70 lat istnienia szkoły to powód do refleksji, wspomnień i … powrotów. 14 października, Święto Edukacji Narodowej, stało się pretekstem do odbycia podróży sentymentalnej – spotkania wielu pokoleń uczniów, nauczycieli, pracowników, których połączyła Szkoła Podstawowa w Poniatowej. Na jednej sali spotkali się ludzie, którzy tworzyli jej historię oraz ci, na których spada odpowiedzialność za dzisiejsze jej funkcjonowanie.
Spotkanie pokoleń okazało się wzruszające. Nostalgię wzbudziły uchwycone i zatrzymane w kadrze filmowym fragmenty wspomnień. Ocalałe od zapomnienia obrazy: ówczesne Grono Pedagogiczne, absolwenci, pracownie lekcyjne. Z rozrzewnieniem przypomnieliśmy sobie początki szkolnictwa w Poniatowej. Uroczysta akademia przywołała wspomnienia i sprawiła, że na nowo odkrywano dyrektorów, wychowawców, nauczycieli, kolegów i koleżanki, a często i samych siebie z tamtych lat. Zobaczyliśmy naszą pracę z perspektywy czasu, wydarzeń, pokoleń, które opuściły mury tej szkoły. Świeże spojrzenie, młodość i odmienność, to znak upływu czasu i zmiany pokoleniowej; takiej perspektywy nadały uroczystości występy dzieci. Przedstawiciele niemal wszystkich klas przygotowywali z dużym zaangażowaniem scenki, wiersze, tańce, życzenia… Ich wkład w obchody siedemdziesięciolecia powstania szkoły, stał się mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością; to, co odeszło z tym, co jest dziś.
Przygotowanie uroczystej akademii pokazało, że każdy chciał dołożyć swoją cegiełkę w budowanie wspólnoty. Szkoła im. Stefana Żeromskiego sprawiła, że emeryci, nauczyciele, uczniowie, a także rodzice i absolwenci z zapałem i odpowiedzialnością podeszli do tego projektu. Na scenie obok siebie stanęli wszyscy przedstawiciele różnych pokoleń, a połączyła ich postać patrona, która przewijała się przez całą uroczystość.
Nie można w ciągu dwóch godzin wyrazić tak wielu uczuć, emocji i opowiedzieć tego, co dyktowało serce. Nie sposób było przywołać wszystkich wspomnień czy osiągnięć szkoły, ale na tym fundamencie możemy śmiało budować dalszą jej historię.
Dziękujemy, że w tym ważnym dla nas dniu byli z nami zaproszeni goście: przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie p. Wiotettą Czochór, władze miasta i gminy z p. Burmistrzem Pawłem Karczmarczykiem na czele, Proboszcz ks. dr Piotr Petryk, Dyrektorzy szkół i instytucji kultury. Odpowiednią oprawę ten dzień zyskał dzięki sponsorom, którzy wspierają nasze działania.
Nasi sponsorzy:
Firma PAWTRANS Holding Sp. z o.o. w Poniatowej, Firma Max Elektro G. W. Wosik, Bank Spółdzielczy w Poniatowej, Bank PKO Bank Polski w Poniatowej, Restauracja „Pod Kogutem”, Firma Wentworth Tech w Poniatowej, Dom Weselny „Wójcik” w Poniatowej, Piekarnia Poniatowa s.c Kubić J.M., Piekarnia Szlachetka Jacek, Paweł Żywicki – „Adamex”, PSS Społem „Zgoda”, Ferma drobiu „Słowik”, Katarzyna Krupa „Trans-Krup”, Stanisław Słowik, Beata Brzozowska-Zburzyńska „FotoOle”, Poniatowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Kwiaciarnia „Marzenie”, Marlena Kocoń.Uroczystość przygotowali: Scenariusz i prowadzenie – pani Iwona Karabela i pani Anna Gucma; Oprawa muzyczna – zespół pod kierownictwem panów Sławomira Sudego, Grzegorza Przybytnia, Leszka Kramka; Dekoracje - pani Anna Sawicka; Prezentacja, wybór i opracowanie zdjęć – pan Mirosław Mroczkowski i pani Dorota Herda.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości: kolegom, koleżankom, emerytom, przedstawicielom Rady Rodziców.
Anna Gucma
Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.
foto Grzegorz Zburzyński