REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 LEKCJE PRZYWÓDZTWA  RAFAŁ PASTWA

PRZYWÓDZTWO

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

    UCZCIWOŚĆ INTELEKTUALNA   

Ponieważ człowiek jest istotą kierującą się uczuciami, możemy zostać skłonieni przez to, co wydaje się w danym momencie koniecznością do złego. Ta konieczność często okazuje się być wynikiem ignorancji lub odmowy.

Nieufność pojawia się z wielu powodów. Oficerowi, który dąży do celu egoistycznymi i fałszywymi środkami, może się wydawać, że znalazł klucz do sukcesu. Lecz przyjdzie dzień, gdy wszystko wyjdzie na jaw i wtedy nawet jego wiarygodne słowa stracą wartość.

Osoba z zasady nieuczciwa nigdy nie będzie miała szansy zmienić swego zachowania, ponieważ zamknie się przed nią taka możliwość. Bycie szczerym wobec siebie oznacza bycie szczerym wobec tych, którzy mogą otworzyć przed Tobą taką możliwość.

źródło: www.startrek.com

Łatwo zauważamy wady innych, jednak bardzo trudno jest przyznać, że możemy być odpowiedzialni za powstanie tych wad u innych.

Aby oficer cieszył się szacunkiem, jego czyny nie mogą zaprzeczać jego słowom. Jest więc koniecznością, by czyny oficera nie były w konflikcie z tym, co służy wspólnemu dobru.

Oficer, który jest uczciwy wobec siebie i innych, jest tym, któremu można ufać i na którym można polegać w kryzysowej sytuacji. To dotyczy także innych członków załogi.

Zdarza się, że ze względu na bezpieczeństwo oficer nie może wyjawić szczegółów misji każdemu z członków załogi. Mimo to pod żadnym pozorem nie może on wprowadzić w błąd swoich podkomendnych, mówiąc im o naturze misji, którą mają wykonać.

Nowy oficer ma ograniczony czas na stworzenie dobrych stosunków z załogą. Jednak nigdy nie powinien wykorzystywać tego limitu czasu na pozbycie się możliwości stworzenia takiego związku z załogą.

Morale i motywacja załogi są bezpośrednim odbiciem ich postrzegania stopnia swojej integracji z dowódcą.

Uczciwość intelektualna może zaowocować, gdy osoba, która została na pewien czas zwolniona z zadania, po to tylko, by być wezwaną, gdy sukces misji zależy od kogoś, komu można zaufać.

Oficer Floty Gwiezdnej musi postępować tak, aby jego czyny i słowa pozostawały w harmonii ze sobą, ale też zgodnie z ideą i zasadami. Powinien być to właśnie kodeks honorowy oficera Floty Gwiezdnej.

Tak postępujcie.

Źródło: "Star Trek - następne pokolenie Tak postępujcie" Wess Roberts, Bill Ross Wyd. IFC PRESS, Kraków, 1999

 

pomysł i opracowanie rap

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2017