REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2015

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU JEST JUŻ W PONIATOWEJ

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili (Mt 25,40)

W dniach 11-13 grudnia 2015 roku harcerki i harcerze z 38 DH wyruszyli do polskiej stolicy Tatr, aby uczestniczyć w ceremonii przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju - symbolu miłości i pojednania. Po dotarciu na miejsce zrelaksowaliśmy się w zakopiańskim Aquaparku, zaś wieczór spędziliśmy na śpiewach przy kominku integrując się z drużynami z Jakubowic i Bełżyc.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

W sobotę ulice Zakopanego wypełniły się skautami. Na Zlot Harcerski przybyło ponad 1650 harcerzy i harcerek. Już o godz. 9.00 zarejestrowaliśmy nasze patrole w Biurze Zlotu i rozpoczęliśmy zmagania konkursowe. Kilka godzin spędziliśmy bardzo intensywnie na grze miejskiej. Naszym zadaniem było dotrzeć do kilkunastu punktów zakodowanych na mapie Zakopanego. Tam musieliśmy odnaleźć koperty z informacjami o ludziach zasłużonych dla Zakopanego. Oprócz naszej wytrwałości i wytrzymałości na pewno mieliśmy okazję sprawdzić swoją zręczność, spryt i kreatywność. Po przerwie na obiad wzięliśmy udział w Teatrze Światła, czyli obejrzeliśmy film w zakopiańskim kinie. Wieczór zaś spędziliśmy na wspólnych pląsach i nauce piosenek harcerskich.

 

Niedziela była dniem zadumy i refleksji. To wtedy Betlejemskie Światło Pokoju już po raz dwudziesty piąty dotarło do Polski niesione rękami skautów słowackich. Od rana wraz z harcerzami z całej Polski oczekiwaliśmy na przybycie Ognia Betlejemskiego w Sanktuarium Matki Boskiej na Krzeptówkach. Kiedy uroczyście wprowadzono na ołtarz Betlejemskie Światło Pokoju, cały kościół wypełniła atmosfera radosnego oczekiwania i skautowego braterstwa. Płonący przy ołtarzu płomień rozgrzewał serca wszystkich wokół i sprawiał, że idea mu towarzysząca stała się bliska i obecna jak nigdy dotąd. Hasło tegorocznej sztafety brzmi „Zauważ człowieka”.

Podczas mszy świętej Naczelny Kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski powiedział: "Niech Betlejemskie Światło Pokoju otworzy nasze serca na ludzi. Niech wniesie wartość do naszego życia. Bądźmy lepszymi ludźmi".

Po zakończonej liturgii nastąpiło wyczekiwane przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Do Polski trafiło ono na ręce Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Małgorzaty Sinicy. Po odebraniu Ognia zwróciła się do wszystkich harcerzy ze słowami: Betlejemskie Światło Pokoju jest w Polsce. Zauważ człowieka to wezwanie do działania. Wszystko w naszych rękach. Wyjdźmy do ludzi!".

Następnie delegacje wszystkich 17 chorągwi rozpaliły płomień dla siebie, by powieźć go dalej. Również nasz lampion rozświetlił się Ogniem, a z rąk Naczelnika ZHP odebrała je druhna Emilka.

 

Teraz przed nami ważne zadanie, aby dotrzeć z Betlejemskim Światłem Pokoju do wszystkich mieszkańców naszego miasta z najlepszymi życzeniami z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

My, harcerki i harcerze z 38 DH, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju, pragniemy uwrażliwić innych na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc.

Jolanta Markuszewska

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2015