I RODZINNY PIKNIK MAJOWY W SP PONIATOWA

 

Obchody I Rodzinnego Pikniku Majowego w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej

galeria zdjęć z 9 maja 2009

9 maja 2009 roku aura od samego rana była nieco kapryśna. Wiatr przeganiał po niebie ciemne chmury, słońce skrywało się raz po raz za kłębiastymi obłokami. W każdej chwili obawiano się, że spadnie deszcz, jednak na buziach zgromadzonych uczniów widniały gorące uśmiechy. W tym dniu Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej organizowała Pierwszy Piknik Rodzinny otwarty zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, nauczycieli i wszystkich gości chętnych do wzięcia udziału w rodzinnej imprezie na świeżym powietrzu. Nieprzypadkowo uroczystości odbywały się 9 maja, bo jak powszechnie wiadomo-obchodzimy w tym dniu Dzień Europejski, którego ideą jest przypomnienie obywatelom o wspólnej tożsamości, solidarności oraz harmonii między narodami, zachowującymi przy tym charakterystyczne dla siebie wartości, własne obyczaje oraz język. Tylko dzięki takiemu zjednoczeniu Europa może pokierować swoim losem i odgrywać pozytywną rolę na świecie.

Właśnie zachowanie wartości rodzinnych, integracja środowisk mieszkańców Poniatowej, wspólne rozgrywki rodziców i dzieci były, obok zbiórki pieniędzy na zakup sprzętu nagłaśniającego do szkoły, nadrzędnym celem Pikniku Rodzinnego. W czasach, kiedy rodzice są tak bardzo zapracowani, a dzieci większość czasu spędzają przed komputerem, znalezienie czasu na wspólne świętowanie  i zabawę w gronie rodzinnym jest tak bardzo ważne.

Majowy Piknik Rodzinny zainaugurowały występy dziecięcego zespołu muzycznego z klas I B i II A pod kierownictwem pań Ewy Bijak i Teresy Malinowskiej - Szczuki. Następnie uczniowie szkoły podstawowej pod opieką swoich opiekunek, pani Aldony Chabros-Rożalskiej i Joanny Pastwy nawiązali do obchodów Dnia Europy, prezentując piosenki w języku angielskim – klasa VA wykonała piosenki zespołu Abba  i francuskim – klasa IV A zaśpiewała najsłynniejszą piosenkę Joe Dassin – Les Champs-élysées), natomiast uczniowie klasy IV C  zainscenizowali opowieść pt. „Peter Pan and Wendy”, którą na podstawie powieści James’a Matthew Barriego przygotowała pani Grażyna Piłat.

O godzinie 11.00 na boisku przyszkolnym rozpoczęły się pokazy Żandarmerii Wojskowej z Lublina oraz akcje Straży Pożarnej KP PSP Opole Lubelskie.  Uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób obezwładnia się przestępców w różnych sytuacjach losowych, gasi płonące auto czy uwalnia uwięzionego w aucie człowieka.

Imprezę uświetniły także występy zespołu muzycznego Małe Szczygiełki pod kierownictwem muzycznym pani Grażyny Papierz i Małgorzaty Lulek oraz  zespołu Happy Music z Opola Lubelskiego wraz z opiekunem muzycznym panem Wróblem. Podopieczni pana Wróbla grali znane utwory instrumentalne, m. in. na wibrafonie, natomiast Szczygiełki wykonali skoczne i lubiane przez poniatowskie dzieci piosenki o różowym słoniu czy Baramburze.

Kolejnym punktem programu były harcerskie pląsy w wykonaniu druhen: Jolanty Markuszewskiej, Elżbiety Kuchty i Doroty Herdy oraz harcerek i harcerzy drużyny harcerskiej, która od 2008 roku działa przy naszej szkole podstawowej. Do zabawy udało się zaprosić oprócz dzieci, także ich mamy oraz nauczycielki, które w przeszłości również działały w harcerstwie. Pląsy stały się  dość rzadkimi  zabawami w dzisiejszych czasach, kiedy to podstawowym zajęciem dzieci są  wirtualne gry komputerowe, najczęściej o charakterze militarnym. A przecież wspólna zabawa może sprawić tak dużo przyjemności nie tylko maluchom, ale i starszym uczniom, gdy mogą wykazać się refleksem, pomysłowością czy bystrą pamięcią.

Po pląsach uczestnicy przeszli na boisko Orlik, gdzie żeńska drużyna softballa „Czarne Mamby” pod bacznym okiem swoich  trenerów, państwa Agnieszki i Wojciecha Zakrzewskich zaprezentowała zasady tej gry drużynowej podczas rozegranej partii. Mecz wzbudził wiele emocji wśród obserwatorów, ale nie mniej ich towarzyszyło trwającym przez cały piknik zawodom strzeleckim przygotowanym przez KOR „Snajper”. Sala gimnastyczna szkoły podstawowej była chyba najczęściej odwiedzanym miejscem przez dzieci, młodzież, ale  i dorosłych uczestników imprezy. Zgłoszone przez wychowawców drużyny z każdej klasy rywalizowały ze sobą w strzelaniu do celu z karabinu pneumatycznego 5. I miejsce w kategorii wiekowej klas I – III zajęła drużyna w składzie: Brzezińska Barbara, Jędrys Sebastian i Koziński Szymon z klasy II „a”, II miejsce Rosińska Patrycja, Kilian Miłosz i Struziak Wojciech z klasy III „d”, natomiast miejsce III przypadło w udziale Mazurek Natalii, Żywickiej Aleksandrze i Śliwińskiemu Mateuszowi z klasy III „a”. W kategorii wiekowej klas IV – VI  zaszczytne I miejsce zajęła drużyna z klasy VI „c”: Czuba Karolina, Zarzycki Kacper i Popiołek Rafał, II miejsce uzyskali uczniowie z klasy V „a”, czyli Pyć Patrycja, Tracz Bartosz i Kamińska Barbara, a III miejsce zajęła drużyna w skaldzie: Okuniewska Katarzyna, Pietroń Bartosz i Boczuliński Mikołaj z klasy V „c”. Zwycięzcy otrzymali piękne medale pamiątkowe. Gratulujemy im sukcesów!

Przyszedł czas na sportowe konkurencje rodzinne, gdzie we wspólnych rozgrywkach wzięły udział 22 duety składające się z rodzica ze swym dzieckiem. Drużyny musiały zmierzyć się w następujących konkurencjach: rzuty do kosza na czas ( liczba celnych koszy w ciągu 30 sekund, rzucał zarówno rodzic, jak i dziecko), kozłowanie piłki po slalomie na czas, strzały na bramkę do unihokeja lewą nogą trzema rodzajami piłek, slalom piłką  kijem do unihokeja i rzuty woreczkami gimnastycznymi tyłem do hula hop. Zabawa była przednia, zarówno zawodnicy, jak i obserwatorzy czerpali z niej dużo radości i wyśmienicie się bawili. I miejsce zajęli ex aequo  Dawid Stola z tatą Zbigniewem i Daniel Sporysz z mamą Iwoną , natomiast III miejsce ex aequo Kamil Lasota z tatą Jerzym i Kasia Mroczkowska z tatą Radosławem.

Uczestnicy uroczystości  mogli wziąć również udział w imprezach towarzyszących. Dzięki uprzejmości pana Wosika do dyspozycji dzieci był kucyk, na którym można było pojeździć lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, Komisariat Policji w Poniatowej zorganizował akcję znakowania rowerów, nauczycielki nauczania zintegrowanego, panie Barbara Kania, Halina Bednarz, Halina Kolasińska, Anna Woźniak i Ewa Zielińska przygotowały i przeprowadziły konkurs plastyczny dla dzieci z klas I –III  „Łąka majowa”. Uczestnicy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami, natomiast ze wszystkich prac plastycznych została zorganizowana w szkole wystawa.

Bogata oferta loterii fantowej zachęcała milusińskich do kupowania losów za symboliczną złotówkę. Szczególnym uznaniem wśród dzieci cieszyło się stoisko fryzjersko – kosmetyczne Art –Fryz, gdzie  można było pomalować sobie włosy na prawie wszystkie kolor tęczy lub przyozdobić je różnymi ozdobami.

Przy stoiskach garmażeryjnych cały czas ustawiały się długie kolejki chętnych, by spróbować przepysznych domowych wypieków ciast, posilić się kiełbaską lub kaszanką z grilla, smacznym bigosem, frytkami czy swojskim chlebem z pachnącym smalczykiem  i ogóreczkiem czy napić kawy, herbaty lub coca coli. Każdy smakosz znalazł coś dla siebie!

Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej i organizatorzy, czyli Rada Rodziców przy tej szkole działająca, ale i sponsorzy, którzy ufundowali nagrody w konkursach czy podarowali fanty do loterii fantowej.

Swój ogromny wkład w przygotowanie Majowego Pikniku Rodzinnego mieli następujący darczyńcy:

Piotr Kowalski – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o w Poniatowej

Lech Długosz – WENTHWORTH- TECH

Marian Lenart – Agencja Ubezpieczeniowa

Robert Sijka

Ewa i Stanisław Pawłowscy – PAWTRANS

Maryla Kania – Bank Spółdzielczy

Wiesława i Grzegorz Wosik

Bożena Szewc – Bank PKO SA

Danuta i Andrzej Godziszewscy – Hurtownia spożywcza

Anna Drozd – Księgarnia

Ryszard i Henryk Malec

Jerzy Nieradka – Restauracja „Pod Kogutem”

Wiesław i Ewa Wójcik

Barbara i Waldemar Słowik

Maria i Jarosław Kubić – Piekarnia

Małgorzata Gazda – Kwiaciarnia „Marzenie”

Piotr Hulak – Artykuły papiernicze

Grzegorz Zburzyński – Foto Ole

Halina i Zbigniew Baran – Sklep „Hazet”

Krystyna i Andrzej Kurowscy – Sklep „Atlas”

Elżbieta Szymczyk –  PSS Społem

Konrad Meissner – PROGIS- BIZ

Michał Woźnica – Studio Wideo

Zarząd POLIFOLII

Agnieszka i Tomasz Sola – „Groszek”

Honorata i Jerzy Borowińscy

Wydawnictwo Kartograficzne KARTPOL s.c. – Lublin

Beata Rydzio – Art-Fryz

Mirosław Pyda

Wiktor Kochan

Czesława Żywicka

Dariusz Zdunek – DAR-PAK

Piotr Gułowski – Zakład Przetwórstwa Mięsnego

Wszystkie pieniądze, które udało się zdobyć podczas tej imprezy zostaną przeznaczone na zakup jakże potrzebnego w szkole sprzętu nagłaśniającego, bez którego żaden apel szkolny nie może się obejść. Organizatorzy zapewniają, że Majowy Piknik rodzinny stanie się coroczną tradycją i na stałe zostanie wpisany w kalendarz imprez okolicznościowych w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej.

Uroczystość uświadomiła wszystkim zebranym jak potrzebne i bezcenne jest znalezienie choć chwili czasu na wspólne świętowanie rodzinne w dzisiejszym zabieganym i zapracowanym świecie. Uczucie radości odmalowane na twarzach najmłodszych, ekscytacje związane z rozgrywkami i rywalizacją fair play, smak sukcesu ze zdobycia nagrody, duma i wzruszenie ogarniające rodziców oglądających występy swoich pociech to tylko niektóre z emocji, jakie towarzyszyły uczestnikom i obserwatorom tej imprezy. Mam nadzieję, że dzień 9 maja 2009 roku na długo zostanie w pamięci wszystkich: dyrekcji szkoły, zaproszonych gości, uczniów, rodziców, nauczycieli, organizatorów imprezy i mieszkańców naszego miasteczka.

galeria zdjęć z 9 maja 2009

w górę

Opracowanie Dorota Herda

 

autor  © 2004 rap

 

STRONA GŁÓWNAARTYKUŁY