REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH 2015

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

   Płomień rozgryzie malowane dzieje,
 Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
 Pieśń ujdzie cało...

Adam Mickiewicz

We wtorek 28 kwietnia w naszej szkole dominowały barwy biało-czerwone. Wszyscy uczniowie odświętnie ubrani z własnoręcznie wykonanymi kotylionami aktywnie włączyli się w obchody świąt majowych. Bowiem w tym roku, w trochę inny niż zazwyczaj sposób, chcieliśmy uczcić te święta patriotyczne oraz przypomnieć najpiękniejsze karty naszej historii.

Dla naszych najmłodszych uczniów klasy I „b” i III „c” wraz z wychowawcami, p. B. Kanią i M. Zielińską, przygotowały niecodzienną lekcję historii, która miała na celu przybliżyć niełatwe, ale jakże ważne treści dla małych Polaków. W przystępny i obrazowy sposób nasi uczniowie poznali, czym jest Honor, Naród, Ojczyzna oraz z jakimi wydarzeniami związana była Konstytucja 3 Maja. Na zakończenie dzieci i nauczyciele wspólnie wyrecytowali wiersz W. Bełzy „Katechizm Małego Polaka” oraz zatańczyli nasz taniec narodowy – polonez.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Również uczniowie z klas IV-VI uczestniczyli w tym dniu w praktycznej lekcji historii, innej i ciekawszej od podręcznikowych opracowań. Postanowili uczcić majowe święta poprzez aktywne włączenie się w Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej. Cieszymy się, że na wspólnym świętowaniu nie zabrakło zaproszonych gości: członków Miejskiego Koła ZKRPiBWP z prezesem mjr Adamem Popiołkiem.

 

Pieśni patriotyczne przeprowadziły nas przez burzliwe dzieje Polski. Uzupełniała je prezentacja multimedialna ilustrująca śpiewane teksty.

 

Pieśni żołnierskie do dziś są niezwykłe w swej formie i treści, bowiem zawarte w nich emocje doskonale oddają klimat tamtych czasów. W przeszłości łączyły naszych rodaków w trudnych momentach, pomagały żyć i tworzyć, bić się i zwyciężać, służyły ważnej sprawie zacieśniania więzi społecznych oraz przyczyniały się do formowania uczuć patriotycznych. Dodawały one odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, a w bliższych nam czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z cenzurą, propagandą, a także pałkami, armatkami wodnymi czy bronią palną. Zawsze były i są nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej w kraju i daleko poza jego granicami.

 

Szkolne obchody świąt majowych były dla naszych uczniów swoistą lekcją postaw patriotycznych. Angażując dzieci do wspólnych działań chciałyśmy pokazać im, że patriotą można być także dzisiaj poprzez umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Pieśń patriotyczna jest zaś manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej a dla naszych uczniów, współczesnych Polaków, niech będzie szansą na zakorzenienie we własnej kulturze i historii. Śpiewajmy i pokazujmy te pieśni następnym pokoleniom, gdyż jak mówi sentencja: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

 

 

Barbara Kania, Ewa Zielińska, Jolanta Markuszewska, Marta Sołdaj

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2015