REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 8 MAJA 2015 - NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

„Wolność jest wartością daną, ale i zadaną. Wolność nie tylko trzeba mieć, ale ją trzeba na nowo wciąż na co dzień zdobywać.” Jan Paweł II

W piątek, 8 maja w naszej gminie obchodziliśmy Dzień Zwycięstwa. Nie mogło zabraknąć na tych uroczystościach również nas - harcerzy.

To ustanowione 70 lat temu święto państwowe w tym roku obchodziliśmy z nową datą. Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ogłoszone zostało w maju 1945 r. „celem upamiętnienia po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim…”. Początkowo obchodzono je 9 maja. W tym roku jednak ustawodawcy zadecydowali, że Narodowy Dzień Zwycięstwa będziemy od tej pory obchodzić 8 maja - w dniu, w którym Niemcy podpisały akt kapitulacji po zakończeniu wojny.

II wojna światowa była przeraźliwym okresem w dziejach ludzkości. Podczas sześciu lat jej trwania poległo w walkach, zostało zamordowanych lub zmarło z powodu chorób i głodu ponad 50 mln ludzi. Polska straciła ok. 6 mln obywateli.

Pamiętając o tych wydarzeniach, podobnie jak w latach ubiegłych, harcerze z 38 drużyny przyłączyli się do obchodów tego święta w naszym mieście. Uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Symbolu Walki i Męczeństwa. Wraz z przedstawicielami Władz Miasta i Gminy, członkami Związku Kombatantów RP, delegacjami ze szkół oraz różnych organizacji samorządowych pragnęliśmy uczcić Dzień Zwycięstwa poprzez naszą służbę.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

 

Tu, po odśpiewaniu hymnu narodowego wszyscy zgromadzeni wysłuchali przemówienia prezesa miejskiego koła Związku Kombatantów RPiBWP - majora Adama Popiołka, który wspominał maj 1945 roku, wielu swoich towarzyszy broni, którzy walczyli z okupantem hitlerowskim, abyśmy mogli dziś żyć w wolnej Polsce. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Symbolem Walki i Męczeństwa. Naszą szkołę reprezentował Dyrektor - pan Mirosław Plandowski.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa kontynuowaliśmy w Kraczewicach. Harcerze objęli warty honorowe przy grobach żołnierzy AK i WiN z czasów II wojny światowej, delegacje zapaliły znicze, major Adam Popiołek odczytał apel poległych i w ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny.

Po uroczystościach na cmentarzu pojechaliśmy do Domu Muzyki w Kraczewicach, gdzie major Adam Popiołek wręczył medale zasłużonym dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Jedną z odznaczonych była pwd. Jolanta Markuszewska - drużynowa 38 DH. Następnie wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafialnego z Kraczewic. Chętnie włączyliśmy się do wspólnego śpiewania.

 

Tego typu spotkania z żywymi świadkami tamtych strasznych czasów, ich opowieści pobudzają nas do refleksji nad wydarzeniami z czasów II wojny światowej, uświadamiają, jakie mamy szczęście, że żyjemy w czasach pokoju. Nie możemy zapominać jednak o minionych latach i ludziach, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę. Znajomość wysiłku i dorobku poprzednich pokoleń Polaków, poznanie życiorysów wyjątkowych rodaków, respektowanie świąt przez znajomość dat i wydarzeń istotnych dla losów Ojczyzny jest naszym obowiązkiem.

Bez tego patriotyzm nie jest możliwy, gdyż jak mówił Józef Piłsudski:„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” .

 

Jolanta Markuszewska

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2015