REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 WYCIECZKA DO KRACZEWIC

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

We wtorek 22 października 2013 r. klasa integracyjna III a wyruszyła wspólnie z rodzicami na wycieczkę do Kraczewic. Zwiedzanie miejscowości rozpoczęliśmy od piekarni państwa Zubrzyckich, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach piekarniczych Od ziarenka do bochenka. Zapoznaliśmy się z tradycyjną metodą produkcji pieczywa i pracą piekarza. Zwiedziliśmy pomieszczenia piekarni,  zobaczyliśmy różne maszyny i urządzenia piekarnicze.

Mieliśmy też okazję własnoręcznie uformować rogaliki, precelki, chałki i ślimaczki, które piekarz pan Krzysio specjalnie dla nas upiekł. Na koniec każdy z nas zapakował swoje wyroby w firmowe torebeczki i zabrał ze sobą, a pani Mariola Zubrzycka, która prowadziła dla nas warsztaty uhonorowała nas wszystkich medalami z piernika i wręczyła paszporty turystyczne, dzięki którym możemy zwiedzać inne atrakcyjne miejsca w naszym regionie.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zespołu pałacowo – parkowego w Kraczewicach wzniesionego w latach 1912-1914 w stylu secesyjnym przez niemiecką rodzinę Gerliczów. Po pałacu, w których obecnie mieści się Dom Muzyki, oprowadzała nas pani Iwona Kapczyńska-Helmi, która pokazała nam pięknie odrestaurowane wnętrza oraz park, a w nim ciekawe okazy drzew i krzewów.

Następnie udaliśmy się do Muzeum przy Parafii NSPJ Kraczewicach, gdzie ksiądz Piotr Jasiński pokazał nam sale muzealne, w których zgromadzone są bardzo ciekawe eksponaty podarowane przez mieszkańców Kraczewic i okolicznych miejscowości. Zwiedziliśmy salę, gdzie znajdują się eksponaty sakralne  min. mszały pisane w języku łacińskim, ornaty, stare listy i dokumenty parafialne. Kolejna sala poświęcona  jest  historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraczewicach. Widzieliśmy też salę kuchenną, gdzie zgromadzone zostały stare garnki, zastawy stołowe, sztućce oraz sprzęt gospodarstwa domowego np. maglownice, tary, żelazka. Następnie przeszliśmy do skansenu, w którym dowiedzieliśmy się, jak wyglądały maszyny i urządzenia rolnicze z dawnych czasów – sochy, radła, pługi, drewniane brony, sierpy. Ksiądz Piotr specjalnie dla nas zaprezentował umiejętność klepania kosy i koszenie oraz młócenie snopów zboża cepami.

Ostatnie nasze kroki skierowaliśmy na przykościelny cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach  żołnierzy AK z II wojny światowej.

Przez cały dzień towarzyszyła nam przepiękna, jesienna pogody i znakomite humory. Na pewno ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

Opracowała Agnieszka Lasota

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2013