OPŁATEK DLA NAUCZYCIELI - NARODZINY JEZUSA

 

RELIGIA ARTYKUŁYSCENARIUSZE

Obsada: Maryja, Józef, Dziecko 1, Dziecko 2, Dziecko 3, Dziecko 4, Anioł Gabriel, Królowie, Pasterze, Prowadzący jasełka.

Rekwizyty: choinka, stajenka, dary niesione przez królów, stół nakryty białym obrusem; świeca, siano, opłatek, Pismo święte, wieniec adwentowy z czterema świecami.

Prowadzący: Wigilia - to ostatni dzień oczekiwania na przyjście Zbawiciela. uroczyste i religijne przeżywanie tego dnia zaowocowało powstaniem bogatej obrzędowości domowej. Z pokolenia na pokolenie ta uroczysta uczta stała się jednym w swoim rodzaju wydarzeniem w życiu każdej rodziny chrześcijańskiej. Zanim przeżyjemy ten dzień w naszych domach, zapraszamy do przeżycia go w naszej szkole.

Wigilijna noc

Tej nocy dzieją się dziwy

nie wierzycie – to sami sprawdźcie

mówią o tym dziadkowie i babcie,

że glos ludzki ma wszelki stwór żywy.

A więc krowy rozmawiają w oborze

psy na koty nie warczą podobno

wilk nie musi być z owcą osobno

lis z zającem w jednej siedzą norze.

I tak sobie gwarzą jak ludzie

ale o czym – na pewno nie wiecie

chyba, że się nocą zakradniecie

pod oborę, pod stajnię, przy budzie .

 Bo tej nocy dzieją  się cuda

posłuchajcie- sami się dowiecie

lecz warunek- trzeba słuchać sercem

aby taki eksperyment się udał.

Dziecko I: Jaki nastrój uroczysty w szkolnym domu naszym? Domownicy wystrojeni –bo świętować wszyscy chcemy urodziny Jezusa-Bożej Dzieciny. Więc wspominać będziemy i przeżywać  na nowo Betlejemską Noc. Wszystkich bardzo prosimy- niech każdy,  kto ile może do tego dopomoże, by Dziecięciu Bożemu dobrze z nami było, by się z nas radowało i chwałę od nas miało.

Kolędujmy Małemu!.

Dziecko II: Adwentowy wieniec coraz jaśniej świeci, oczekiwać Jezusa pomagał dla dzieci. A już wkrótce na niebie gwiazdka zaświeci i przyjdzie do ludzi Boże Dziecię- by miłość zakwitła na świecie. A jeśli naprawdę Jezusa czekamy, to chętnie mu wszyscy teraz zaśpiewamy.

Śpiew: „Pan blisko jest”.

Prowadzący: Powiedzmy też Jezusowi, że na niego czekamy, więc teraz wspólnie i zgodnie do Niego zawołamy:

Przyjdź już, Jezu, przyjdź.

-Do naszej szkolnej rodziny,

Przyjdź już,  Jezu, przyjdź.

-Do każdej polskiej rodziny,

Przyjdź już , Jezu, przyjdź.

-Do chłopaka i dziewczyny,

Przyjdź już,  Jezu, przyjdź.

-Do chorego,  przykutego do łóżka,

Przyjdź już , Jezu, przyjdź.

-Do biednego i bogatego,

Przyjdź już,  Jezu, przyjdź.

-Samotnego lub zagubionego,

Przyjdź już,  Jezu, przyjdź.

-Bożym Narodzeniem ucieszonego,

Przyjdź już,  Jezu, przyjdź.

-Do serca oczyszczonego,

Przyjdź już,  Jezu, przyjdź.

Śpiew: „Wigilijny wieczór”

Dziecko III: Cóż ja widzę- adwentowy wieniec ustąpił choince. A w naszej szkolnej rodzince-jak na chrześcijański dom przystało stół nakryty białym obrusem, a na sianie opłatek święty- jest i świeca wigilijna, no i Pismo święte. Zajrzyjmy więc na otwartą stronę, która niesie wszystkim Radosną nowinę: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał..”(po chwili)

A z narodzeniem Jezusa było tak…

Śpiew: „ Archanioł Boży Gabriel”

(Anioł staje przed Maryją)

Anioł Gabriel: Pozdrowiona bądź! Ciebie kiedyś prosił Bóg, zechciej Matką Jego być Jezusowi daj swój dom.

(Anioł kłania się)

Maryja: Nich wola Pana spełni się, by pośród ludzi zamieszkał Boży Syn.

(Anioł wychodzi)

Maryja: Wielbij duszo moja, sław Pana mego. Chwal Boga Stworzyciela, tak bardzo dobrego.

Prowadzący: Ponad tysiące lat przed nami pasterze, na Świętej Ziemi przy owcach nocą usnęli, i staną przy nich Anioł w bieli. Wielką radość Anieli ogłosili, do stajenki wyprawili, gdzie na sianie, między bydlęty narodził się Syn Boży-  nieogarnięty.

Śpiew: „Wśród nocnej ciszy”.

Józef: Maleństwo z zimna kwili, sianka Mu trochę dołożę. Dlaczego Mu ludzie nie użyczyli godniejszej izby, wszak to Dziecię Boże!

Śpiew: „Patrzcie bracia tam na niebie”.

Pasterze: „Bóg się rodzi , moc truchleje”, będziemy kolędę przekazywali, a w sercach radość niech zajaśnieje, bo nie jesteśmy w grzechu niewoli. W świętą  noc Bożego Narodzenia przyrzekamy- przejęci Bożą miłością, że Europa wyrosła z chrześcijańskiego korzenia, weszła w trzecie tysiąclecie z wiernością Bogu, krzyżowi, Ewangelii Słowom. Pod opieką Jasnogórskiej Pani i Królowej, z wigilijnym opłatkiem zaczniemy odnowę serc i obyczajów- wierni tradycji i ojców zwyczajom.

Maryja: Miłe są  wasze odwiedziny dla naszej Świętej Rodziny. Przyrzeczeń wiernie dotrzymujcie, a Niebo na pomoc przywołujcie w trudnościach swych.

Prowadzący: Teraz nową kolędę Dziecku zaśpiewamy, a tutaj obecnych także zapraszamy.

Śpiew: „Cicha noc”.

Józef: Syn Boży dziś  małe Dziecię-  was zbawi- jak tego pragniecie. Bóg Wielki, jak spełnił Swe obietnice, obdarzy was wiecznym, szczęśliwym życiem.

Śpiew: „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Józef: Goście jacyś się zbliżają, kolorowi, przepełnieni radością! Niech dziecku smutki rozproszą- młodością , miłością.

Królowie: Gwiazda nas przyprowadziła i objawiła, że w Betlejem z Maryi Dziewicy narodził się Ten, co po prawicy jest Boga Stworzyciela. My tu dary przynosimy, Jego przyjście na ziemię cenimy. Rozgłaszać po świecie będziemy i żyć bez grzechu chcemy.

(stawiają dary)

Przyszedłeś, Jezu, do wszystkich ludzi , by miłość w nich obudzić. My dziś zaświadczyć chcemy, że kochać Cię będziemy. Bardzo, Jezu , prosimy – bądź dla nas pomocą i do swego Królestwa prowadź prostą drogą. A, gdy wrócimy na swoje kraje co tu widzieliśmy opowiemy wszystkim.

Śpiew: „Lulajże Jezuniu

(królowie wychodzą)”

Maryja: A jam zdrowaśki wasze słyszała Synkowi memu będę opowiadała.

Józef: A ,Wam nasi goście mili, za to, żeście do nas z daleka przybyli, Dzieciątko ucieszyli, sami się wzbogacili- gorąco dziękujemy, na dalszą drogę obdarujemy. Proszę Cię, Jezu, Dzieciątko Małe pobłogosław rączką tę dziatwę całą, by w mądrości, dobroci wzrastała, i miłością świat ubogacała.       

Śpiew: „Podnieś rękę Boże dziecię”

Dziecko IV: Ludzkość to jedna rodzina stworzona przez Ojca, odkupiona przez Syna. Jednoczona przez Ducha Świętego, który pociąga wszystkich do dobrego. Nie opierajmy się Jego natchnieniom, wszak pochodzą od Ojca i Syna. Zapatrzeni dziś w stajenkę ubogą, dającą nam miłość tak drogą.

Prowadzący: A na nowy rok może to właśnie hasło weźmiecie. Przeczytajmy je głosem gromkim: „Chrystus wczoraj, dzisiaj, na wieki”. Chwyćmy się wszyscy za ręce, że żyć w braterstwie będziemy- zaśpiewajmy to w naszej piosence, zanim się rozejdziemy.

Śpiew: „ Wszyscy jesteśmy braćmi” – 4 zwrotka: „Abba- Ojcze”

Życzenia:

Zanim kolędy popłyną,

Nim się choinka rozjarzy,

Opłatka białą kruszyną

Dzielą się młodzi i starzy.

I my też z wszystkimi razem,

Biorąc opłatek do ręki

Życzymy-niech wszystkich darzy

Swą łaską Jezus maleńki

Dyrekcji, nauczycielom i wszystkim tutaj obecnym życzymy pogodnych i obfitujących w Boże dary Świąt Bożego Narodzenia, radości budzącej się z przyjścia na świat naszego Pana- Jezusa Chrystusa oraz pełnej miłości atmosfery podczas spotkań z bliskimi, jak i z nieznajomymi. WESOŁYCH ŚWIĄT!

Śpiew: „Ten szczególny dzień się budzi”

 

Opracowała Anna Świst