REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA 08.05.2018

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 14.05.2018 r.

Dnia 08 maja 2018 r. w Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej wystąpili z programem artystycznym  z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości uczestniczyli władze miasta, przedstawiciele Rady Miejskiej, członkowie Koła Polskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, prezes TPP i reprezentanci Legionu Harcerskiego im. H. Dekutowskiego, pseud. „Zapora”.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Występ młodych artystów miał charakter informacyjno-wspomnieniowy. Tło do wydarzenia stanowiły oryginalne filmy dokumentalne oraz prezentacja multimedialna przybliżająca wydarzenia z lat 1939-1945. Uczniowie wcielili się w postaci z czasów II wojny światowej i bardzo sugestywnie odegrali scenki historyczne obrazujące tajne nauczanie w okupowanej Polsce i przeprawę harcerzy przez kanały. Wypowiedź Janiny Lewandowskiej – pilotki i jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu, w której rolę wcieliła się jedna z uczennic, wywołała łzę wzruszenia u niejednego widza. Żywe obrazy pozwoliły widowni „przenieść się” do okupowanej Polski i zrozumieć sytuację dzieci oraz dorosłych żyjących w ówczesnych czasach. Część artystyczną wzbogaciły sentymentalne wiersze i patriotyczne pieśni z czasów II wojny światowej.

Na koniec uroczystości artyści zaapelowali o pokój na świecie odśpiewując pieśń „My nie chcemy więcej wojny”:

My nie chcemy więcej wojny,
Chcemy żyć życiem spokojnym,
Jaki długi i szeroki jest nasz świat.
Chcemy miłość stworzyć wszędzie,
wojna niech legendą będzie,
szczęście, miłość niech okryje
wojny ślad, z dawnych lat.

Na koniec głos zabrał Pan Burmistrz, członkowie Rady Miejskiej oraz prezes KPZW RP i BWP- pan Adam Popiołek, który jako żołnierz II wojny światowej wspominał swój szlak wojenny, atmosferę tamtych dni, a także  powojenne lata służby  dla Polski.

 

Jolanta Markuszewska, Marta Sołdaj


 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2018