REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 MIKOŁAJKI W KLASIE 2C

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja biskupa z Miry obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

Od średniowiecza w wigilię  tego dnia święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce, dzieci otrzymują drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze.

Mikołajkowa tradycja nie ominęła uczniów klasy 2c. Otrzymali oni bilety na spektakl Mała Syrenka do Teatru Lalki i Aktora w Lublinie. Po przedstawieniu dzieci miały okazję spotkać się z Mikołajem w foyer teatru. Następnie uliczkami Starego Miasta przeszły do Katedry Lubelskiej aby tam poznać niezwykłą i niepowtarzalną w skali europejskiej salę akustyczną oraz skarbiec. Tegoroczny „prezent mikołajkowy” długo pozostanie we wspomnieniach klasy 2c.

Iwona Kucharek

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2014