REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 MIEJSKA GRA O HISTORII PONIATOWEJ

HARCERSTWO

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 25.10.2017 r.

17 października harcerze z 38 Drużyny Harcerskiej zaprosili swoich starszych kolegów z klasy VII c do udziału w Grze Miejskiej pt.: Ocalmy od zapomnienia. Harcerstwo jest bowiem taką formą działania, gdzie często uczymy się poprzez ruch i zabawę. I taki sposób spędzenia wtorkowego popołudnia zaproponowaliśmy siódmoklasistom.

Czytając mapę musieli oni dotrzeć w kilka znacznie oddalonych od siebie punktów w naszym mieście i odszukać harcerskie patrole. Tam czekały na nich zadania. Dotyczyły one głównie wiedzy o Poniatowej, jej historii, ale oczywiście były i konkurencje sprawdzające pamięć, celność czy spostrzegawczość. Dla większości uczniów była to okazja, aby odszukać ślady przeszłości w naszym mieście, dotrzeć do wielu miejsc pamięci, o których przypominają różnorodne pomniki. Wiele z nich zostało odkrytych właśnie podczas naszej zabawy. Za poprawne wykonanie zadania każda grupa otrzymywała punkty.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Ostatecznie wszystkim zespołom udało się dotrzeć do miejsca finału, gdzie czekali harcerze. Gdy zapłonęło ognisko, grupy połączyły siły i wykorzystując zdobyte na punktach patrolowych karteczki ułożyły hasło przewodnie naszej gry. Brzmiało ono: Hitlerowski Obóz Zagłady w Poniatowej.

To właśnie było głównym tematem naszych dalszych rozmów przy ognisku. Pani Monika Wnuk przybliżyła historię powstania obozu pracy w Poniatowej, sytuację tamtejszych więźniów oraz tragedię związaną z akcją likwidowania obozu w 1943 roku. Doszło wówczas do okrutnego mordu dokonanego na ludności żydowskiej podczas akcji pod kryptonimem „Erntefest” (akcja „Dożynki”). Wielu z nas wzruszyły relacje byłych więźniarek: Ludwiki Fiszer i Estery Rubinstein, które przytoczyła dh Jolanta Markuszewska. Były to kobiety, które cudem ocalały i udało im się zbiec z miejsca tragedii.

Nasze spotkanie zakończyło wspólne ognisko, przy których upiekliśmy kiełbaski. Wyczerpani długim spacerem, zjedliśmy je ze smakiem. Na pewno to spotkanie długo zostanie w naszej pamięci.

 

dh. Jolanta Markuszewska



 

redaguje Rafał Pastwa  © 2017