REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

 

W październiku 2014 w naszej szkole włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

To święto jest organizowane od 1999 roku przez INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Tu bowiem nie tylko udostępnia się zbiory, lecz także wpływa na czytelników, kształtując ich zainteresowania oraz wspomagając rozwój osobowości. Uczniowie dzięki dodatkowym zajęciom prowadzonym w bibliotece mogą rozwijać i odkrywać swoje zainteresowania, pasje i talenty. To właśnie biblioteka szkolna ze względu na systematyczność swoich oddziaływań wychowawczych ma największą skuteczność, a także rzutuje na dalsze czytelnicze zachowania. W tym roku tematem przewodnim święta były słowa Umberto Eco: „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.

Włączając się aktywnie w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowałyśmy szereg bardzo ciekawych przedsięwzięć: konkursy plastyczne, literackie, czytelnicze oraz z wiedzy ogólnej.

Ich celem było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole, zwrócenie uwagi w niekonwencjonalny, atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, przybliżenie uczniom księgozbioru.

Już w pierwszych dniach października pojawiły się w bibliotece liczne dekoracje, zarówno przed wejściem jak i wewnątrz, które informowały czytelników o tym święcie.

Wszystkie klasy otrzymały zaproszenia informujące o różnych imprezach i uroczystościach, które były zaplanowane w bibliotece z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Pierwszy konkurs „Zgaduj - Zgadula” cieszył się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród uczniów z klas I-III, jak i IV-VI. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ogólną, za co otrzymywali słodki upominek. Nagrody zwabiły do biblioteki nie tylko szkolnych omnibusów, ale też grono łasuchów.

Kolejny konkurs pt.: Czyja to karykatura?” adresowany był do uczniów klas IV-VI. Wzbudził on dużo emocji. Wyzwolił u dzieci potrzebę samodzielnego dotarcia do oryginalnych zdjęć polskich pisarzy i pozyskiwania informacji o nich z różnych wydawnictw albumowych zgromadzonych w naszej bibliotece.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoją znajomość książek biorąc udział w konkursie „Jaka to lektura?” Zadanie polegało na odgadnięciu tytułów książek i ich autorów na podstawie cytatów z lektur.

Uczniowie utalentowani plastycznie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w konkursach:

  - klasy I: Ilustracja do wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”,

  - klasy II-III: „Czego nie lubi książka?”,

  - klasy IV-VI: Plakat promujący bibliotekę szkolną.

Nie zapomniałyśmy również o tych, którzy mają "lekkie pióro" i przygotowałyśmy konkurs literacki dla klas IV-VI pt.: „Moja biblioteka za 100 lat”. Jego celem było pobudzić fantazję i wyobraźnię naszych czytelników na temat biblioteki przyszłości. Uczniowie z klas III mieli szansę napisać list do ulubionego bohatera książkowego.

Oprócz konkursów w bibliotece czekały na czytelników także inne atrakcje.

W październiku nasi pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej i od tej pory samodzielnie korzystają za zbiorów naszej książnicy. Dla najmłodszych dzieci spędzających czas na świetlicy zorganizowałyśmy popołudniowe kawiarenki literackie. Podczas tych spotkań w bibliotece dzieci mogły wysłuchać czytanych przez bibliotekarki baśni, bajek i legend polskich.

Podczas tego miesiąca zwróciłyśmy uwagę naszych czytelników na ważne wydarzenia i rocznice literackie. Przygotowałyśmy. gazetkę poświęconą patronowi naszej szkoły - Stefanowi Żeromskiemu z okazji 150 rocznicy urodzin.

W bieżącym roku przypada też 120 rocznica urodzin Juliana Tuwima. Z tej okazji w bibliotece pojawiła się gazetka przybliżająca sylwetkę pisarza. Chętni uczniowie z klas I-II wzięli udział w konkursie sprawdzającym uważne przeczytanie wiersza Juliana Tuwima pt. „Warzywa”.

Dla klas III przygotowałyśmy dwuetapowy konkurs ze znajomości twórczości poety. Zadania wymagały od uczniów zapoznania się z wierszami zamieszczonymi w tomiku "Najpiękniejsze wiersze dla dzieci" Juliana Tuwima. Zmagania konkursowe uatrakcyjnił krótki występ uczniów z klasy VI c, którzy zaprezentowali bohaterów wierszy Tuwima w scence pt.: „Znani i lubiani”.

W październiku biblioteka wzbogaciła się o nowości książkowe i kilkadziesiąt lektur. Zaprezentowane zostały one na wystawie „To warto przeczytać”.

Wszystkie zorganizowane imprezy i konkursy  miały na celu zachęcenie uczniów do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki. Mobilizowanie do różnorakich działań związanych z poszerzaniem wiedzy, samokształceniem i rozwijaniem własnych zainteresowań jest ze wszech miar pożądane. Choć potocznie mówi się o schyłku czytelnictwa, wypieraniu go przez szeroko pojęte elektroniczne multimedia, to jednak nadal tradycyjna książka „trzyma się mocno”. Święto, takie jak Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, ma na celu m.in. podtrzymanie tradycji czytelnictwa, zachęcanie do pogłębiania wiedzy i obcowania ze słowem pisanym – nie tylko w komputerze.

 

Jolanta Markuszewska, Marta Sołdaj

w górę/up

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2014