PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA
W dniu 07.11.2006 r. postanowiliśmy przyjąć do naszej społeczności świetlicowej nowych 55 uczniów z klas pierwszych .
Podczas tej uroczystości pierwszoklasiści brali udział w różnych zabawach, zgadywankach, z których rozwiązywaniem nie mieli żadnych problemów. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i zasłużyli na miano Świetliczaka Szkoły Podstawowej w Poniatowej.
Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści byli pasowani Przez Pana Dyrektora na Świetliczaków i złożyli uroczyste przyrzeczenie, pod którym każdy z uczestników się podpisał.
Dzieci otrzymały także drobne podarunki od starszych Świetliczaków: łapki, zakładki oraz dyplomy.
W przygotowaniu tej uroczystości pomagali uczniowie z klasy V B i III D.
Wszyscy bawili się wyśmienicie.
Życzymy nowym Świetliczakom dużo sukcesów w nauce i radości w codziennym życiu.
SCENARIUSZ IMPREZY: PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA
CELE:
- uroczyste przyjęcie nowych uczniów do gromady świetlicowej;
- kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, integracja grupy;
- kształtowanie zdolności słuchania, wypowiadania się i zabawy;
- wychowanie w duchu szacunku do tradycji szkoły i świetlicy;
- integracja świetlicy ze środowiskiem dziecka;
- rozwijanie zainteresowań i talentów.
Metody i formy pracy:
- rozmowa kierowana, omówienie zadań, zabawy integracyjne, nagradzanie dzieci za ich osiągnięcia.
Środki dydaktyczne:
- magnetofon, płyta CD, piłka, imitacja ogniska, hasła świetlicowe, prezenty dla dzieci, dyplomy, serce do podpisów.
Przebieg zajęć:
1. Uroczyste powitanie wszystkich uczestników zajęć oraz gości.
2. Występ ucznia klasy III – wiersz na powitanie.
DZIŚ W ŚWIETLICY WYDARZENIE
PRZYJMUJEMY NOWE DZIECI
BĘDZIE UROCZYSTOŚĆ MAŁA
ATRAKCYJNIE CZAS NAM ZLECI.
PIĘKNIE WITAM NASZYCH GOŚCI
UŚMIECHEM I MIŁYM GESTEM
NIECH ZOBACZĄ JAK W ŚWIETLICY
GRZECZNY I UPRZEJMY JESTEM.
WIĘC NA PROGRAM ARTYSTYCZNY
JA ZAPRASZAM TERAZ PAŃSTWA.
BĘDĄ WIERSZE I PIOSENKI
TROCHĘ ZABAW, TROCHĘ TAŃCA.
3. Zabawa I – dzieci stają w kręgu i rzucają do siebie piłką. Rzucając piłkę do kolegi lub koleżanki wypowiadają jego/jej imię.
4. Zabawa II – dzieci siadają w kręgu na dywanie i odpowiadają: Prawda to czy plotka?
- suczka urodziła kotka
- grzebień jest do czesania
- lodówka jest do prania
- czapkę nosi się na głowie
- lizaki są na patyku
- kwiaty rosną w wazoniku
- mąka jest czarna
- na nogach nosi się buty
- jeż pod ziemią żyje
- żyrafa ma krótką szyję
- myszka ogonem się myje
- kaczka trzy nogi ma
- pianista na skrzypkach gra
- grzyby na polu rosną
- sosna pachnie sosną.
5. Zabawa III – dodaj swój ruch. Dzieci stają w rzędzie. Jedno dziecko wykonuje prosty ruch ciała, drugie powtarza jego ruch i wykonuje następne, kolejne dziecko powtarza poprzednie dwa ruchy i dodaje swój, itd.
6. Wiersze – na środek wychodzą dzieci i deklamują proste wiersze.
W NASZEJ ŚWIETLICY JEST PRZYJEMNIE
LUBIĘ BYĆ TUTAJ CODZIENNIE
TU ZABAWKI FAJNE MAM
I NA KOMPUTERZE GRAM
KIEDY NA DWÓR WYCHODZIMY
TO WESOŁO SIĘ BAWIMY
A GDY W SALI ZOSTAJEMY
TO CZASEM HAŁASUJEMY
TU CZYTAMY, MALUJEMY
DOMY Z KLOCKÓW BUDUJEMY
ZABAWY TEŻ WYMYŚLAMY
REWIĘ MODY PRZEDSTAWIAMY
ROZMAWIAJĄ NA DYWANIE
Z NAMI WSZYSTKIE NASZE PANIE
TU PRZYJACIÓŁ SWOICH MAM
NIGDY NIE CZUJĘ SIĘ SAM
GDY KTOŚ ŹLE SIĘ ZACHOWUJE
PANI WTEDY GO STROFUJE.
Dziecko występuje do przodu i mówi wiersz Jana Brzechwy pt. „Samochwała” (drugi uczeń prezentuje ośmieszającymi gestami przechwałki samochwały).
SAMOCHWAŁA W KĄCIE STAŁA
I WCIĄŻ TAK OPOWIADAŁA:
„ZDOLNA JESTEM NIESŁYCHANIE,
NAJPIĘKNIEJSZE MAM UBRANIE,
MOJA BUZIA TRYSKA ZDROWIEM,
JAK COŚ POWIEM, TO JUŻ POWIEM,
JAK ODPOWIEM, TO ROZTROPNIE,
W SZKOLE MAM NAJLEPSZE STOPNIE,
ŚPIEWAM LEPIEJ NIŻ W OPERZE,
ŚWIETNIE JEŻDŻĘ NA ROWERZE,
ZNAKOMICIE MUCHY ŁAPIĘ,
WIEM, GDZIE WISŁA JEST NA MAPIE,
JESTEM MĄDRA, JESTEM ZGRABNA,
WIOTKA, SŁODKA I POWABNA,
A W DODATKU, DAJĘ SŁOWO,
MAM RODZINĘ WYJĄTKOWĄ:
TATO MÓJ DO PIECA SIĘGA,
MOJA MAMA – TAKA TĘGA,
MOJA SIOSTRA – TAKA MAŁA,
A JA JESTEM – SAMOCHWAŁA!”
7. Zabawa IV – Kto cię woła? Dzieci siadają na dywanie. Jedno dziecko siedzi w środku i zamyka oczy. Dzieci po kolei wołają jego imię, a on ma odgadnąć kto go woła.
8. Piosenka. Dzieci siadają w kręgu na dywanie a pośrodku wychowawca umieszcza imitację ogniska. Wychowawca zachęca dzieci do wypowiedzi: z czym kojarzy się nam ognisko? Uczniowie intonują piosenkę pt. „Płonie ognisko i szumią knieje”.
9. Zabawa V – Zgaduj zgadula – wychowawca czyta zagadki, które dzieci zgadują:
- Tylko cal wysokości miała, była bardzo mała?
- Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała?
- Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę z pierniczka?
- Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek?
- Ptak, który robi nad ziemią kółka, to …
- Co tak uparcie brzęczy koło ucha?
- Kto cię zaprasza, kto na miodek woła?
- Każdy kto wie i każdy pamięta, że w puszczach i lasach żyją….
- Dla mamy i taty zbieramy na łące…..
10. Wychowawca zaprasza na środek nowoprzybyłe dzieci. Z wiszących na tablicy kartek jedno dziecko odczytuje na głos hasła świetlicowe:
- w mojej świetlicy jestem ważną osobą;
- mój wychowawca jest moim przyjacielem;
- moje sprawy są ważne i trzeba je szanować;
- ważne jest moje zdrowie, bezpieczeństwo i zadowolenie;
- moje zainteresowania są ważne i chce je rozwijać;
- moje zachowanie jest zawsze doskonałe;
- nie wolno mnie obrażać, poniżać i bić;
- zasługuje na sprawiedliwe traktowanie;
- odnoszę się do wszystkich z szacunkiem, nawet jeśli kogoś nie lubię.
Teraz wychowawca pyta, czy dzieci wszystko zrozumiały?
11. Wychowawca prosi pana dyrektora, aby pasował dzieci na Świetliczaka.
12. Dzieci składają przyrzeczenie.
MY ŚWIETLICZAKI PRZYRZEKAMY:
- Być miłym dla naszego wychowawcy.
- Szanować siebie i innych.
- Chętnie uczestniczyć w zajęciach i zabawach.
- Nie grymasić podczas posiłków.
- Chętnie rozwijać swoje zainteresowania.
- Nie obrażać się na innych.
- Odnosić się do wszystkich z szacunkiem, nawet jeśli kogoś nie lubimy.
PRZYRZEKAMY!
Dzieci na sercu składają swoje podpisy.
13. Starsi uczniowie wręczają prezenty (łapki).
14. Dzieci otrzymują dyplomy.
15. Wiersz na zakończenie – deklamuje uczeń z klasy III.
TO JUŻ KONIEC MOI MILI
DOBRZEŚMY SIĘ TU BAWILI?
W PRZYSZŁYM ROKU ZAPRASZAMY
JESZCZE LEPSZY POKAZ DAMY.
TERAZ WSPÓLNIE RAZEM WSZYSCY
ZAŚPIEWAJMY GŁOSEM CZYSTYM.
16. Piosenka na pożegnanie.
Opracowała nauczycielka świetlicy: Małgorzata Madejek
autor © 2004 rap