REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 INFORMACJE ZE SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 25.04.2018 r.

Co słychać w bibliotece szkolnej? 

W 2017 roku  biblioteka szkolna otrzymała środki finansowe na zakup książek w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2017-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki publiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży. Wartość projektu wyniosła 15 000 zł. Do biblioteki zakupiliśmy 982 książki, które zaprezentowaliśmy uczniom na wystawie nowości czytelniczych.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

W ramach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przygotowaliśmy dla uczniów klas I-III gazetkę o najpopularniejszych postaciach z bajek i baśni oraz przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o postaciach z bajek i baśni.

 

 

Po przeczytaniu przez uczniów klas III książki pt. „Jesień liścia Jasia”, zorganizowaliśmy  konkurs plastyczny „Jesienne kompozycje”. Jego celem było przygotowanie kompozycji jesiennych z wykorzystaniem różnorodnych darów jesieni.

Z klasą II „a” przygotowaliśmy projekt edukacyjno-wychowawczy  pt. „Grunt to dobre wychowanie – tworzymy klasową encyklopedię savoir vivre”. Celem projektu było zapoznanie dzieci ze standardami dobrego wychowania. Projekt zrealizowano w oparciu o zakupioną z NPRCz książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci”. Dzięki uczestnictwu w projekcie dzieci opanowały m.in. sztukę konwersacji, dobre maniery w życiu codziennym, przygotowanie przyjęcia oraz zasad doboru odpowiedniego ubioru.

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowaliśmy zajęcia plastyczne pt. „Portret Misia”, w których wzięli udział uczniowie klas młodszych. Zapoznaliśmy także uczniów z fragmentami książek, których bohaterem jest miś. Równocześnie zaprezentowaliśmy je na wystawie, aby uczniom łatwiej było odnaleźć te pozycje na naszych bibliotecznych półkach. Tego dnia dzieci dzięki przygotowanej gazetce poznały historię pierwszego pluszowego misia.

W klasach V wspólnie z nauczycielami języka polskiego przeprowadziliśmy projekt czytelniczy „Czytaj z nami - Miziołkami”. Jego celem była popularyzacja literatury dziecięcej, a także doskonalenie umiejętności pisarskich i rozbudzanie kreatywności twórczej czytelników. Uczniowie po lekturze książki J. Olech „Dynastia Miziołków” ocenili ją jako: pełną humoru, ciekawą, zabawną, na czasie, a następnie wspólnie z nauczycielami zaplanowali zadania do realizacji w grupach. Efektem wspólnych działań dzieci były „Dzienniki klasowe - czyli zabawne anegdoty z życia własnej klasy”.

  

W klasach VI przeprowadziliśmy projekt popularyzujący czytelnictwo i literaturę młodzieżową „To warto przeczytać - bestsellery szóstoklasisty”. Jego głównym celem była promocja książki i czytelnictwa; zwiększenie roli biblioteki szkolnej w kształceniu, wychowaniu i rozwijaniu zainteresowań dzieci i młodzieży; uświadomienie uczniom korzyści płynących z obcowania z literaturą; rozbudzenie zainteresowania książką; sprawienie, aby czytanie stało się nawykiem i przyjemnością. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytania: Dlaczego warto czytać? Jakie korzyści czerpię z czytania? Co zrobić, aby czytanie nie było przykrym obowiązkiem? Wysłuchali nagrań wypowiedzi ludzi kultury i nauki (Agnieszki Holland, prof. Jana Hartmana, prof. Jerzego Bralczyka), którzy dzielili się wiedzą na temat wartości płynących z czytania oraz opowiadali o  swoich wyborach czytelniczych w różnych momentach życiowych. Szóstoklasiści poznali też cytaty z różnych dzieł literatury światowej na temat wartości książki w życiu człowieka i próbowali je zinterpretować. Następnie dzielili się swoją wiedzą na temat swoich wyborów czytelniczych i prezentowali fragmenty ulubionych lektur. Zadanie podsumowujące projekt polegało na wykonaniu plakatów książek, które uczniowie uznali za warte przeczytania i godne polecenia swoim kolegom z klas szóstych i siódmych. Zostały one zaprezentowane na korytarzu szkolnym na drzwiach do klasopracowni, aby podczas przerw uczniowie z całej szkoły mogli poznać tytuły książek, które zdaniem szóstoklasistów warto przeczytać.

 

W marcu zorganizowaliśmy dla uczniów klas I-III konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony bohater literacki”. Jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, kształtowanie kreatywności i wrażliwości estetycznej oraz doskonalenie ich umiejętności plastycznych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Napłynęło do nas wiele prac, z czego aż 17 otrzymało wyróżnienia. Po ogłoszeniu i wręczeniu nagród przygotowaliśmy pokonkursową wystawę prac.

 

Jolanta Markuszewska, Marta Sołdaj, Anna Rosińska-Stola

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2018