REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZATEK ...

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

Corocznie od wielu lat nasza biblioteka włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Na całym świecie święto to obchodzone jest już po raz siedemnasty. Akcja ta jest organizowana od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP - IASL – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: Książka to dopiero początek…”.

Włączając się aktywnie w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowałyśmy szereg przedsięwzięć: konkursy plastyczne, imprezy czytelnicze oraz z wiedzy ogólnej. Ich celem było wyeksponowanie roli biblioteki jako przyjaznego uczniom miejsca w szkole, przybliżenie uczniom księgozbioru oraz ukazanie, jak w atrakcyjny i pożyteczny sposób można spędzać czas z książką.

Już w pierwszych dniach października pojawiły się w bibliotece liczne dekoracje nawiązujące do tego święta oraz plakat zachęcający uczniów do wzięcia udziału w licznych konkursach i akcjach.

Dla najmłodszych dzieci spędzających czas na świetlicy zorganizowałyśmy popołudniowe kawiarenki literackie. Podczas tych spotkań w bibliotece dzieci mogły wysłuchać czytanych przez bibliotekarki bajek terapeutycznych.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zwierząt przygotowana w ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt współorganizowana z nauczycielami przyrody. Uczniowie mogli też obejrzeć wystawę literatury pięknej i popularno – naukowej poświęconej tematyce różnych gatunków zwierząt na całym świecie.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

27 października nasi pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej i od tej pory samodzielnie korzystają za zbiorów naszej książnicy.

Uczniowie z klas czwartych zapoznali się z biografią i twórczością jednej z najpopularniejszych pisarek literatury dziecięcej Astrid Lindgren. Miały okazję wykazać się swoją wiedzą w dwuetapowym konkursie sprawdzającym znajomość książki „Dzieci z Bullerbyn” oraz obejrzeć miniaturę sceniczną „Podwieczorek u pani Lindgren” przygotowaną przez uczniów z klasy V c.

Jak co roku październik to także miesiąc, kiedy biblioteka szkolna zwraca szczególną uwagę na sylwetkę patrona szkoły – Stefana Żeromskiego. W rocznicę jego urodzin przygotowałyśmy gazetkę poświęconą jego życiu i twórczości. Klasy piąte zaś podczas wycieczki do Nałęczowa poznały miejsca związane z działalnością społeczną i literacką pisarza.

Dużą popularnością cieszył się również konkurs Pudełko wiedzy” skierowany do dzieci z klas I-III i IV-VI. Sprawdzał on wiedzę ogólną, a za poprawnie udzielone odpowiedzi można było zdobyć słodką nagrodę.

Wiele emocji u czytelników wywołała akcja Randka z książką”. Jej celem była popularyzacja czytelnictwa wśród naszych uczniów i wprowadzenie elementu zabawy w nawyki czytelnicze. Akcja ta polegała na wypożyczeniu zapakowanej w papier książki bez uprzedniej wiedzy, co jest przedmiotem jej treści. Okazało się, że zabawa ta wywołała wśród uczniów wiele emocji. Reakcje czytelników były różne – od zdziwienia, poprzez ciekawość, aż po aktywne uczestnictwo. I to właśnie tych, którzy postanowili przyłączyć się do naszej książkowej zabawy było najwięcej.

 

Uczniowie klas III wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Pudełko z opowieścią”. Konkurs polegał na wykonaniu w kartonowym pudełku pracy plastycznej przedstawiającej fragment ulubionej książki, bajki, baśni, bądź ulubionego wiersza. Celem konkursu była promocja czytelnictwa i biblioteki oraz kształtowanie jej pozytywnego wizerunku wśród społeczności uczniowskiej. W konkursie udział wzięło 22 dzieci. Ich prace zostały zaprezentowane  na wystawie zorganizowanej na korytarzu szkolnym. Jury konkursu, decydując o przyznaniu nagród, stanęło przed nie lada wyzwaniem. Po długich i burzliwych naradach postanowiono nagrodzić i wyróżnić następujące osoby:

 

 I miejsce:

 Błażej Mokijewski, kl. III e – „Paweł i Gaweł”

 Szymon Wojda, kl. III f – „Czerwony Kapturek”

 

 II miejsce:

 Jakub Kocoń, kl. II a – „Bajka o rybaku i rybce”

 Paulina Nowomiejska, kl. III e – „Trzy świnki”

 

 III miejsce:

 Amelia Kocoń, kl. III f – „Calineczka”

 Patrycja Kłak, kl. III c – „Czarodziejski garnek”

 

Przez cały czas trwania obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych szczególnie uważnie monitorowaliśmy czytelnictwo wśród naszych uczniów. Szukaliśmy najaktywniejszych czytelników w naszej szkole. Okazało się, że zostały nimi dwie uczennice: Wiktoria Fiuk – klasa III e, Alicja Kozyrska – klasa IV c.

 

Wszyscy laureaci poszczególnych konkursów otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Wszystkim składamy serdeczne gratulacje i podziękowania.

Dzięki obchodom tego międzynarodowego święta nasi uczniowie mieli okazję lepiej poznać bibliotekę szkolną, a nauczyciele bibliotekarze swoich czytelników. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych ma na celu, m.in. podtrzymanie tradycji czytelnictwa, zachęcanie do pogłębiania wiedzy i obcowania ze słowem pisanym – nie tylko w komputerze. Jednocześnie dla nas – bibliotekarzy głównym celem jest to, by biblioteka była postrzegana jako miejsce szczególnie przyjazne i sprzyjające rozwijaniu własnych pasji i zainteresowań.

 

Marta Sołdaj, Jolanta Markuszewska

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2016