REALIZOWANE PROJEKTYeTWINNING ERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 38 DRUŻYNA HARCERSKA Z SP PONIATOWA 

HARCERSTWO

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 23.03.2019 r.

W dniach 9-10 marca 2019 roku harcerze z 38 Drużyny wyjechali na biwak do Jakubowic Konińskich. Spotkaliśmy się tam z naszymi przyjaciółmi ze Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej z okazji Dnia Myśli Braterskiej święta przyjaźni obchodzonego przez skautów na całym świecie. Jak zawsze nasze spotkanie rozpoczął uroczysty apel powitalny, a potem nadszedł czas próby dla naszych sześciu harcerek, które uczestniczyły w kursie zastępowych. Miały one przeprowadzić zbiórki zgodnie z przygotowanym wcześniej konspektem, co było ostatnim elementem wymaganym do pozytywnego zakończenia kursu. Wszystkie dziewczyny świetnie poradziły sobie z zadaniem. Doskonale przygotowały się do tej próby i doceniły pracę instruktorów, zwłaszcza gdy musiały okiełznać niesforne zuchy. Harcerskie B.R.A.W.O! dla druhen, które otrzymały patent zastępowego. Wieczór upłynął nam na wspólnym śpiewaniu i harcach. Tego dnia na wysokości zadania stanęli druhowie z zastępu Szyszunie, którzy pamiętali o Dniu Kobiet i zachowali się po rycersku, wręczając wszystkim druhnom słodki upominek.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Wydawałoby się, że po dniu pełnym wrażeń nic nie zakłóci naszego spokojnego snu. Tymczasem w środku nocy został ogłoszony apel i wszyscy mieli stawić się w pełnym umundurowaniu na świeczowisku. Tu nastąpiła długo oczekiwana przez Biszkopty uroczystość – Przyrzeczenie Harcerskie. Również dwie dziewczyny z naszej drużyny: Ola D. i Ola K., które pozytywnie zaliczyły próbę harcerską, ślubowały: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”. Od tego momentu mogą nosić na mundurze upragnione krzyże harcerskie.

 

Sobotę, 10 marca rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki, a tuż po śniadaniu  podzieleni na patrole wyruszyliśmy na grę terenową. Tu przydały się nasze umiejętności nabyte na zbiórkach: odczytywanie mapy, umiejętność przeprowadzenia musztry, znajomość prawa harcerskiego, budowania ognisk i wiele, wiele innych. Liczyła się współpraca i pozytywne nastawienie. Po tym niewątpliwie długim spacerze byliśmy bardzo głodni, o czym świadczą puste pudełka, które pozostały po pizzy.

Potem jeszcze zabawy, ostatnie zadania w zespołach i porządkowanie sal. Tuż przed wyjazdem wszyscy uczestnicy biwaku spotkali się na uroczystym apelu pożegnalnym. Tu nastąpiło podsumowanie naszych zadań, które realizowaliśmy w patrolach, a uczestniczki kursu zastępowych odebrały zaświadczenia o ukończeniu  szkolenia i gratulacje od samej komendantki ZDZL – hm. Krystyny Adamczyk. W atmosferze przyjaźni, braterstwa i wzajemnej tolerancji pożegnaliśmy się harcerskim „czuwaj” i zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów. Kolejne harcerskie spotkanie już wkrótce, dla wielu z nas będzie to duża niespodzianka.

 

 

CZUWAJ!

Drużynowa: phm. Jolanta Markuszewska

Zdjęcia – pwd. Dorota Herda

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2019