REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 WIWAT KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

30 kwietnia 2014 r. uczniowie klas 0-III naszej szkoły zebrali się w sali gimnastycznej, aby uczcić Narodowe Święto przypadające na dzień 3 maja. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to nie jest temat łatwy do zrozumienia dla tak „młodych obywateli”, ale uczniowie klasy III c starali się im przybliżyć tę tematykę. Odśpiewali wspólnie z klasą III d pieśń „Witaj majowa jutrzenko” powstałą ponad 200 lat temu. Wyjaśnili trudne pojęcia i zwroty – oddając nastrój tamtych radosnych chwil sięgających czasów ostatniego Króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. A i on zawitał w nasze szkolne progi razem z Marszałkiem Sejmu – Stanisławem Małachowskim, który odczytał postępowe prawa uchwalone przez Sejm Wielki. Powagę tych słów podkreślał na swoim werbelku towarzyszący im dobosz.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Następnie identyfikując się z patriotami tamtych czasów, cała sala zadeklamowała wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Każdy uczeń na pytanie:

– „ Kto ty jesteś?”

Odpowiadał z dumą:

– „Polak mały!”…

Potem wszyscy przystąpili do nauki tańca narodowego, jakim jest – polonez. Po obejrzeniu tańca w wykonaniu klasy III c i III d wszyscy wraz z paniami przyłączyli się do tańczących.  Ze wzruszeniem oglądać można było to młode pokolenie, które w bardzo wdzięczny sposób pokazywało miłość do swojej ojczyzny.

 

Apel dobiegł końca, ale czas poloneza jeszcze nie. Został on ponownie przez wszystkich uroczyście odtańczony na placu szkolnym, a poprowadził go pan dyrektor – Mirosław Plandowski w towarzystwie pani Barbary Kani.

Takie akcenty narodowe są potrzebne, aby uczniowie zdali sobie sprawę, że trzeba znać historię swojej ojczyzny, bo naród, który nie zna swojej przeszłości nie może zbudować pięknej i mądrej przyszłości.

 

Opracowanie Barbara Kania i Halina Bednarz

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2014