REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2016

HARCERSTWO

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

 

W dniach 9-11 grudnia harcerze z naszej drużyny uczestniczyli w Harcerskim Zlocie BŚP 2016 w Zakopanem. Uczestnictwo w sztafecie przekazania Ognia i podtrzymywanie Go jest bowiem jednym z kluczowych zadań ZHP.

Płomień został odpalony 20 listopada w Betlejem w obecności 130-osobowej grupy pielgrzymów. Z Groty Narodzenia Pańskiego wyniosła go 12-letnia Melanie Walterer z Austrii. Następnie, podtrzymywany przez skautów, przybył do Wiednia, gdzie 10 grudnia w ekumenicznym nabożeństwie został przekazany skautom z Europy i Stanów Zjednoczonych. Nasza drużyna uczestniczyła w uroczystościach przekazania Betlejemskiego Ognia - symbolu pokoju i pojednania w niedzielę, 11 grudnia w kościele św. Józefa w Svicie pod Popradem. Tam Betlejemskie Światło Pokoju z rąk słowackich skautów odebrała naczelniczka ZHP, hm. Małgorzata Sinica. My przejęliśmy Światło bezpośrednio od niej i przywieźliśmy je do Poniatowej. Hasło, które przyświeca tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Odważnie twórzmy pokój”. Nawiązuje ono do wydarzeń, które przeżywaliśmy w mijającym roku - 1050 rocznicy chrztu Polski i spotkania z papieżem Franciszkiem na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Od tego momentu Betlejemskie Światło Pokoju rozpocznie swoją wędrówkę po naszej miejscowości. Harcerze z 38 drużyny zaniosą je do samorządowców, zakładów pracy, różnych instytucji oraz przekażą parafianom, którzy będą mogli zanieść je do własnego domu, aby znalazło się na wigilijnym stole. Chcielibyśmy tym płomieniem rozgrzać serca, by były otwarte na każdego człowieka, szczególnie tego najmniejszego i najsłabszego.

 

Podczas tego 3-dniowego pobytu w stolicy Tatr, oczekując na Światło nie nudziliśmy się. Zakopane wypełnione było harcerzami, bowiem w Zlocie wzięło udział prawie 2000 osób. Wraz 1200 harcerzami wzięliśmy udział w grze miejskiej „Szlak Blasku”. Oparta ona była na współpracy pomiędzy pionami i patrolami. Każdy z patroli przemierzał Zakopane w poszukiwaniu Siedzib Gildii, w których czekały na nich zadania. Harcerze mogli spróbować swoich sił, między innymi w tworzeniu rzeźb do Katedry, wykonywaniu ozdób ze sznurka, „wykuwaniu” hełmów czy tworzeniu witraży. Pozostały czas wypełniły nam wizyta w Aqua Parku, wjazd na Gubałówkę oraz film Vajana w kinie Sokół.

Niektórzy z nas już planują przyszłoroczną wyprawę do stolicy Tatr.

 

Drużynowa 38 DH - phm. Jolanta Markuszewska

 


 

redaguje Rafał Pastwa  © 2016