ZŁOTY MEDAL DLA 38 DH

HARCERSTWO

 

  OBCHODY 3 MAJA I 8 MAJA W PONIATOWEJ 2012

 

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść;

Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć!

Adam Asnyk

Tak jak każdego roku harcerze 38 DH działającej przy Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej wzięli udział w obchodach trzeciomajowych. 221 rocznica była doskonałą okazją do pokazania, jak bardzo patriotycznie biją serca naszych harcerek i harcerzy. Uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Ducha Św. w Poniatowej. W kościele obecni byli dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, poczty sztandarowe szkół i organizacji. Po mszy harcerze zaciągnęli warty honorowe przy Pomniku – Symbolu Walki i Męczeństwa oraz przy Pomniku na Placu Konstytucji 3 – go Maja.

W uroczystym przemarszu ulicami naszego miasta  wzięli udział poniatowscy radni i reprezentanci organizacji lokalnych na czele z przedstawicielami najwyższych władz samorządowych, m. in. z Burmistrz Miasta Poniatowa Lillą Stefanek, Przewodniczącą Rady Miejskiej Jadwigą Kustrą i Przewodniczącą Komisji Oświatowej Krystyną Czuryszkiewicz. Po złożeniu kwiatów pod pomnikami zgromadzeni wysłuchali krótkiej historii uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja i jej znaczenia dla młodych Polaków w trudnych współczesnych czasach, którą przypominał Pan Jerzy Kuchta.

Z dumą wypełniliśmy swój harcerski i patriotyczny obowiązek i rozeszliśmy się do domów.

Już we wtorek 8 maja 2012 roku harcerze czynnie włączyli się w obchody rocznicy Międzynarodowego Dnia Zwycięstwa. To właśnie w maju 1945 roku Trzecia Rzesza podpisała bezwarunkowy akt kapitulacji. Ów dzień był dniem euforii dla milionów ludzi w kilkudziesięciu krajach. Druga wojna światowa trwała aż 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40 krajów. Do wojska powołano około 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty  w ludziach wyniosły od 40 do 60 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym blisko 700 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych, a polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej.

Każdy z nas – harcerzy – pamiętając o swej powinności „służenia Bogu i Polsce” chętnie angażuje się we wszelkie uroczystości państwowe i święta lokalne w naszej Małej Ojczyźnie. Patriotyzm wypływający z harcerskiego krzyża, to sprawa budząca szacunek, wdzięczność za to, że jesteśmy z rodu Polaków. Dlatego 8 maja 2012 roku druhny i druhowie z 38 DH objęli honorową wartę przy Pomniku – Symbolu Walki i Męczeństwa w Poniatowej. Wraz z przedstawicielami władz miasta, członkami Związku Kombatantów RP, delegacjami ze szkół oraz różnych organizacji samorządowych pragnęliśmy w ten sposób uczcić to święto poprzez naszą służbę.

Druga część uroczystości odbyła się w Pałacu w Kraczewicach. Tu wysłuchaliśmy montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez pracowników CKPiT w Poniatowej oraz przejmujących wspomnień z 1945 roku Prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Pana Adama Popiołka.

Jednak dla nas najbardziej wzruszającym momentem była chwila, kiedy płk Jerzy Górnicki – Prezes Lubelskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych odznaczył naszą drużynę ZŁOTYM MEDALEM OPIEKUNA MIEJSC PAMIĘCI Narodowej za opiekę nad miejscami walki i męczeństwa.

Będziemy starali się nadal sumiennie wypełniać obowiązki wobec naszej Małej Ojczyzny, dbać o miejsca pamięci narodowej, wciąż pamiętając o tym, że „naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci".

dh. Jolanta Markuszewska

dh. Dorota Herda

 

 

 

autor © 2012 rap

 

STRONA GŁÓWNADRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOŚWIETLICA

WSPIERAMY

REALIZOWANE PROJEKTYCZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAFRSE COMENIUSPIERWSZAKI

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

SOCRATES-COMENIUSMY SCHOOL IS COOL