BĄDŹ WIDOCZNY, CZYLI BEZPIECZNY NA DRODZE

 

Bądź widoczny, czyli bezpieczny na drodze

„Znów w radiu komunikat najsmutniejszy w świecie pod koła samochodu wpadły małe dzieci. Co robić? Jak się chronić na ruchliwej drodze? Bo na to nie ma rady – iść nią trzeba, co dzień.” Na drodze

Początek września to czas powrotu do szkoły, a tym samym wzmożonego ruchu na drogach. Akcja z zakresu edukacji komunikacyjnej „Bądź bezpieczny na drodze” stała się już tradycją naszej szkoły. Co roku uczniom klas młodszych przypomina się, jak właściwie postępować na drogach, aby wszyscy ich użytkownicy byli zawsze na nich bezpieczni.

W tym roku tego zadania podjęli się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Lubelskiej Komendy Wojewódzkiej.

27 października 2009r. na spotkaniu z uczniami klas II pan komisarz Arkadiusz Kalita i pani podkomisarz Marlena Dudkowska–Kot przybliżyli ogólne zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach.

W humorystyczny sposób, wykorzystując scenki sytuacyjne, przypomnieli wiadomości o znakach, sygnałach, manewrach drogowych z zastosowaniem ich w konkretnych sytuacjach. W atrakcyjny sposób dla młodego odbiorcy zachęcili do zachowania elementarnych zasad bezpieczeństwa. Nie zabrakło również szczególnych rad dla rodziców czy rowerzystów. Spotkanie zostało zakończone podarowaniem każdemu uczniowi znaczka odblaskowego. Ten z pozoru drobny dar, mówiący „bądź widoczny”, zapobiegł już niejednemu wypadkowi. Dziecko noszące wyżej wspomniany element jest właściwie przygotowane do uczestnictwa w ruchu drogowym w niekorzystnych warunkach.

Przypomnijmy, że Prawo o Ruchu Drogowym stanowi: „dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu”.

Do znaczków dodane zostały przez przedstawiciela Henbudu organizatora konkursu plastycznego „Bezpieczne wakacje” opaski odblaskowe na rękę.

Nasi uczniowie już wiedzą, co zrobić, aby być bezpiecznym na drodze. Każdy z nich powtórzy:

„Trzeba oczy i uszy mieć stale otwarte, nie gonić po ulicy, nie krzyczeć - to nie miejsce żartów. Kolegów też nauczymy chodzić prawidłowo, aby zawsze do celu dojść cało i zdrowo.” Na drodze

w górę

Opracowanie: Barbara Kania

 

 

autor  © 2009 rap

 

STRONA GŁÓWNAARTYKUŁY