REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 OBCHODY ŚWIĄT NARODOWYCH MAJ 2016

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

 

"Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń,

by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę". Jan Paweł II

 

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski, bowiem w pierwszych dniach tego miesiąca obchodzone są w naszym kraju cztery ważne święta.

1 maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe, które mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Dzień 3 maja upamiętnia przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku. W tym roku lokalnym obchodom tego święta towarzyszyła również  rocznica 1050-lecia Chrztu Polski. W Poniatowej ten dzień upamiętniono bardzo uroczyście z udziałem przedstawicieli władz miejskich i lokalnych organizacji. Naszą szkołę reprezentował Dyrektor - Pan Mirosław Plandowski oraz harcerze z 38 DH. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Poniatowej. Następnie mieszkańcy naszego miasta, przedstawiciele organizacji samorządowych i placówek oświatowych oraz przedstawiciele lokalnych władz uroczyście przemaszerowali pod Pomnik - Symbol Walki i Męczeństwa, gdzie poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Następnie pochód, któremu przewodziła Kawaleria Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24 pułku Ułanów z Kraśnika,  przeszedł pod pomnik na Placu Konstytucji 3 Maja. Tam Burmistrz Miasta wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do początków państwa polskiego i okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warty przy pomnikach pełnili harcerze z naszej drużyny.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Nie zabrakło nas również w niedzielę - 8 maja podczas obchodów Narodowego Dnia Zwycięstwa. Kombatanci, przedstawiciele lokalnych władz, organizacji samorządowych i szkół spotkali się przy pomniku na Starym Osiedlu, aby świętować podpisanie przez Niemcy aktu kapitulacji po zakończeniu II wojny światowej. Tu, po odśpiewaniu hymnu narodowego, wszyscy zgromadzeni wysłuchali przemówienia prezesa miejskiego koła Związku Kombatantów RPiBWP - majora Adama Popiołka, który wspominał maj 1945 roku, wielu swoich towarzyszy broni, którzy walczyli z okupantem hitlerowskim, abyśmy mogli dziś żyć w wolnej Polsce. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Symbolem Walki i Męczeństwa.

Te święta państwowe pobudzają nas do refleksji, jak wielkie mamy szczęście, że  możemy żyć w wolnej Polsce. Powinniśmy jednak zawsze pamiętać o tych, którzy wylali swoją krew za naszą Ojczyznę.

A jak możemy współcześnie zaświadczyć o naszym patriotyzmie? Nasza postawa patriotyczna może wyrażać się choćby w dbaniu o mienie wspólne, uczciwości w stosunku do instytucji państwowych, zachowywaniu tradycji narodowych i pamięci o losach przodków, wywieszaniu flagi w dniu święta państwowego, poprawnym posługiwaniu się rodzimym językiem czy wreszcie – w trosce o dorobek kulturalny i intelektualny narodu. Można zatem powiedzieć, iż wyrażamy patriotyzm poprzez bycie dobrym i uczciwym człowiekiem. Dziś nie potrzeba heroicznych aktów, lecz mozolnego kształtowania charakteru i rozwijania własnej świadomości narodowej, dbania o to, by trud i poświęcenie wcześniejszych pokoleń nie zostały zmarnowane, byśmy byli godni żyć w wolnej Polsce.

 

Jolanta Markuszewska


 

redaguje Rafał Pastwa  © 2016