27 kwietnia 2006 r. w Szkole Podstawowej w Poniatowej odbył się na etapie gminnym

Turniej Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny”.

Opiekunem konkursu był st. asp. Dariusz Strzelczyk.

        Edycja gminna    

W gminie Poniatowa wzięło udział 6 drużyn z: Dąbrowy Wronowskiej, Kraczewic, Poniatowej Kolonii (ubiegłoroczny faworyt finału wojewódzkiego), Kowali, Niezabitowa oraz z Poniatowej. Naszą drużynę reprezentowali: Tomek Tomczyk - kapitan drużyny, Czarek Bartz i Patrycja Godzina.

Opiekunem byłam ja - Anna Ćwiklak.

Drużyny wraz z nauczycielami z niecierpliwością czekali na wyniki. Nasze oczy skierowane były na drzwi biblioteki. Właśnie tam odbywał się turniej. W tym też miejscu rozpoczęliśmy drogę do sławy pokonując rywali i wygrywając w gminie. Otrzymaliśmy 135 pkt. I miejsce było nagrodą za trud i wkład pracy włożony przeze mnie, prelegentów goszczących w naszej Szkole: zastępcę d – cy JRG Zbigniewa Chęcia, sekcyjnego Wojciecha Dobrowolskiego, st. sierżanta Sebastiana Olszaka, st. asp. Dariusza  Strzelczyka, p. Piotra Goliszka - pracownika KRUS oraz oczywiście naszej wspaniałej drużyny.

        Edycja powiatowa    

Po wygranej w gminie przyszedł czas na przygotowania do udziału w powiecie. Do wykonania mieliśmy :

w  prezentację szkoły, której celem było zaprezentowanie powiatu, szkoły, osób przygotowujących drużynę do udziału w finale, drużyny oraz czynników, które miały wpływ na przystąpienie szkoły do Konkursu ze szczególnym uwzględnieniem elementów prewencji kryminalnej w czasie nie dłuższym niż 90 sekund (za przekroczenie limitu czasu drużyna traci 5 pkt.);

w  plakat przedstawiający możliwości spędzania wolnego czasu, połączonego z nauką i szeroko rozumianymi zasadami bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach;

w  bezpieczne hasło, którego celem było wskazanie najatrakcyjniejszej propozycji spędzania wolnego czasu (akceptowaną i zgodną z prawem), alternatywną dla zagrożeń wynikających z uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nikotyny oraz innych substancji psychofizycznych w czasie do 90 sekund;

w  przygotowanie do testu sprawdzającego poziom wiedzy członków drużyny.

W dniu 19 maja 2006 r. odbył się w Opolu Lubelskim kolejny etap Konkursu – powiatowy.

Ze względów pogodowych miał on miejsce w Kinie „Opolanka”. Wystartowały następujące szkoły:

w   Szkoła Podstawowa z Osin (gm. Chodel);

w   Szkoła Podstawowa z Poniatowej (gm. Poniatowa);

w   Szkoła Podstawowa z Józefowa nad Wisłą (gm. Józefów nad Wisłą);

w   Szkoła Podstawowa z Wandalinia (gm. Opole Lubelskie);

w   Szkoła Podstawowa z Karczmisk(gm. Karczmiska);

w   Szkoła Podstawowa z Braciejowic (gm. Łaziska);

w   Szkoła Podstawowa z Zagłoby (gm. Wilków).

Prezentację naszej szkoły wyrapował Czarek Bartz. Karolina Duńska i Agata Czarnota - tańczyły, a Tomek Tomczyk i Patrycja Godzina trzymali w dłoniach transparenty z herbem powiatu i gminy oraz logo szkoły. 

Klasa  IV „a” wraz ze mną, dyrektorem naszej szkoły – Zygmuntem Wyroślakiem i swoją wychowawczynią p. Ewą Zielińską gorąco kibicowała naszej drużynie. Niestety muzycy z zespołu Gejzer – z Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Opolu ustawili muzykę z płyty nieco za głośno. Zapewne nieświadomie zagłuszyli naszego wokalistę, przez co prezentacja straciła na czytelności. Dostaliśmy 11.6 pkt na 14 pkt możliwych.

Test wiedzy, pisany przez naszych reprezentantów wypadł znakomicie. Przegraliśmy tylko o jeden  punkt ze zwycięzcami. Zdobyliśmy 22 pkt na 24 pkt.

W następnej konkurencji – plakat, zajęliśmy 2 miejsce.

  Nasz plakat przedstawiał dwoje dzieci na tle szkoły schronionych pod parasolem.

Justyna Kamińska i Karolina Jurak z klasy IV a

Radosny wyraz ich twarzy wskazywał, że czują się bezpieczne. Rozłożony parasol symbolizował pomoc i obronę w różnych sytuacjach życiowych.

Na trzech kolorach parasola: białym, czerwonym, niebieskim znajdowały się numery telefonów bezpieczeństwa:

999 - pogotowie, 998 - straż pożarna i 997 - na policję,

aby w razie zauważenia jakichkolwiek symptomów niebezpieczeństwa wiedziały, gdzie się zwrócić o pomoc.

Ostatnią konkurencją było zaprezentowanie bezpiecznego hasła. Przedstawialiśmy sytuacje, w której  uczeń (Czarek Bartz) ma do wyboru dwie drogi do nauki. Pierwszą była droga do sukcesu przez narkotyki, do której namawiał diabeł (Agata Czarnota). Natomiast drugą przez systematyczną i wytrwałą pracę, którą doradzał anioł (Patrycja Godzina). Oczywiście nie trudno się domyślić, że wybrał tą bezpieczną drogę. Za ten etap turnieju  dostaliśmy 12.1 pkt.

Tak przedstawiały się poszczególne etapy konkursu.

Przegraliśmy niewielką różnicą punktów z wcześniejszymi faworytami kilku edycji tego Turnieju.

Ostateczne zajęliśmy II miejsce.

Samorządowcy, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody, gratulowali zwycięzcom wiedzy i umiejętności.

Zwycięska drużyna za pierwsze miejsce otrzymała od Starosty Opolskiego - 3 rowery, za drugie miejsce nasza drużyna otrzymała od Burmistrza Opola Lubelskiego – magnetofony z odtwarzaczami CD, natomiast nagrody za trzecie miejsce ufundował Burmistrz z naszej Gminy z Poniatowej – pan Zbigniew Kania.

Za udział w konkursie Wójtowie i Burmistrzowie poszczególnych Gmin ufundowali nagrody każdej podstawowej drużynie, która zmagała się we wszystkich konkurencjach. Były to odtwarzacze MP3, zaś 3 osobom z drużyny pomocniczej : kasety VHS lub książki albumowe. Szkołom, które zajęły pierwsze trzy premiowane miejsca przedstawiciel Opolskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  w Opolu Lubelskim – pan Piotr Goliszek, wręczył odtwarzacze DVD.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku to nasza drużyna zajmie I miejsce w powiecie, a w województwie będziemy walczyć równie ambitnie. Ja ze swojej strony dołożę starań, by tak się stało.

opracowała: Anna Ćwiklak

fotografie - Ewa Zielińska

 

 

autor©2004 rap

 

SUKCES NASZEJ SZKOŁY W KONKURSIE "JESTEM BEZPIECZNY"

KONKURSY