MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH
MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH, czyli obchodzimy imieniny biblioteki
Biblioteka nie jest po to, by
była w paki pozamykana,
albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie
użytkowana.
J. Lelewel
W tym roku po raz pierwszy uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach uczczenia święta odbyło się szereg konkursów i imprez. Celem tej akcji było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole; zwrócenie uwagi w niekonwencjonalny, atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych; przybliżenie uczniom biblioteki i jej zbiorów. To okazja, aby zainteresować uczniów, nauczycieli działaniami biblioteki, aby podzielić się swymi pomysłami, a także problemami.
Kto wymyślił to święto?
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zainicjowany został w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych (International Association of School Libriarianship). Dotychczas był obchodzony co roku w czwarty poniedziałek października, a od dwóch lat październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Biblioteki szkolne: Pełen obraz” (School Libraries: The Big Picture).
W bibliotece:
chętnie cię widzimy,
nie stawiamy stopni,
do niczego nie zmuszamy.
W bibliotece możesz:
wybierać i wypożyczać książki,
czytać czasopisma,
wyszukiwać informacje,
myśleć,
mieć spokój,
uśmiechać się.
Ponieważ w październiku oczy całej szkoły zwrócone były na świętującą bibliotekę, w tym czasie pojawiły się liczne dekoracje, zarówno przed wejściem, jak i wewnątrz, które informowały czytelników o tym święcie.
Wszystkie klasy otrzymały zaproszenia informujące o różnych imprezach i uroczystościach, które były zaplanowane w bibliotece z okazji tego święta.
W tym czasie szczególnie częstymi gośćmi byli uczniowie z klas młodszych. Podczas zajęć w bibliotece mieli okazję przypomnieć sobie układ i rozmieszczenie zbiorów, zasady poszanowania książek, regulaminy obowiązujące w naszej wypożyczalni, mogli dowiedzieć się o realizowanych projektach, uroczystościach i konkursach czytelniczych.
Tradycyjna w naszej szkole uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników, odbyła się także podczas Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uroczystość wzbogaciła część artystyczna przygotowana przez uczennice z klasy VI a, które wcieliły się w rolę znanych bohaterów książek: Kota w Butach, Pippi, Brzydkiego Kaczątka, Myszki Mickey oraz najważniejszą postać - Książkę.
To one wprowadziły ciepły klimat zajęć, witając pierwszaków rymowankami, a także śpiewając dzieciom wesołe piosenki: „Kubuś Puchatek” oraz „Zielone szkiełko.” Celem tego typu zajęć było zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki, która ma im się kojarzyć z miejscem ważnym i ciekawym w szkole, które często będą odwiedzać.
Październik obfitował także w liczne konkursy: czytelnicze, literackie i plastyczne. Wprawdzie konkursy to biblioteczna codzienność, ale te miały szczególny charakter. Mogli w nich brać udział wszyscy uczniowie.
Najstarsze klasy, piąte i szóste, miały możliwość spróbowania swoich zdolności literackich układając fraszkę związaną z czytelnictwem i biblioteką.
A oto wyniki:
I miejsce – Patrycja Popiołek
II miejsce – Karolina Jakóbczyk
III miejsce – Gabriela Piskor
Klasy trzecie i czwarte rywalizowały ze sobą w konkursie plastycznym na wykonanie najpiękniejszej obwoluty ulubionej lektury.
Komisja miała duże problemy z wyborem tych najbardziej pomysłowych. W związku z tym, że poziom prac był bardzo wysoki, postanowiłyśmy ufundować kilka nagród:
I miejsce: Wiktoria Hemperek, Wiktoria Bigos, Aleksandra Karabela
II miejsce: Oskar Chęć, Agnieszka Gul, Natalia Mędrek, Magdalena Kramek, Maria Dziaduch
III miejsce: Zuzanna Czarnota, Wiktoria Żywicka, Ola Góźdź, Kacper Bednarz, Martyna Machajska, Izabela Kobos, Przemek Orzech, Agata Barszcz, Łukasz Gazda
Uczniowie z klas drugich wykonały laurki adresowane do biblioteki z okazji jej święta wzbogacone o piękne życzenia.
Nagrodę główną otrzymała laurka wykonana przez Aleksandrę Bożym, która skierowała do biblioteki te słowa:
Z okazji TWOJEGO ŚWIĘTA,
życzę Ci Biblioteko moja miła,
by Twoje książki wiele lat w doskonałym stanie były.
Trwaj długie lata i zabieraj mnie w piękny świat bajek i przygód.
Twoja stała czytelniczka, która Cię uwielbia – Aleksandra Bożym
II miejsce – Julia Wiśniewska
III miejsce – Aleksy Wyroślak
Dużo emocji wśród uczniów z klas IV-VI wzbudził konkurs „Czyja to karykatura?”, gdzie uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością sylwetek polskich pisarzy.
Autorów naszych książek bezbłędnie rozpoznała Agata Lejwoda zdobywając maksymalną liczbę punktów;
II miejsce – Karolina Jakóbczyk, Agata Struziak, Weronika Biały
III miejsce – Ada Samolej, Jakub Sosik, Patryk Górniak, Marcin Kruk
W październiku szczególnie uważnie śledziliśmy czytelnictwo uczniów ze wszystkich klas. Aż wreszcie po długich i intensywnych poszukiwaniach udało się odnaleźć NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA NASZEJ SZKOŁY. Okazało się, że systematycznie odwiedzał on bibliotekę szkolną i skutecznie ukrywał się tam przeglądając regały z książkami. Jest nim Emilia Trojanowska.
Emilko, gratulujemy serdecznie. Twoje zamiłowanie do czytania na pewno zaprocentuje w przyszłości, bo przecież „Książka to najwierniejszy towarzysz podróży życia, a kto czyta żyje wielokrotnie”.
Wielkim powodzeniem wśród wszystkich uczniów naszej szkoły cieszyła się także „Książkowa Lista Przebojów”. W ramach tej akcji, każdy mógł zagłosować na tę najukochańszą książkę. Pod koniec października zliczyliśmy głosy. A oto ranking najbardziej popularnych książek w naszej szkole:
I MIEJSCE
DZIECI Z BULLERBYN – 136 głosów
II MIEJSCE
OPOWIEŚCI Z NARNII – 93 głosy
III MIEJSCE
HARRY POTTER I CZARA OGNIA – 53 głosy
O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ – 43 głosy
seria WITCH – 42 głosy
HARRY POTTER I KSIĄŻĘ PÓŁKRWI – 38 głosów
TEN OBCY – 38 głosów
W PUSTYNI I W PUSZCZY – 32 głosy
STARA BAŚŃ– 30 głosów
AKADEMIA PANA KLEKSA – 28 głosów
ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA – 27 głosów
OGNIEM I MIECZEM - 26 głosów
HARRY POTTER I ZAKON FENIKSA - 25 głosów
HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC – 24 głosy
TAJEMNICZY OGRÓD – 22 głosy
SZKOŁA WAMPIRKÓW – 22 głosy
W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA – 20 głosów
KOSZMARNY KAROLEK – 19 głosów
MAŁA KSIĘŻNICZKA – 15 głosów
CZARNY BOCIAN – 11 głosów
FRANKLIN ( ZBIÓR SERII) – 9 głosów
DZIECI PANA ASTRONOMA - 8 głosów
PUC , BURSZTYN I GOŚCIE – 7 głosów
ZACZAROWANA ZAGRODA – 7 głosów
ZWARIOWANE POMYSŁY DOROTY – 7 głosów
KAROLCIA- 5 głosów
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA – 3 głosy
NA JAGODY – 3 głosy
PANNA Z MOKRĄ GŁOWĄ – 2 głosy
MARTYNKA I JEJ PRZYJACIELE – 2 głosy
WIEDŹMA I CZARODZIEJ – 2 głosy
CZAROWNICA U DENTYSTY – 1 głos
Uroczyste podsumowanie licznych akcji i konkursów organizowanych w październiku przez bibliotekę odbyło się podczas listopadowego apelu szkolnego. Laureatom konkursów serdecznie gratulujemy. Pragniemy nadmienić, iż nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie, którzy czynnie zaangażowali się w obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Dzięki obchodom tego międzynarodowego święta uczniowie mieli okazję lepiej poznać bibliotekę szkolną, a nauczyciele bibliotekarze swoich czytelników. Przyjemna świąteczna atmosfera ułatwia bowiem życzliwe kontakty, pomaga tworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego, gościnnego, interesującego i ważnego.
Na pewno wszyscy zgodzą się, że przecież biblioteka to jedno z najciekawszych i najważniejszych miejsc w szkole.
A my:
„Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są bowiem szkoły, których nie ożywiają książki”.
J. A. Kamieński
Pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom, uczniom i ich opiekunom za wyrazy sympatii, którymi nas obdarowano w czasie trwania akcji. Żywimy jednocześnie nadzieję, iż nie były one okazjonalne i atmosfera życzliwości pozostanie z nami na długo.
Opracowanie: Jolanta Markuszewska, Jolanta Waśko
autor © 2009 rap