TURNIEJ WIEDZY PREWENCYJNEJ JESTEM BEZPIECZNY

 

Sukces Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej w Turnieju Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”

 

Edycja gminna

 

08. 04. 2009 r. na terenie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej odbyły się eliminacje gminne Konkursu Wiedzy Prewencyjnej pod hasłem „Jestem Bezpieczny”. Opiekunem konkursu był mł. asp. Jerzy Strawa.

Z gminy Poniatowa wzięło udział 6 drużyn ze szkół podstawowych z: Kraczewic, Kowali, Niezabitowa, Dąbrowy Wronowskiej, Poniatowej Kolonii oraz z Poniatowej. Naszą drużynę, którą przygotowywałam od września, reprezentowali: Klaudia Wyroślak - kapitan drużyny, Paulina Chabucka i Krzysztof Talarowski.

Trzyosobowe drużyny, tj. uczniowie klas IV- VI, podczas pisania testu wykazali się wiedzą na temat: pracy Policji, obowiązujących przepisów, zagadnień dotyczących problematyki alkoholizmu i narkomanii, obsługi prostych urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem, prac polowych oraz niebezpieczeństw, z którymi mogą zetknąć się w codziennym życiu.

Wszyscy z niecierpliwością czekali na wyniki. Po sprawdzeniu i podsumowaniu testów ww. policjant ogłosił wyniki turnieju. Okazało się, że nasz team - ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej, był najlepszy. Awansowaliśmy do finału konkursu na szczeblu powiatowym.

Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy dla szkól. Następnie wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami upamiętnili ten dzień na grupowym zdjęciu.

Nasze zwycięstwo było zwieńczeniem pracy drużyny oraz mojej. Zmotywowało nas do dalszej pracy.

Edycja powiatowa

 

W piątek, 15. 05. 2009 roku w Muszli Koncertowej Parku Miejskiego w Opolu Lubelskim o godz. 10 odbył się jubileuszowy Finał X Edycji Turnieju Powiatowego Wiedzy Prewencyjnej ,,Jestem Bezpieczny”.

W konkursie wzięło udział siedem drużyn składających się z uczniów klas: IV, V i VI ze szkół podstawowych wyłonionych w drodze eliminacji gminnych. Poszczególne gminy powiatu opolskiego reprezentowane były przez:

Do konkurencji rozgrywanych w ramach finału konkursu należały: prezentacja szkoły, test wiedzy prewencyjnej, który składał się z 24 pytań, plakat i bezpieczne hasło.

Prezentację naszej szkoły tanecznie „wyrapowali”: Klaudia Wyroślak, Paulina Chabucka, Krzysztof Talarowski, Magdalena Maj, Katarzyna Mroczkowska i Marcin Kochan. Za pierwszą konkurencję otrzymaliśmy 14, 6 pkt. i uplasowaliśmy się na czwartym miejscu.

Naszej drużynie kibicowała ze mną p. B. Socha – pedagog szkolny, uczniowie z klas: VI, V i III oraz trzej uczniowie Gimnazjum w Poniatowej – byli zawodnicy z naszej szkoły z ubiegłych edycji konkursu.

Test wiedzy, pisany drużynowo, poszedł naszej drużynie wspaniale. Zdobyliśmy 23 pkt. na 24 pkt. Nasza pozycja zmieniła się diametralnie, z miejsca czwartego „przeskoczyliśmy” na pierwsze.

Tym razem za plakat jury przyznało naszej drużynie 13, 6 pkt., co umocniło naszą pozycję.

Ostatnia konkurencja - bezpieczne hasło utwierdzało naszą pozycję na miejscu pierwszym. Otrzymaliśmy za nie 14, 0 pkt.

Zwycięzcami konkursu został team, który przygotowywałam - Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego z Poniatowej. Natomiast drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Józefowa n. Wisłą, a trzecie Szkoła Podstawowa z Chodla.

Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali cenne nagrody ufundowane przez samorządy gminne. Wice Starosta Powiatu Opolskiego – p. J. Gąsior przekazał zwycięzcom drużyny podstawowej rowery górskie. Ponadto, zastępca Burmistrza Opola Lubelskiego – p. P. Szczucki nagrodził drugie miejsce aparatami cyfrowymi. Zaś  zastępca Burmistrza Poniatowej – p. K. Brzeziński za zajęcie trzeciego miejsca wręczył nagrody książkowe.

Dla szkół, które zajęły trzy premiowane miejsca kierownik KRUS – u p. Z. Kania wręczył odtwarzacze DVD.

Wszystkim uczestnikom i sponsorom serdecznie dziękujemy. Przed naszą drużyną pojawiło się wielkie wyzwanie. Po raz pierwszy w dziejach naszej szkoły uczniowie mieli reprezentować powiat opolski w wojewódzkim finale konkursu „Jestem Bezpieczny” w Muszli Koncertowej Parku Saskiego w Lublinie. Nasza radość przepleciona została zmartwieniem i smutkiem. Okazało się, że termin kolejnego etapu pokrywał się z wycieczką do Pragi jednej z naszych zawodniczek z drużyny pomocniczej: Kasi Mroczkowskiej. Byliśmy zmuszeni do zmiany składu. Na miejsce Kasi Mroczkowskiej wytypowałam Gabrysię Piskor, którą uczyliśmy ról do występów w konkursie wojewódzkim.

Edycja wojewódzka

W środę, tj. 03 czerwca 2009 r. w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie rozstrzygnięty został IX Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”. 

Tego dnia przy zmiennej aurze o laur zwycięstwa rywalizowało 17 drużyn z 20 możliwych. Powiaty naszego województwa reprezentowały:

Finaliści IX Edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny” przyjechali do Lublina do Muszli Koncertowej razem z opiekunami i policjantami – specjalistami  ds. nieletnich, którzy merytorycznie przygotowywali uczniów. Naszą  drużynę wspierali emocjonalnie ( duchowo):  nadkomisarz Bogdan Czopek z KMP w Poniatowej i młodszy aspirant Jerzy Strawa z KPP w Opolu Lubelskim.

Imprezę prowadzili: podinspektor Mariusz Rozwód z Wydziału Prewencji KWP w Lublinie, który zachęcał wszystkich zebranych do świetnej zabawy i zdrowej rywalizacji, w czym dzielnie wspomagała go Magdalena Lipiec - redaktor z Radia Lublin.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał sędzia główny – p. doktor Ireneusz Siudem z UMCS/Kuźnia w Lublinie. Honorowy Patronat nad Finałem objął Marszałek Województwa Lubelskiego i Dziekan Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Ponadto współorganizatorami Finału Konkursu było Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Drużyny uczniów z klas IV-VI rywalizowały ze sobą w czterech konkurencjach, które oceniały cztery odrębne komisje sędziowskie w składzie:

Za pierwszą konkurencję, którą „wyrapowali”: Klaudia Wyroślak, Paulina Chabucka, Krzysztof Talarowski, Magdalena Maj, Marcin Kochan i Gabriela Piskor – zastępująca Katarzynę Mroczkowską, otrzymaliśmy 11 pkt. na 16 maksymalnie. Uplasowaliśmy się na czwartym miejscu ex aeqwo z drużynami z powiatów: chełmskiego, kraśnickiego i łęczyńskiego. Nasza drużyna stanęła na wysokości zadania. Poradzili sobie nawet z przyśpieszonym o 7 sekund tempem, przy i tak szybkim rytmie prezentacji. Niestety prezentacja straciła przez to na czytelności.

W trakcie trwania drugiej konkurencji – testu wiedzy, prezenterzy ogłosili dla publiczności konkurs na hasło promujące numer 112. Następnie na scenie przy głośnych dźwiękach muzyki wystąpiła Szkolna Grupa Cyrkowa ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Lublinie.

W następnej konkurencji – plakat, otrzymaliśmy 10 pkt na 14 możliwych, co lokowało nas na pozycji czwartej ex aeqwo z drużynami z powiatów: chełmskiego i ryckiego.

Następnie ogłoszono wyniki za drugą konkurencję. Nadmienię, że i tym razem nasza drużyna świetnie sobie poradziła. Zła lokalizacja, tuż przy głośnikach nie pogrążyła naszego teamu. Zdobyliśmy 20 pkt. na 24. Nasza pozycja nie zmieniła się. Nadal zajmowaliśmy IV miejsce ex aeqwo z drużynami z powiatów: chełmskiego i hrubieszowskiego.

Naszej drużynie, którą przygotowywałam  i wspomagałam w zaciętych zmaganiach, kibicowała również p. B. Socha – pedagog szkolny oraz  uczniowie z klas: VI, IV i III, a funkcjonariusze policji wyżej wymienieni pomagali nam w sprawnym umieszczaniu naszych eksponatów na scenie.

Później zawodnicy przedstawiali ostatnią konkurencję – bezpieczne hasło. Nasz team przedstawił ją popisowo. Otrzymaliśmy za nią 14 pkt. -  maksymalną liczbę punktów, o czym dowiedzieliśmy się dopiero przed ogłoszeniem najlepszych drużyn.     

  

W trakcie konkursu w Muszli Koncertowej Parku Saskiego trwały nie tylko zaciekłe boje, ale i wspaniała zabawa. Zawodnicy z Klubu Karate Tradycyjnego w Lublinie wykonali pokazy dla wszystkich zgromadzonych i zachęcili do rywalizacji sportowych publiczność. Paulina Rosińska – uczennica z naszej szkoły, wygrała w jednej z nich piłkę do koszykówki. Po występach „karateków”, rozstrzygnięty został konkurs na hasło do numeru 112. Bardzo się zdziwiłam i ucieszyłam, kiedy usłyszałam, że moja córka – Agnieszka Ćwiklak znalazła się w gronie 10 osób nagrodzonych. Później zaprezentowała się Orkiestra Henryczki z Zespołu Szkół im. księdza Antoniego Kwiatkowskiego z Bychawy. Publiczność bawiła się w rytmie granych szlagierów, a sędziowie przydzielali punkty poszczególnym drużynom biorącym udział w konkursie. 

Uważnie wsłuchiwaliśmy się w słowa głównego sędziego – p. I. Siudema, który informował wszystkich o uzyskanych wynikach końcowych. Rozpoczął od najniższych wyników, co potęgowało napięcie wśród słuchaczy. Byliśmy bardzo ciekawi, które miejsce zajęliśmy. Przed ogłoszeniem trzech najlepszych miejsc okazało się, że dwie szkoły miały mieć dogrywkę o III miejsce. Zdziwienie i radość przepełniała nas wszystkich, kiedy dowiedzieliśmy się, że nasza pozycja jest pewna.

Po dogrywce, trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie  z powiatu lubelskiego. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie tej drużyny były: p. Joanna Poniatowska, p. Aleksandra Krzyżanowska, aspirant Wioletta Wodnicka, Jolanta Wąsowska i Elżbieta Konowałek. Na drugim miejscu uplasowała się nasz  team - ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej z powiatu opolskiego,którą troszczyli się i przygotowywali do konkursu: Anna Ćwiklak i mł. asp. Jerzy Strawa. Od zwycięzców dzieliło nas 2 pkt. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Annoborzu z powiatu lubartowskiego (ubiegłoroczny faworyt konkursu). Za przygotowanie drużyny zobowiązani byli: p. Sylwia Cieniuch oraz sierżant Grzegorz Pasznik i młodszy aspirant Emil Bocheński.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody. Zwycięska drużyna otrzymała od p. R. Surdeckiego – dyr. Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Makroregionu Południowo Wschodniego WARTA SA w Lublinie – rowery. Pani Anna Tusińska – starszy wizytator z Kuratorium Oświaty w Lublinie, przekazała zwycięskiej drużynie nagrody książkowe.  Przedstawiciele lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego: Policji - naczelnik Wydziału Prewencji podinspektor Mariusz Łyżkiewicz i Państwowej Straży Pożarnej – starszy kapitan R. Starko wręczyli puchary opiekunom trzech pierwszych miejsc. Za drugie miejsce szkoła otrzymała  odtwarzacz DVD, natomiast drużyna - firmowe plecaki z wyposażeniem: encyklopedią szkolną, przyborami szkolnymi i słodyczami od p. Elżbiety Łukasik – kierownik Wydziału Prewencji Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego KRUS  w Lublinie. Drużyna, która zajęła trzecie miejsce została nagrodzona firmowymi plecakami z wyposażeniem:  przyborami szkolnymi i słodyczami

Nasz trud i wysiłek opłacił się. Byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy godnie reprezentować nasz powiat, gminę i szkołę w województwie. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że przyszły rok będzie dla nas równie szczęśliwy jak ten i będzie nam dane wystąpić znowu w województwie.

w górę

opracowała mgr Anna Ćwiklak

 

 

autor  © 2009 rap

 

STRONA GŁÓWNAKONKURSY