REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO ŚWIĘTA BIBLIOTEK SZKOLNYCH W NASZEJ SZKOLE

Już od 16 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, promocja zasobów biblioteki szkolnej, informacja o różnorodności działań podejmowanych przez biblioteki. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń. W tym roku oficjalne hasło święta to School Library Rocks, czyli Biblioteki szkolne rządzą.

Nasza biblioteka wzorem lat ubiegłych włączyła się do organizacji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku przygotowałyśmy szereg bardzo ciekawych przedsięwzięć: konkursy plastyczne, literackie, czytelnicze oraz z wiedzy ogólnej.

Uczniowie z klas I zostali włączeni w poczet czytelników naszej biblioteki, klasy drugie wzięły udział w zajęciach bibliotecznych „Zabawy z wierszami Jana Brzechwy”, zaś klasy III miały okazję sprawdzić swoją znajomość baśni Hansa Christiana Andersena podczas dwuetapowego konkursu czytelniczego „Czy znasz baśnie H. Ch. Andersena?”. W przygotowanie atrakcji czytelniczych dla najmłodszych uczniów naszej szkoły zostali zaangażowani ich starsi koledzy, którzy przygotowali dla nich krótkie scenki, dramy i zagadki.

W bibliotece pojawiły się gazetki propagujące czytelnictwo oraz przybliżające sylwetki pisarzy: Jana Brzechwy, H. CH. Andersena, Juliana Tuwima oraz patrona naszej szkoły Stefana Żeromskiego.

W październiku gościliśmy również przedszkolaków, którzy zostali zapoznani z zasobami naszej biblioteki, obejrzeli nowości wydawnicze, wysłuchali kilku ciekawych wierszy. Na koniec obiecali, że kiedy już zostaną uczniami naszej szkoły, będą stałymi czytelnikami biblioteki.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zwierząt zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć  wystawę literatury pięknej i popularno – naukowej poświęconej tematyce różnych gatunków zwierząt na całym świecie.

Dużą popularnością cieszył się również konkurs Zgaduj – Zgadula skierowany do uczniów z klas I-III i IV-VI. Sprawdzał on wiedzę ogólną, a za poprawnie udzielone odpowiedzi można było zdobyć słodką nagrodę.

Klasy IV-VI miały okazję sprawdzić swoją znajomość języka polskiego w konkursie frazeologicznym „Twardy jak głaz”. Jego celem było podnoszenie sprawności językowej uczniów, propagowanie kultury i tradycji języka polskiego, budzenie i rozwijanie zainteresowań językiem ojczystym. Dzieci miały okazję doskonalić umiejętność samodzielnego dotarcia do informacji przy wykorzystaniu różnych źródeł znajdujących się w naszej  bibliotece.

Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie uczniowie:

 - Dorota Gołębiowska (Kl. IV c) – I miejsce;

 - Aleksandra Dobraczyńska (kl. VI c ) – II miejsce;

 - Amelia Włodarczyk (kl. VI a), Michał Kuś (kl. VI a) – III miejsce.

Klasy starsze rywalizowały ze sobą w konkursie plastycznym na oryginalny plakat „Podróże z książką”. Uczniowie, wykonując pracę mieli okazję uświadomić sobie wartość książek i czytania, docenić piękno literackich opisów. Jury miało duże trudności z wybraniem tych najpiękniejszych, bowiem poziom wykonania plakatów był bardzo wysoki. W związku z tym przyznano kilka równorzędnych nagród:

Klasy IV: Maja Kusa – klasa IV a, Antonina Pyśniak – klasa IV b,

Klasy V: Izabela Wicha – klasa V b, Igor Lichota – klasa V c;

Klasy VI: Weronika Król – klasa VI d, Kinga Iwan – klasa VI d.

Prace zostały zaprezentowane na wystawie na korytarzu szkolnym na I piętrze.

Przez cały czas trwania obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych szczególnie uważnie monitorowaliśmy czytelnictwo wśród naszych uczniów. Szukaliśmy najaktywniejszych czytelników w naszej szkole. Okazało się, że zostały nimi dwie uczennice: Emilia Lasota – klasa II a, Aleksandra Laśkiewicz – klasa IV c.

Wszyscy laureaci poszczególnych konkursów otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców, które zostały wręczone podczas apelu szkolnego.

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do udziału w ministerialnym programie rozwoju czytelnictwa „Książki naszych marzeń”. Program ten ma na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży poprzez zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej. W związku z tym wyszłyśmy z inicjatywą do wszystkich uczniów, aby stworzyli listę Książek naszych marzeń. Każdy uczeń mógł zagłosować  na wybrany tytuł z nowości wydawniczych. Już od nowego roku kalendarzowego wiele z tych propozycji będzie dostępnych dla uczniów w naszej szkolnej bibliotece.

Dzięki obchodom tego międzynarodowego święta uczniowie mieli okazję lepiej poznać bibliotekę szkolną, a nauczyciele bibliotekarze swoich czytelników. Przyjemna świąteczna atmosfera ułatwia bowiem życzliwe kontakty, pomaga tworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego, gościnnego, interesującego i ważnego. Na pewno wszyscy zgodzą się, że przecież biblioteka to jedno z najciekawszych i najważniejszych miejsc w szkole.

 Drodzy Uczniowie!

Skoro w tym roku Biblioteki dzierżą berło, to w znaczącym stopniu to Wy stoicie u steru, bo biblioteka, to tak naprawdę jej Czytelniczki i Czytelnicy!

Toteż zapraszamy wszystkich do zbiorowego czytania, gdyż:

  • czytanie daje satysfakcję,
  • czytanie rozwija dojrzałe słownictwo,
  • dzięki czytaniu lepiej piszemy,
  • czytanie jest trudne, a trudności są potrzebne,
  • czytając, stajemy się mądrzejsi,
  • czytanie przygotowuje do zaistnienia na rynku pracy,
  • czytanie przynosi korzyści finansowe,
  • czytanie otwiera drzwi do dalszej edukacji.

Jolanta Markuszewska, Marta Sołdaj, Wiesława Sudy

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2015