REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2017

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 09.02.2017 r.


Tysiące osób spędzają całe godziny przed monitorami, ponieważ na tym polega ich praca. Są jednak ludzie, dla których nic poza tym się nie liczy. Problem pojawia się wtedy gdy w życiu zanikają kontakty z żywymi ludźmi, a pozostaje jedynie kontakt z komputerem.

Uzależnienie od komputera staje się coraz poważniejszym problemem. Ludzie uzależnieni spędzają dużą część swojego czasu przy komputerze na internecie lub grach. Powoduje to, że zaczyna go im brakować na inne ważne sprawy - pracę, naukę, odpoczynek, życie rodzinne czy kontakty towarzyskie. Człowiek uzależniony całymi dniami, przesiaduje przed monitorem komputera czatując ze znajomymi, ściągając pliki, przeglądając pocztę, grając w gry. Uzależnienie od komputera leczy się jak nałóg, taki  jak picie alkoholu lub palenie papierosów. Nie powinno się go jednak mylić z codziennym użytkowaniem komputera w pracy czy szkole. Długie korzystanie z komputera zagraża zdrowiu człowieka, np. skrzywienie kręgosłupa, wady wzroku, ale również zdrowiu psychicznemu. Mogą wpływać na ludzką psychikę i powodować poważne zaburzenia emocjonalne. Nadmierna idealizacja komputera, fascynacja wirtualną rzeczywistością prowadzą do nadużywania Internetu. Wielu młodych ludzi z zaniżonym poczuciem własnej wartości, czuje się w komputerowym świecie bezpiecznie. W tym świecie nie jest ważna uroda, płeć, wykształcenie, kolor skóry. Internet, który niesie szybki i tani kontakt z całym światem dla niektórych ludzi staje się nałogiem i prowadzi do zaburzeń w kontaktach z otoczeniem.

Aby uniknąć uzależnienia od komputera, już z małymi dziećmi należy rozmawiać na temat ryzyka, jakie niesie nadmierne zaangażowanie, zachęcać do umiaru i ostrożności, oferować dzieciom i młodzieży ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Jeżeli rodzicie i nauczyciele zadbają o prawidłową edukację komputerową, wszystkie te niebezpieczeństwa mogą być tylko teoretyczne.

Maja Złotucha klasa 4B

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2017