WSTECZFRSE COMENIUS

„BOŻE NARODZENIE W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ”

I. WPROWADZENIE

Bonjour à tous!

Guten Tag fur Alle!

Good morning everyone!

Witamy Was wszystkich bardzo świątecznie!

Dzieli nas tylko kilka dni od magicznej nocy, która ma moc jednoczenia wszystkich w jedną rodzinę. Jak Ziemia długa i szeroka, ludzie posługujący się różnymi językami zasiądą razem z bliskimi, przyjaciółmi, czy znajomymi przy świątecznym stole i rozpoczną wspólne kolędowanie. Każdy kraj, jak mówi znane przysłowie: „Co kraj, to obyczaj” świętuje na swój własny sposób. My dzisiaj przybliżymy Wam tradycje i kolędy Francji, Niemiec i Anglii.

1. BOŻE NARODZENIE WE FRANCJI/NOEL EN FRANCE

Wiele dni przed Bożym Narodzeniem w miastach i miasteczkach  Francji  odczuwa się świąteczny nastrój. Dekoruje się fasady urzędów. Stawia się olbrzymie choinki na  placach. Drzewa przy głównych i reprezentacyjnych ulicach ozdabiane są kolorowymi lampkami. Sklepy przygotowują świąteczne dekoracje.

 

Na początku grudnia rodzice kupują dzieciom tzw. Calendrier de l'Avent (Kalendarz  adwentowy).

Maluchy codziennie otwieraja jedno okienko kalendarza, zjadają znalezione łakocie, pospiesznie piszą listy do Mikołaja (Père Noël).

Rodziny dekorują dom, głównie na zielono, używając ostrokrzewu (le houx), oraz zapewniajacych szczęście lisci jemioły (le gui).

Niektórzy dekorują drzwi do domu niedużym, świątecznym wieńcem (couronne), 

rozkładają kupione lub przygotowane własnoręcznie szopki, ustawiając w nich figurki (santons) przedstawiające dzieciątko Jezus, Marię i Józefa.

Gospodynie przygotowują świąteczny stół. We Francji zazwyczaj rodzice przyjmują swoje dzieci i wnuki, chyba że są starsi i słabego zdrowia, wówczas dzieci organizują tzw. zjazd rodzinny. Le réveillon (posiłek przed lub po pasterce)

lub swiąteczny obiad 25 grudnia składa się najczęściej z następujących dań:

- huîtres (ostrygi)

-foie gras (specjalna wątróbka gęsia lub kacza)

- saumon fumé (wędzony łosoś)

- boudin blanc (biała kaszanka)

- dinde aux marrons (indyczka nadziewana jadalnymi kasztanami)

oraz  świąteczne ciasto: bûche de Noël.

Père Noël (Mikołaj), w nocy z 24 na 25 przeciska się jakoś przez komin i doręcza zamówione podarki wkładając je do buta lub pod choinkę.

— Posłuchajcie teraz kolędy „Il est né le divin Enfant” oraz tradycyjnej pieśnibożonarodzeniowej „Mon beau sapin”

2. BOŻE NARODZENIE W NIEMCZECH/WEIHNACHTSFEST IN DEUTSCHLAND

W Niemczech Boże Narodzenie nazywa się Weihnachten i zaczyna się do niego przygotowywać już 4 tygodnie wcześniej, od początku Adwentu. Mali Niemcy, tak jak Francuzi, korzystają z kalendarza adwentowego  Adventskalender, który składa się z 24 okienek. Każdego ranka dzieci otwierają jedno okienko i znajdują w nim coś słodkiego, zazwyczaj czekoladkę.

W okresie świąt, Niemcy przywiązują dużą wagę do dekoracji domów. Drzwi lub okienne parapety ozdabiają Adventskranz (adwentowymi wieńcami) z czterema świecami, które zapalają po jednej w każdym tygodniu adwentu.

Tydzień przed świętami ubierają choinkę, którą przystrajają ozdobami kupionymi na słynnych na całym świecie targach bożonarodzeniowych Weihnachtsmarkt.

Świętowanie zaczyna się 24 grudnia. Około godz. 6 rodzina zasiada do świątecznego stołu. Posiłek tego dnia nie jest zbyt obfity, ale według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.:

— pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą (Bratwurst mit Sauerkraut)

— pieczeń z gęsi (Gansebraten)

— karp (Karpfen)

—  ciasto bożonarodzeniowe (Christstollen)

Tego dnia dzieci otrzymują prezenty, które przynosi Christkind (Dzieciątko Jezus).

Specjalnością kulinarną, związaną z okresem Bożego Narodzenia, są różnego rodzaju ciasteczka (Platzen) w kształcie gwiazdek, choinek, Mikołajów, wypiekane specjalnie na tę okazję.    

 Posłuchajmy teraz kolęd w języku niemieckim

3. BOŻE NARODZENIE W ANGLII/CHRISTMAS IN ENGLAND

Anglicy nazywają Boże Narodzenie Christmas. Obchodzą je entuzjastycznie, można powiedzieć, że są mistrzami świętowania. Przygotowują się do tego kilka tygodni wcześniej, żeby zdążyć z przygotowaniem wszystkich przewidzianych potraw na 25 grudnia. W Anglii nie obchodzi się Wigilii.

Dużo wcześniej dekorują swoje domy w kolorach czerwieni i zieleni, zawieszają na drzwiach jemiołę, ubierają choinki, przygotowują kartki świąteczne (Anglicy wysyłają najwięcej kartek z życzeniami w Europie) oraz słuchają słynnych Christmas Carols, pieśni bożonarodzeniowych.

Pierwszego dnia Świąt (Christmas Day) rodziny zasiadają do wspólnego obiadu, na który podaje się:

— zupę z ostryg

— indyka nadziewanego kasztanami z sosem borówkowym

Po tym głównym daniu, dzieci szukają prezentów, które Mikołaj (Father Christmas albo Santa Claus) zostawia w czerwonej skarpecie.

W trakcie, gdy dzieci bawią sią swoimi prezentami, dorośli degustują Stilton, delikatny angielski ser.

Na deser (zazwyczaj tuż po wysłuchaniu przemówienia królowej) Anglicy jedzą Christmas pudding z suszonymi owocami, w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki oraz Mince pies (okrągłe babeczki z bakaliami).

Znanym świątecznym zwyczajem jest pulling of Christmas crackers. Cracker to mała zwinięta i zawiązana na obu końcach tubka z papieru, w której znajdują się małe zabawki, błyskotki lub zagadki. Żeby dostać to, co jest w środku dwie osoby muszą ciągnąć za jego końce — przy otwarciu słychać charakterystyczny dźwięk i ze środka wypada zawartość.

Drugiego dnia Świąt (Boxing Day) Brytyjczycy tradycyjnie obdarowują służbę i biednych. Ci, którzy służby nie mają spotykają się w gronie przyjaciół na świątecznych przyjęciach.

Posłuchajmy teraz kolęd oraz pieśni bożonarodzeniowych w języku angielskim.

opracowanie: Zespół Języków Obcych

WSTECZ

 

 

 

SCENARIUSZ APELU - „BOŻE NARODZENIE W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autor ©2004-2005 rap