REALIZOWANE PROJEKTYeTWINNING ERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 CIEKAWE SZKOLNE WYCIECZKI

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

PSYCHOLOG

 

 

  opublikowano dnia 06.11.2019 r.


Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

30 września i 1 października klasy 6a i 6e wraz z opiekunkami uczestniczyły w jesiennych warsztatach ornitologicznych, zorganizowanych przez pracowników Stacji Terenowej Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Pukałach na Roztoczu. W atrakcyjnym przyrodniczo rejonie Puszczy Solskiej, pod okiem przewodników – pana Sylwestra Aftyki i jego żony Ani nauczyliśmy się rozpoznawać zarówno lokalną, jak i przelotną ornitofaunę oraz poszerzyć swoją wiedzę o niej. Oprócz terenowej lekcji o ptakach mogliśmy również uczestniczyć w obchodach, obserwowaliśmy wspinaczkę na szczyt drzewa, a pani Ania przygotowała dla nas gry i zagadki. Na koniec czekała nas jeszcze jedna niespodzianka – ognisko z kiełbaskami.

Czym są obchody? Na to pytanie odpowiedziała jedna z uczestniczek warsztatów – Ola Gąska z klasy 6e.

Sprawdzanie czy ptaki złapały się w sieć nazywa się obchodami. Wykonuje się je co godzinę, a kiedy pada deszcz nawet co pół. Pierwszy obchód wykonuje się przed wschodem słońca a ostatni po zmroku. Specjalne sowie siatki sprawdza się też w nocy co dwie godziny. Ptaki nie mogą wisieć w siatkach za długo, ponieważ to grozi przegrzaniem lub wyziębieniem, dlatego że w sieci pióra nie układają się prawidłowo. Ornitolog w czasie obchodu wyplątuje schwytane ptaki z sieci i wkłada do specjalnego woreczka, w którym czują się bezpiecznie, po czym zanosi do stołu obrączkarskiego. Następnie oznacza się gatunek, mierzy, waży a potem obrączkuje. Chyba, że ptak już ma obrączkę  – wtedy tylko spisuje się dane. Po tych czynnościach zwierzęta odzyskują wolność. Podczas naszych obchodów w sieci najchętniej łapały się sikorki bogatki, modraszki, rudziki, kos, trznadel, kopciuszek i zimorodek.

 

Anna Sawicka

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2019