REALIZOWANE PROJEKTYeTWINNING ERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 155. ROCZNICA URODZIN PATRONA SZKOŁY

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

PSYCHOLOG

 

 

  opublikowano dnia 16.10.2019 r.

W bieżącym roku szkolnym obchodzimy 155. rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego - patrona naszej szkoły. To znakomita okazja do przypomnienia sylwetki tego pisarza, którego twórczość w wielu aspektach ma wymiar ponadczasowy i jest w dużej mierze aktualna do dziś.

Dlatego 4 października 2019 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. „Stefan Żeromski - pisarz, społecznik, patriota” adresowane do uczniów z klas siódmych i ósmych. Młodzież miała możliwość podsumować wiedzę o patronie, którą nabyła podczas, organizowanych w latach ubiegłych, wycieczek do Nałęczowa. Uczniowie poznali różne oblicza Żeromskiego, ciekawostki dotyczące patrona szkoły, który nie tylko był pisarzem, ale też żywo angażował się w działalność społeczną, oświatową, kulturalną i polityczną. Ufundował ochronkę dla ubogich dzieci, biblioteki, założył tajną szkołę powszechną, w której sam wykładał literaturę, zainicjował teatr amatorski, doprowadził do powołania do życia Uniwersytetu Ludowego, organizował kursy dokształcające dla uczniów szkoły rzemieślniczej.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

 

Na warsztatach uczniowie nie tylko wysłuchali wykładu, ale też mieli okazję obejrzeć prezentację przybliżającą sylwetkę patrona oraz wysłuchać krótkich audycji radiowych o dziecięcych i szkolnych latach pisarza. Poznali również dzieła pisarza wyeksponowane na wystawie oraz książki popularno-naukowe, przybliżające sylwetkę Żeromskiego. Następnie uczniowie, podzieleni na sześć grup, współpracowali ze sobą przy tworzeniu projektów tematycznych dotyczących patrona: kalendarium życia, twórczość, drzewo genealogiczne, Nałęczów Żeromskiego, ciekawostki i cytaty, pomniki poświęcone pisarzowi.

Młodzież pracowała z dużym zaangażowaniem, wykazała się niezwykłą kreatywnością i ciekawymi pomysłami. Realizując wyznaczone zagadnienia,  każda z grup w sposób szczegółowy zgłębiała wiadomości o pisarzu, uczniowie poznali historię rodu Żeromskich,  miejsca szczególnie bliskie sercu patrona, ważne wydarzenia, które w sposób znaczący wpłynęły na jego życie oraz twórczość.

Na koniec warsztatów podsumowaliśmy wspólną pracę, a plakaty będą stanowiły doskonałe źródło informacji o Stefanie Żeromskim dla pozostałych uczniów naszej szkoły i zostaną wyeksponowane podczas obchodów 155. rocznicy urodzin pisarza i Jubileuszu 70-lecia szkoły.

 

Jolanta Markuszewska, Wiesława Sudy


 

redaguje Rafał Pastwa  © 2019