REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 LEKCJE PRZYWÓDZTWA  RAFAŁ PASTWA

PRZYWÓDZTWO

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

    KONCENTRACJA  

Koncentracja jest główną cechą dobrego przywódcy.

Aby być skutecznym, oficer musi mieć wyraźny obraz tego co go czeka. Taki obraz wymaga, aby oficer zajmował się wszystkimi priorytetami, niekoniecznie przestrzegając kolejność. Oficer musi rozwijać umiejętność równoczesnego dostrzegania wszystkich wątków swego działania, które może podjąć lub też wyeliminować.

źródło: www.startrek.com

Skuteczność oficera jest wprost proporcjonalna do stopnia koncentracji na najważniejszych zadaniach.

Oficerowie powinni rozwijać swoją pełną zdolność umysłową, aby dostosować się do najróżniejszych wymagań i nowych sytuacji i nauczyć się stawiać czoła trudnościom przez inwencję. Tacy oficerowie przedstawiają o wiele większą wartość dla Floty Gwiezdnej niż ci, którzy zaprzestali rozwoju, osiągając poziom umiejętności naśladowania innych.

Ilość czasu i uwagi, jakie oficer musi poświęcić innym wzrasta wraz z jego stopniem i pozycją. Jako że nikt nie może być wszechstronny, oficer musi szybko nauczyć się odróżniać korzystne wykorzystanie swego czasu i obecności od marnowania ich. Jakość celu i wytrwałość w dążeniu do niego zmniejsza wysiłek, który trzeba włożyć, aby być efektywnym.

Zejście z drogi do celu może być spowodowane przyjęciem zbyt dużej ilości obowiązków, ale utalentowani przywódcy najczęściej zawodzą z powodu zbyt rozrzutnego lub niezdecydowanego wykorzystania swych zdolności.

W przestrzeni kosmicznej oficer nie może pozwolić na rozproszenie uwagi załogi przez źle pojęte współzawodnictwo.

Gdy ktoś w sposób widoczny nie nadaje się do swej roli, najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu jest skoncentrowany entuzjazm i zapał do pracy.

Najlepszym sposobem, aby zostać powołanym na wyższe stanowisko jest skoncentrowanie się na dobrym wykonaniu swego zadania. Ten, który koncentruje się zbytnio na tym, co przyniesie przyszłość, traci wiele z teraźniejszego siebie.

Kiedy oficer przekonuje się, że potęga koncentracji wiedzie do powodzenia misji, poweźmie wszelkie starania, aby ukształtować tę siłę u swoich podkomendnych. Będzie rozważnie i niestrudzenie przestrzegał przed roztrwanianiem przynoszącego korzyści wysiłku i cennych zasobów.

Koncentracja na najważniejszych aspektach obowiązków powoduje, że wszelkie drugorzędowe lub mechaniczne czynności wykonujemy z łatwością i dokładnością przyzwyczajenia.

Gwarantuje wam, że jeśli najpierw skoncentrujecie swe wysiłki na sprawach najwyższej wagi i na wykorzystaniu możliwości, które daje wam wasze stanowisko, przekonacie się, że możecie wyzwolić w sobie i w swojej załodze o wiele więcej inicjatywy, siły, pomysłowości i wyobraźni. Wszystko to jest nieodzowne dla odniesienia sukcesu.

 

Tak postępujcie.

Źródło: "Star Trek - następne pokolenie Tak postępujcie" Wess Roberts, Bill Ross Wyd. IFC PRESS, Kraków, 1999

 

pomysł i opracowanie rap

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2017