HISTORIA
Próby wzniesienia kościoła filialnego w Kraczewicach były podejmowane od 1909 roku, na co jednak władze carskie nie wyraziły zgody. Dopiero w 1919 roku właściciel majątku Kraczewice Henryk Gerlicz przekazał 2,28 m ziemi na cmentarz i stykający się z nim cmentarz grzebalny. Plan kościoła wykonał arch. Brzusko z Puław, zgromadzono materiały i rozpoczęto budowę. W dniu 15.VIII.1920 r. benedyfikował kościół dziekan Kurowski ks. M. Dworzycki, pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Swiostek. W 1921 r. zbudowano dzwonnicę prowizoryczną, w 1935-1936 dzwonnicę obecną. Cmentarz kościelny zadrzewiono.

Po lewej stronie wejścia głównego do kościoła była w tym czasie zbiorowa mogiła 40 Rosjan poległych w walce z Niemcami, pochodząca z 1916 roku. W nieustalonym czasie mogiła została zlikwidowana, być może przez ekshumację na sąsiadujący cmentarz grzebalny.

Cmentarz kościelny ma ogrodzenie metalowe, nowe, na betonowym cokle.

W prawym górnym rogu cmentarza w ostatnich latach wzniesiono ołtarzpolowy w formie zadaszenia na słupkach ustawionych na kamiennym podmurowaniu.

Prace budowlane i konserwatorskie, ich przebieg i dokumentacja

1920 - wyznaczenie terenu cmentarza kościelnego i budowa kościoła

1921 - budowa prowizorycznej dzwonnicy

1935 -36 - budowa obecnej dzwonnicy

Powierzchnia użytkowa - 3.128 m2

 Szczegółowy opis

Sytuacja

Zespół kościelny usytuowany jest w środkowej części wsi Kraczewice, po północnej stronie drogi Poniatowa-Szczuczki, na terenie płaskim, zadrzewionym w 1920 roku po zbudowaniu kościoła. Do cmentarza kościelnego bezpośrednio przylega od wschodu cmentarz grzebalny założony w tym samym czasie, oraz od północy powstały w latach późniejszych jako powiększenie pierwotnego. Wzdłuż zachodniej granicy cmentarza kościelnego biegnie droga polna prowadząca do północnej części /nowszej/ cmentarza grzebalnego.

Kompozycja

Układ przestrzenny zespołu nie był planowany. Właściciel majątku Kraczewice Henryk Gerlicz przekazał na własność kościelną obszerną parcelę rozciągniętą wzdłuż drogi Poniatowa-Szczuczki. Zachodnią jej część przeznaczono na cmentarz kościelny, na znacznie większej części wschodniej założono cmentarz grzebalny. W tym samym, 1920 r. erygowano parafię.
Po postawieniu w środku części zachodniej parceli kościoła, dokonano nasadzenia drzew gatunkowo dobieranych zapewne przypadkowo, być może pochodzących z parku dworskiego.
O braku koncepcji planu przestrzennego świadczy również pierwotne usytuowanie dzwonnicy prowizorycznej na osi kościoła, co wzbudziło sprzeciw parafian i nieporozumienia z ówczesną dziedziczką.
Obecną dzwonnicę zbudowano w latach 1935-1936 i postawiono ją w innym już miejscu, w południowo-wschodnim na rożcu cmentarza kościelnego.
Istniejący układ przestrzenny zespołu kościelnego w Kraczewicach, mimo przypadkowości formowania go, jest kompozycją zwartą geometryczną, z osią symetrii będącą jednocześnie osią widokową kościoła.

 

Wykonał: Tomasz Tomczyk 2007

 

>CMENTARZ

Kościół w Kraczewicach

WWW

STRONA GŁÓWNA

HISTORIAKOŚCIÓŁDZWONNICACMENTARZGALERIA