REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 LEKCJE PRZYWÓDZTWA  RAFAŁ PASTWA

PRZYWÓDZTWO

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

    KOMPETENCJA 

Od was jako przyszłych oficerów Floty Gwiezdnej oczekuje się kompetentnego wypełniania wszystkich aspektów waszych obowiązków. Będziecie także odpowiedzialni za dopilnowanie, by wasi podkomendni również wypełniali swe obowiązki kompetentnie.

Niezależnie ile wiedzy posiada osoba, mądrość jest obrazem i potwierdzeniem doświadczenia.

Oficer powinien powiększać swą wiedzę przez innych i dzięki innym. Powinien także kształcić i uzupełniać swoje doświadczenie poprzez doświadczenie innych.

Niemożliwe jest opanowanie całej nauki czy sztuki w krótkim czasie. By stać się wybitnym w jakimś kierunku, należy wytrwale walczyć z przeciwnościami, aż odnajdzie się jego sekret.

źródło: www.startrek.com

Oficer wyposażony w technologie i urządzenia, których nie potrafi kompetentnie używać jest o wiele mniej efektywny niż ten, który posiada instrumenty o mniejszym stopniu zaawansowania.

Prawdopodobnie najmniejszym niebezpieczeństwem zagrażającym efektywności oficera jest zbyt duża wiedza. Jednakże zdarza się, że osoba bardzo wykształcona nie potrafi zastosować swej wiedzy w praktyce. Dlatego oficerowie powinni uczyć się tego, co będzie potrzebne im podczas służby we Flocie.

Nikt nie nabędzie kompetencji bez działania. Jeśli doświadczenie ma być uzupełnieniem wiedzy i zdolności, to musi być świadomie stosowane w praktyce.

Władza jednostki pochodzi częściowo ze stanowiska, które piastuje. Jednakże najdoskonalszym miernikiem jego władzy jest jego kompetencja w dziedzinie, w której władzę sprawuje.

We Flocie Gwiezdnej bardziej ceni się oficera, który potrafi zaadoptować się do najróżniejszych trudnych sytuacji i który potrafi z pomysłowością radzić sobie w trudnych warunkach, niż oficera, który posiada tylko odtwórcze zdolności.

Jednym z najpewniejszych sposobów wykształcenia kompetencji u członków załogi jest wskazanie im, jak poradzić sobie z błędami zanim staną się one nałogiem.

Pewność siebie jest pozytywną cechą oficera, lecz nie wystarcza, by zapewnić mu pełną efektywność. By załoga była zdolna do skutecznego działania, dowódca powinien przekazać swym podkomendnym instrukcje, jak i doświadczenie, które pozwolą im odnieść sukces.

Nabywanie doświadczenia nie ma końca. Zawsze pozostaje coś, czego musimy się nauczyć. Są inni, którym musimy przekazać nasze doświadczenie i wiedzę, a także ci, których kompetencja pozwoli nam udoskonalić naszą kompetencję.

Kompetencja jest w rzeczy samej naszą siłą napędową.

Tak postępujcie.

 

Źródło: "Star Trek - następne pokolenie Tak postępujcie" Wess Roberts, Bill Ross Wyd. IFC PRESS, Kraków, 1999

 

pomysł i opracowanie rap

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2017