REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 WYCIECZKA - MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

 Sprawozdanie z wycieczki do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

W dniu 08.10.2013 r. klasy 4a i 6b pod opieką swoich wychowawczyń udały się na wycieczkę do pierwszego w świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Po drodze wstąpiliśmy do Sandomierza, miasta aktualnie znanego z filmu „Ojciec Mateusz”. Tu odwiedziliśmy Zbrojownię Rycerską, wysłuchaliśmy legendy o dzielnej Helenie, która uratowała miasto przed Tatarami. Niestety, sama poniosła śmierć. W Zbrojowni braliśmy udział w lekcji historii, podziwialiśmy zbroje, miecze rycerskie, katownię oraz różne narzędzia tortur. Po emocjach historycznych udaliśmy się na Rynek i oglądaliśmy renesansowe kamieniczki oraz ratusz. Jesienny spacer ulicami miasta ubogaciła piękna słoneczna pogoda.

Następnie odwiedziliśmy Bazylikę katedralną Narodzenia NMP kościół gotycki wzniesiony ok. 1360. Zachwyciły nas późnobarokowe wnętrza z ołtarzem, z czarnego inkrustowanego marmuru.

Ściany naw bocznych obudowane są boazerią z obrazami przedstawiającymi m.in. rzeź ludności Sandomierza przez Tatarów. W Bazylice Katedralnej byliśmy pod wrażeniem przepięknych fresków umieszczonych na ścianach budowli.

Po krótkiej przerwie na posiłek w McDonaldzie udaliśmy się do celu naszej wycieczki – Firmy Bilińskich w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok, podziwialiśmy setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych oraz pracownię z ich ręcznym malowaniem. Wielkim przeżyciem była możliwość samodzielnego ozdabiania bombek. Na koniec naszego pobytu udaliśmy się do firmowego sklepu, gdzie każdy z nas zaopatrzył się w przepiękne ozdoby, które zawisną na naszych choinkach. Pięknym ukoronowaniem wycieczki były bombki z imieniem dla każdego uczestnika wyjazdu. Pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną, którą urozmaiciliśmy wesołymi piosenkami.

 

Opracowanie i zdjęcia Bożena Szwed

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2013