REALIZOWANE PROJEKTYeTWINNING ERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 BEZPIECZEŃSTWO I UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

PSYCHOLOG

 

 

  opublikowano dnia 12.12.2019 r.

W dniu 04 grudnia 2019 roku uczniowie z klas IV ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej gościli Pana Jacka Pietrasia strażaka z Ochotniczej Straży Pożarnej z Poniatowej.

W trakcie pogadanki prelegent zaznajomił uczniów z zawodem strażaka, sprzętem i rodzajem wykonywanych działań. Zademonstrował sprzęt biorący udział w akcji ratowniczej, zwracając uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas tego typu zdarzeń. Zwrócił uwagę na zagrożenia czyhające na dzieci i osoby dorosłe w życiu codziennym. Wyjaśnił, co to jest „czad” i jakie są skutki wywołuje. Uzmysłowił słuchaczom, jak ważną rolę odgrywa stosowanie czujników dymu. Udzielił informacji dotyczących bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru i wypadku. Uczniowie przypomnieli sobie w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną oraz jak rozmawiać z dyspozytorem używając numerów alarmowych 998 i 112.

Podczas prelekcji strażak przekazał informacje dotyczące podstawowych czynności ratujących życie, począwszy od oceny bezpieczeństwa własnego i osoby poszkodowanej. Uświadomił, jak właściwie ocenić przytomność i oddech osoby potrzebującej pomocy oraz jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe. Pokazał również defibrylator i poinstruował obecnych, jak z niego korzystać. Każdy miał możliwość przećwiczyć praktycznie prawidłowe wykonanie ucisków klatki piersiowej i oddechów ratunkowych na fantomie przy użyciu defibrylatora.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Dzięki temu spotkaniu wszyscy zdali sobie sprawę z tego, jak ważne jest szybkie wezwanie pomocy i zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach.

 

Anna Ćwiklak

 


 

redaguje Rafał Pastwa  © 2019