MISTRZ OROGRAFII 2011    

 X JUBILEUSZOWA EDYCJA

„Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język smuci się, choruje, gdy ludzie źle nim mówią i piszą”

Janusz Korczak

W II semestrze roku szkolnego 2010/2011 w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej odbyła się 10, jubileuszowa edycja Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”, którą przygotowały i przeprowadziły nauczycielki języka polskiego uczące w naszej szkole.

Konkursowi każdego roku przyświeca inne motto, ale jego cel nadrzędny nie ulega zmianom – jest nim rozwijanie zainteresowań językiem polskim jako składnikiem dziedzictwa kulturowego oraz zachęcenie do pogłębiania swoich umiejętności posługiwania się pisemną odmianą   naszego języka.

Jako nauczyciele uczący języka polskiego doskonale zdajemy sobie sprawę, że droga do opanowania nawyku ortograficznego jest niezwykle długa i żmudna, a jedynym sukcesem jest długotrwała, systematyczna, planowa i świadoma praca z dziećmi. Aby wykształcić czujność ortograficzną, potrzebne są ćwiczenia utrwalające, koniecznie urozmaicone, nie pozwalające na bezmyślne i mechaniczne uzupełnianie. Stąd konieczność poszukiwania atrakcyjnych, coraz bardziej efektywnych i ekonomicznych metod nauczania ortografii – jedną z takich skutecznych metod są konkursy ortograficzne.

Wyniki badań wskazują na potrzebę uczenia ortografii różnymi metodami. Konkursy ortograficzne nalezą do tych ciekawszych. Od lat obserwujemy niesłabnące zainteresowanie uczniów udziałem w naszym konkursie. Uczniowie zaczynają  od klasy IV i kontynuują przez następne lata udział w ortograficznych potyczkach.

Nasze wieloletnie doświadczenia w zmaganiach z ortografią potwierdziły, że warto sięgnąć po niekonwencjonalne metody, by wzbudzić wśród uczniów zainteresowanie poprawnością języka pisanego i sprawić, by przestała być ona wreszcie „pięta achillesową” znacznej części naszego społeczeństwa.

Tegoroczny konkurs został przeprowadzony na trzech etapach. Najpierw przeprowadziłyśmy eliminacje klasowe i  wyłoniłyśmy  najlepszych, spośród wszystkich biorących w dyktandach udział, uczniów.

Następnie przygotowałyśmy etap szkolny, który składał się z dwóch części: dyktanda  i testu sprawdzającego znajomość zasad pisowni polskiej w praktyce (ortografia, nauka o języku i interpunkcja) dla trzech poziomów wiekowych – klas IV, V i VI. Wszystkie niezbędne materiały wraz z regulaminem konkursu zostały przesłane również do szkół podstawowych naszej gminy. Zainteresowani nauczyciele poloniści przeprowadzili w dogodnym dla siebie terminie konkurs na etapie szkolnym.

Dnia 11 kwietnia odbył się w naszej szkole gminny etap Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”. Wzięło  w nim udział 50 najlepszych, wyłonionych drogą eliminacji szkolnych, uczniów szkół podstawowych gminy Poniatowa. Konkursowicze ponownie zmierzyli się z dyktandem oraz testem ortograficzno – gramatycznym, jednakże na dużo trudniejszym poziomie.

Po wnikliwej analizie konkursu przyznaliśmy laureatom 10 zaszczytnych tytułów Mistrza Ortografii oraz 12 wyróżnień w różnych kategoriach wiekowych.

A oto i zwycięzcy w tegorocznej edycji:

 KLASY IV

 MISTRZ ORTOGRAFII

 1. Barbara Brzezińska IV A - S.P. Poniatowa

 2. Inga Gołębiowska  IV A -  S.P. Poniatowa

 3. Julia Szmit IV A - S.P. Poniatowa

 4. Wioleta Szarpak  S.P. Kowala

 5. Natalia Błaszczyk IV C - S.P. Poniatowa

 6. Adrianna Cięszczyk S.P. Kraczewice

 7. Agata Barszcz IV B - S.P. Poniatowa

 8. Natalia Mędrek IV C - S.P. Poniatowa

 9. Emilia Trojanowska IV A - S.P. Poniatowa

 WYRÓŻNIENIA

 1. Dominika Dobraczyńska IV B - S.P. Poniatowa

 2. Patrycja Czopek - S.P. Kowala

 3. Natalia Fiuk - S.P. Kraczewice

 4. Adrian Kwietniewski IV D - S.P. Poniatowa

 5. Robert Kołodziej - S.P. Poniatowa Kolonia

 KLASY V

 MISTRZ ORTOGRAFII

 1. Iga Chodyra V D - S.P. Poniatowa

 WYRÓŻNIENIA

 1. Marta Pik V D - S.P. Poniatowa

 2. Oliwia Ciemior V B - S.P. Poniatowa

 3. Kacper Bigos V C - S.P. Poniatowa

 4. Kacper Hałas S.P. Kowala

 KLASY VI

 WYRÓŻNIENIA

 1. Natalia Łakomska S.P. Niezabitów

 2. Karolina Kociołek S.P. Niezabitów

 3. Kamila Molesztak S.P. Poniatowa

Wszyscy uczestnicy Konkursu Ortograficznego Mistrz Ortografii 2011 otrzymają pamiątkowe dyplomy, natomiast dla laureatów przygotowane są nagrody książkowe, które z pewnością długo będą przypominały naszym uczestnikom, że warto na co dzień „brać byki ortograficzne za rogi”, by móc nosić zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii.

 

Dorota Herda

 

 

  

 

autor © 2011 rap

 

STRONA GŁÓWNADRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

WSPIERAMY

REALIZOWANE PROJEKTYROZWINĄĆ SKRZYDŁAFRSE COMENIUSZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAPIERWSZAKI

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAŚWIETLICAHARCERSTWO

SOCRATES-COMENIUSMY SCHOOL IS COOL