STRONA GŁÓWNABIBLIOTEKAKONKURSY

W krainie baśni braci Grimm

Dnia 16.04.2010 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „W krainie baśni braci Grimm” adresowany do klas czwartych. Jego celem było rozbudzenie motywacji czytelniczych i rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich, popularyzacja i promocja  wybranych baśni oraz sprawdzenie stopnia znajomości utworów.

Rola baśni w procesie kształcenia i wielostronnego rozwoju osobowości dziecka jest ogromna. Baśń stale pełni rolę ponadczasowego gatunku, którego wartości są aktualne po dziś dzień, stanowiąc wzorzec do naśladowania. Zapewne ta ponadczasowość wywodzi się stąd, że „baśń, bajka magiczna, to gatunek epicki ukształtowany w kulturze ludowej, odznaczający się obecnością pierwiastków fantastyki i cudowności, które harmonijnie, w sposób naturalny i nie wymagający żadnych uzasadnień łączą się ze światem realnym...”.

Bajki i baśnie mają na ogół charakter pouczający, dają  więc pewną sumę wiedzy o świecie, wprowadzają elementy norm moralnych, kształtują wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, skłaniają do refleksji. Uczą, pobudzają fantazję, kształcą wymowę oraz płynność czytania, uczą zadawania pytań, logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Oprócz tego, że przekazują informacje o rzeczywistości, jednocześnie pozwalają przekładać tworzywo językowe na dziecięcą wypowiedź artystyczną.

 

Podczas konkursu czytelniczego każdą klasę reprezentowała 3-osobowa drużyna, która musiała wykazać się znajomością życiorysów autorów oraz treścią następujących baśni: Domek w lesie; Roszpunka; Gęsiareczka; Złota gęś; Pani Zamieć; Stoliczku, nakryj się; Paluszek; O dzielnym krawczyku.

Uczestników powitała baśniowa postać – Wróżka, która wprowadziła wszystkich w tajemniczy i czarujący nastrój. Poprowadziła ona również konkurs zaznajamiając uczniów z poszczególnymi konkurencjami. Wywołały one wiele emocji wśród dzieci, które potęgowała dodatkowo atmosfera rywalizacji i współzawodnictwa.

Czwartoklasiści zmagali się z wieloma zadaniami:

Zabawnym punktem naszego konkursu okazały się kalambury, gdzie należało przy pomocy gestów i mimiki zaprezentować wylosowaną postać. Uczestnicy wykazali się wielkim talentem aktorskim oraz doskonałą znajomością baśni braci Grimm. W efekcie konkursowych zmagań

    

I MIEJSCE zdobyła drużyna reprezentująca klasę IV a: Katarzyna Rybicka, Iga Adamczyk, Maciej Wicha

II MIEJSCE zdobyła drużyna reprezentująca klasę IV c: Aleksandra Antoszem, Kacper Bigos, Klaudia Kłudka

III MIEJSCE zdobyła drużyna z klasy IV d: Joanna Furtak, Kamil Lasota, Marta Pik

IV MIEJSCE zajęli uczniowie z klasy IV b: Aleksandra Poniatowska, Oliwia Ciemior, Agata Kosyl

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach czytelniczych.

 

Opracowały: Jolanta Markuszewska, Jolanta Waśko

 

autor © 2010 rap