr Agnieszka Zakrzewska, również przeszkolona w centrum softballa.

Zajęcia odbywają się:

- we wtorki i piątki  w godz. 15 – 17 dla grupy starszej

- w środy i czwartki w godz. 14.30 – 16 dla grupy młodszej

- w soboty w godz. 11 – 13  wspólne dla obu grup

 

Opracowanie mgr Agnieszka Zakrzewska

 

 

autor  © 2004 rap