MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH, czyli obchodzimy imieniny biblioteki

Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana,
 albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana.
J. Lelewel

W tym roku po raz pierwszy uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach uczczenia święta odbyło się szereg konkursów i imprez. Celem tej akcji było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole; zwrócenie uwagi w niekonwencjonalny, atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych; przybliżenie uczniom biblioteki i jej zbiorów. To okazja, aby zainteresować uczniów, nauczycieli działaniami biblioteki, aby podzielić się swymi pomysłami, a także problemami.

Kto wymyślił to święto?

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zainicjowany został w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych (International Association of School Libriarianship). Dotychczas był obchodzony co roku w czwarty poniedziałek października, a od dwóch lat październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: Biblioteki szkolne: Pełen obraz” (School Libraries: The Big Picture).

W bibliotece:

W bibliotece możesz:

Ponieważ w październiku oczy całej szkoły zwrócone były na świętującą bibliotekę, w tym czasie pojawiły się liczne dekoracje, zarówno przed wejściem, jak i wewnątrz, które informowały czytelników o tym święcie.

Wszystkie klasy otrzymały zaproszenia informujące o różnych imprezach i uroczystościach, które były zaplanowane w bibliotece z okazji tego święta.

W tym czasie szczególnie częstymi gośćmi byli uczniowie  z klas młodszych. Podczas zajęć w bibliotece mieli okazję przypomnieć sobie układ i rozmieszczenie zbiorów, zasady poszanowania książek, regulaminy obowiązujące w naszej wypożyczalni, mogli dowiedzieć się o realizowanych projektach, uroczystościach i konkursach czytelniczych.   

Tradycyjna w naszej szkole uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników, odbyła się także podczas Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uroczystość wzbogaciła część artystyczna  przygotowana przez uczennice z klasy VI a, które wcieliły się w rolę znanych bohaterów książek: Kota w Butach, Pippi, Brzydkiego Kaczątka, Myszki Mickey oraz  najważniejszą postać - Książkę.

To one wprowadziły ciepły klimat zajęć, witając pierwszaków rymowankami, a także śpiewając dzieciom wesołe piosenki: „Kubuś Puchatek” oraz „Zielone szkiełko.” Celem tego typu zajęć było zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki, która ma  im się kojarzyć z miejscem ważnym i ciekawym w szkole, które często będą odwiedzać. 

Październik obfitował także w liczne konkursy: czytelnicze, literackie i plastyczne. Wprawdzie konkursy to biblioteczna codzienność, ale te miały szczególny charakter. Mogli w nich brać udział wszyscy uczniowie.

Najstarsze klasy, piąte i szóste, miały możliwość spróbowania swoich zdolności literackich układając fraszkę związaną z czytelnictwem i biblioteką.

A oto wyniki:

I miejsce – Patrycja Popiołek

II miejsce – Karolina Jakóbczyk

III miejsce – Gabriela Piskor

Klasy trzecie i czwarte rywalizowały ze sobą w konkursie plastycznym na wykonanie najpiękniejszej obwoluty ulubionej lektury.

Komisja  miała duże problemy z wyborem tych najbardziej pomysłowych. W związku z tym, że poziom prac był bardzo wysoki, postanowiłyśmy ufundować kilka nagród:

I miejsce: Wiktoria Hemperek, Wiktoria Bigos, Aleksandra Karabela

II miejsce: Oskar Chęć, Agnieszka Gul, Natalia Mędrek, Magdalena Kramek, Maria Dziaduch

III miejsce: Zuzanna Czarnota, Wiktoria Żywicka, Ola Góźdź, Kacper Bednarz, Martyna Machajska, Izabela Kobos, Przemek Orzech, Agata Barszcz, Łukasz Gazda

Uczniowie z klas drugich wykonały laurki adresowane do biblioteki z okazji jej święta wzbogacone o piękne życzenia.

Nagrodę główną otrzymała laurka wykonana przez Aleksandrę Bożym, która skierowała do biblioteki te słowa:

Z okazji TWOJEGO ŚWIĘTA,

życzę Ci Biblioteko moja miła,

by Twoje książki wiele lat w doskonałym stanie były.

Trwaj długie lata i zabieraj mnie w piękny świat bajek i przygód.

Twoja stała czytelniczka, która Cię uwielbia – Aleksandra Bożym

II miejsce – Julia Wiśniewska

III miejsce – Aleksy Wyroślak

Dużo emocji wśród uczniów z klas IV-VI wzbudził konkurs „Czyja to karykatura?”, gdzie uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością sylwetek polskich pisarzy.

Autorów naszych książek bezbłędnie rozpoznała Agata Lejwoda zdobywając maksymalną liczbę punktów;

II miejsce – Karolina Jakóbczyk, Agata Struziak, Weronika Biały

III miejsce – Ada Samolej, Jakub Sosik, Patryk Górniak, Marcin Kruk

W październiku szczególnie uważnie śledziliśmy czytelnictwo uczniów ze wszystkich klas. Aż wreszcie po długich i intensywnych poszukiwaniach udało się odnaleźć NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA NASZEJ SZKOŁY. Okazało się, że systematycznie odwiedzał on bibliotekę szkolną i skutecznie ukrywał się tam przeglądając regały z książkami. Jest nim Emilia Trojanowska.

Emilko, gratulujemy serdecznie. Twoje zamiłowanie do czytania na pewno zaprocentuje w przyszłości, bo przecież „Książka to najwierniejszy towarzysz podróży życia, a kto czyta żyje wielokrotnie”.

Wielkim powodzeniem wśród wszystkich uczniów naszej szkoły cieszyła się także „Książkowa Lista Przebojów”. W ramach tej akcji, każdy mógł zagłosować na tę najukochańszą książkę. Pod koniec października zliczyliśmy głosy. A oto ranking najbardziej popularnych książek w naszej szkole:

I MIEJSCE

DZIECI  Z  BULLERBYN – 136 głosów

II MIEJSCE

OPOWIEŚCI  Z  NARNII – 93 głosy

III MIEJSCE

HARRY POTTER  I  CZARA  OGNIA – 53 głosy

O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ – 43 głosy

seria WITCH – 42 głosy

HARRY POTTER I KSIĄŻĘ PÓŁKRWI – 38 głosów

TEN OBCY – 38 głosów

W PUSTYNI I W PUSZCZY – 32 głosy

STARA BAŚŃ– 30 głosów

AKADEMIA PANA KLEKSA – 28 głosów

ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA – 27 głosów

OGNIEM I MIECZEM - 26 głosów

HARRY POTTER I ZAKON FENIKSA - 25 głosów

HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC – 24 głosy

TAJEMNICZY OGRÓD – 22 głosy

SZKOŁA WAMPIRKÓW – 22 głosy

W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA – 20 głosów

KOSZMARNY KAROLEK – 19 głosów

MAŁA KSIĘŻNICZKA – 15 głosów

CZARNY BOCIAN – 11 głosów

FRANKLIN ( ZBIÓR SERII) – 9 głosów

DZIECI PANA ASTRONOMA -  8 głosów

PUC , BURSZTYN I GOŚCIE – 7 głosów

ZACZAROWANA ZAGRODA – 7 głosów

ZWARIOWANE POMYSŁY DOROTY – 7 głosów

KAROLCIA- 5 głosów

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA – 3 głosy

NA JAGODY – 3 głosy

PANNA Z MOKRĄ GŁOWĄ – 2 głosy

MARTYNKA I JEJ PRZYJACIELE – 2 głosy

WIEDŹMA I CZARODZIEJ – 2 głosy

CZAROWNICA U DENTYSTY – 1 głos

Uroczyste podsumowanie licznych akcji i konkursów organizowanych w październiku przez bibliotekę odbyło się podczas listopadowego apelu szkolnego. Laureatom konkursów serdecznie gratulujemy. Pragniemy nadmienić, iż nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie, którzy czynnie zaangażowali się w obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Dzięki obchodom tego międzynarodowego święta uczniowie mieli okazję lepiej poznać bibliotekę szkolną, a nauczyciele bibliotekarze swoich czytelników. Przyjemna świąteczna atmosfera ułatwia bowiem życzliwe kontakty, pomaga tworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego, gościnnego, interesującego i ważnego.

Na pewno wszyscy zgodzą się, że przecież biblioteka to jedno z najciekawszych i najważniejszych miejsc w szkole.

A my:

Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są bowiem szkoły, których nie ożywiają książki”.

J. A. Kamieński

Pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom, uczniom i ich opiekunom za wyrazy sympatii, którymi nas obdarowano w czasie trwania akcji. Żywimy jednocześnie  nadzieję, iż nie były one okazjonalne i atmosfera życzliwości pozostanie z nami na długo.

 

w górę

Opracowanie: Jolanta Markuszewska, Jolanta Waśko

 

autor  © 2009 rap

 

STRONA GŁÓWNABIBLIOTEKA