REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 LEKCJE PRZYWÓDZTWA  RAFAŁ PASTWA

PRZYWÓDZTWO

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

   KRYZYS   

Wyczucie sytuacji kryzysowej jest ważną umiejętnością. 

Pilność działania nie może być interpretowana jako pośpiech, lecz jako celowe działanie. Takie działanie musi być rozważne i wykonane z cierpliwością. Rozwaga jest tu nie opóźnieniem, lecz rozpatrzeniem możliwości. Cierpliwość to nie nadmierna pobłażliwość, ale pilność. Oficer, który kieruje się poczuciem pilności działania, zawsze podejmuje taki wybór, aby stwarzać jak najlepsze sposobności w jak najbardziej korzystnym czasie.

Oficer, który ma wyczucie sytuacji kryzysowej jest osobą mądrą. Wie, jaki jest cel i znaczenie zadania. Jego energia będzie zawsze celowo użyta i nigdy nie straci on odwagi do działania.

źródło: www.startrek.com

Jestem przekonany, że taki oficer potrafi panować nad okolicznościami i nie pozwala, by one zapanowały nad nim. Okoliczności rzadko przeszkadzają w osiągnięciu celu oficerowi, który kieruje się potrzebą działania.

Należy rozumieć sens pilności działania w wykonywaniu obowiązków i tego samego wymagać od podkomendnych.

Ogromnie ważne jest, aby zrozumieć, że podczas wielu ważnych misji przychodzi taki moment, w którym musimy podjąć decyzję, od której zależy powodzenie misji. Często wyczucie, czy ten moment już nadszedł jest o wiele trudniejsze niż sama decyzja.

Działanie ze świadomością pilności działania przynosi opanowanie i siłę. Często to, co robimy rozsądnie i z cierpliwością kosztuje nas mniej wysiłku i przynosi większe efekty.

Niektóre misje wymagają działania w ograniczonym czasie. Jednak właściwie zawsze wystarcza czasu, jeśli załoga dobrze wykonuje swoje zadania.

Mając świadomość niezwłocznej potrzeby działania, załoga najpierw musi określić cel działania, potem wykonuje swe zadania i osiąga rezultat najlepszy, na jaki ją stać.

To jak wiele osiągnie oficer Floty zależy od jego zdolności, od możliwości działania i samego działania. Pierwsze dwa czynniki często trudno zmienić, ale możemy w nie ingerować. Trzeci czynnik jest prawie w całości pod kontrolą oficera. Może on określić jakie działania podejmie, łącząc swoje umiejętności z okolicznościami. Ponadto rezultat jego działania jest określany jako jego dokonanie.

Obowiązek należy połączyć ze świadomością potrzeby działania. Wtedy można osiągnąć znakomite wyniki nawet w trudnych warunkach.

Tak postępujcie.

Źródło: "Star Trek - następne pokolenie Tak postępujcie" Wess Roberts, Bill Ross Wyd. IFC PRESS, Kraków, 1999

 

pomysł i opracowanie rap

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2017