REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 OBCHODY MAJOWYCH ŚWIĄT NARODOWYCH

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

„Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej” Stefan Wyszyński

Wyjątkowo szare i ponure były tegoroczne obchody 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszystkiemu winny deszcz i niska temperatura za oknem. Jednak mimo bardzo złej pogody nie zabrakło nas podczas lokalnych obchodów tego święta. Harcerze z naszej drużyny trzymali warty przy pomnikach upamiętniających ważne wydarzenia narodowe. Służba w strugach deszczu jest trudna, ale ile z niej satysfakcji.

Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszym mieście rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Ducha Świętego, a następnie złożono wiązanki kwiatów przy Pomniku na Placu Konstytucji 3 Maja.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Na szczęście 8 maja aura bardziej nam sprzyjała. Tego dnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony w rocznicę podpisania aktu kapitulacji Niemiec. II wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40 krajów. W/g różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40 do 60 milionów. Dzień zakończenia wojny był dniem euforii dla milionów ludzi.

Pamiętając o tych wydarzeniach, podobnie jak w latach ubiegłych, harcerze z 38 drużyny przyłączyli się do obchodów tego święta w naszym mieście. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Symbolu Walki i Męczeństwa. Wraz z przedstawicielami władz miasta, członkami Związku Kombatantów RP, delegacjami ze szkół oraz różnych organizacji samorządowych pragnęliśmy w ten sposób uczcić Dzień Zwycięstwa poprzez naszą służbę.

Tu wysłuchaliśmy przemówienia przedstawiciela Związku Kombatantów RP, który wspominał maj 1945 roku, wielu swoich towarzyszy broni, którzy walczyli z okupantem hitlerowskim, niejednokrotnie oddając swe młode życie, byśmy mogli dziś żyć w wolnej Polsce. Szczególnie zapadające w pamięć były słowa skierowane bezpośrednio do nas - harcerzy. Mówiły one o powinnościach młodych ludzi względem Ojczyzny w czasie pokoju.

Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Symbolem Walki i Męczeństwa. Naszą szkołę reprezentował dyrektor - pan Mirosław Plandowski. Uroczyste obchody Dnia Zwycięstwa zakończyły się w Centrum Kultury Promocji i Turystyki, gdzie wysłuchaliśmy montażu słowno - muzycznego w wykonaniu panów: Sławomira Stefanka, Jana Kozińskiego i Dariusza Gołofita. Chętnie włączyliśmy się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

 

To święto pobudziło nas do refleksji nad wydarzeniami z 1945 roku. Uświadomiło nam, że mamy wielkie szczęście, że żyjemy w wolnej Polsce. Nie musimy dziś udowadniać, że jesteśmy patriotami, przelewając krew za naszą Ojczyznę. Ale powinniśmy pamiętać, że patriotyzm to między innymi pamięć o tych wszystkich ludziach, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. To oddawanie im czci, nie tylko poprzez myślenie o ich poświęceniu, ale przede wszystkim poprzez pracę na rzecz kraju. Współcześnie być patriotą to znaczy być uczciwym, pracowitym, rzetelnym, obowiązkowym obywatelem, to codzienna praca i codzienna służba. I teraz to na nas w dużym stopniu spoczywa odpowiedzialność za nasz kraj.

 

Jolanta Markuszewska

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2014